لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۰:۴۶
در گروه هشتم جام جهانی فوتبال، تيم ملی اسپانيا با پيروزی دو بر يک بر تيم ده نفری شيلی، به عنوان سرگروه به مرحله يک هشتم پايانی صعود کرد و شيلی از صدر پايين آمد تا به عنوان تيم دوم راهی مرحله حذفی شود. هر دو تيم شش امتيازی شدند، اما اسپانيا ضمن پيروزی بر رقيب از نظر تفاضل گل هم يک گل از شيلی جلو افتاد.

در جام جهانی ۱۹۹۸ شيلی با سه تساوی موفق به صعود شد، اما در اين دوره با دو پيروزی و يک شکست به اين مهم موفق شد.

گل نخست اسپانيا در پی يک پاس بلند عمقی برای دروازه بان به استقبال توپ آمد اما ضربه او توپ را در نيمه های سمت چپ زمين نصيب داويد وی يا کرد تا با يک ضربه دقيق قوسی در دقيقه ۲۵ دروازه خالی شيلی را باز کند و گل دوم به همراه ده نفری شدن تيم شيلی چنان سنگين بود که انتظار می رفت قهرمان اروپا به پيروزی بزرگی برسد و راه صعود سوييس را بار ديگر اسپانيا هموار کند؛ البته با تصور پيروزی سوييس بر هندوراس.

اما در ورزشگاه لوفتوس ورسفيلد شهر پره توريا، گل ميلارد روحيه مردان مارسلو بيلسا را برای پايداری و صعود دو چندان کرد.

در دقيقه ۳۸ و درست در لحظه ای که آندرس اينستيا، مرد اول اين بازی، گل دوم اسپانيا را به ثمر رساند، مارکو رودريگز، داور مکزيکی مسابقه با اشتباه محض مارکو استرادا را به دنبال برخورد اتفاقی پايش به تورز، مهاجم ديگر اسپانيا و سرنگونی او، با کارت زرد دوم اخراج کرد. شيلی با اين که ده نفری شد در دقيقه دوم نيمه دوم توسط رودريگو ميلارد تک گل خود را به ثمر رساند.

رويارويی دو تيم با سبک فوتبال لاتين يک بازی روان، تهاجمی و زيبا را از دو تيم نويد می داد. اين انتظارات به خوبی از سوی دو تيم برآورده شد تا تماشاگران شاهد يک بازی ديدنی باشند. گل هشيارانه و از راه دور وی يا از او نخستين بازيکن اسپانيايی ساخت که در رقابتهای بزرگ به دهمين گل خود می رسد.

ژابی آلونسو آغازگر حرکت بود و توپ را از خورخه والديويا ربود و آن را بلند برای فرناندو تورز ارسال کرد. مهاجم تيم ليورپول جنگ سرعت را از آخرين مدافع شيليايی برد و با دروازه بان پيشتاخته رو در رو شد. کلوديو براوو توپ را برگشت داد، اما از بخت بد دروازه بان تيم رئال سوسيه داد توپ به وی يا رسيد تا از ۴۰ متری اسپانيا را به گل برساند.

سپس ژابی آلونسو يک توپ را از ميانه ميدان به وی يا رساند و او با کشيدن دو مدافع به سوی خود آن را برای اينيستا بريد تا آن را درون دروازه براوو جای دهد.

اما بليسا با تغيير تاکتيک و حمله از عمق به جای دو جناح وظيفه مهمی را برای ميلار و استبان پاردس تازه نفس به جای والديويا و گونزالز تعيين کرد.

پس از تک گل شيلی در پايان شادی بازيکنان اين تيم هنگامی افزايش يافت که از ناکامی سوييس و صعود خود آگاهی يافتند. شيلی با بازيهای پرتعداد با برزيل چندان واهمه روانی از اين تيم بزرگ ندارد.

سوييس در مسابقه ديگر اين گروه با تساوی بدون گل با تيم ملی هندوراس، شادی پيروزی بر اسپانيا را فراموش کرد و از جام بيرون رفت. درجنگ همسايه ها در مرحله ۱۶ تيمی اسپانيا با پرتغال بازی خواهد کرد.
XS
SM
MD
LG