لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۹ تهران ۱۴:۳۹

بررسی روزنامه های صبح سه شنبه ايران


روزنامه اعتماد ، از مراسم توديع وزير برکنار شده کشور گزارش داده که پرويز داودی ، معاون اول رئيس جمهوری اسلامی در پاسخ به خبرنگارانی که از وی در مورد استعفای کلی دولت نهم پرسيده اند ، گفته است « اکنون وقت استعفای شما خبرنگاران فرا رسيده است نه مجموعه دولت. »


اين روزنامه با اشاره به اين که خبرنگاران همين پرسش را از علی لاريجانی نيز پرسيده اند ، نوشته « لاريجانی طرح استيضاح دولت احمدی نژاد در مجلس هشتم را در جمع خبرنگاران رد کرد و گفت اين موضوع در دستور کار مجلس هشتم نخواهد بود. »


به نوشته اعتماد « مقامات سياسی که ديروز برای توديع و معارفه وزير سابق کشور و سرپرست موقت وزارت کشور آمده بودند هر کدام که وارد می شدند بلافاصله اعتراض خود را به تغييرات پی درپی و بی ثباتی مديريتی در دولت اعلام کرده ، و آن را مخل اداره بهينه کشور می دانستند. »


اين روزنامه نوشته است : پورمحمدی هشتمين وزيری است که از مقام خود عزل می شود ، و چهارشنبه هم ميرکاظمی وزير بازرگانی در مجلس حاضر خواهد شد تا به طرح استيضاحش پاسخ دهد و اگر نتواند رای اعتماد بگيرد آن گاه فقط عزل يا کناره گيری يکی از وزرا کافی خواهد بود تا احمدی نژاد را به همراه کل کابينه اش راهی مجلس کند تا از نمايندگان درخواست رای اعتماد دوباره کند.


به موجب قانون اساسی جمهوری اسلامی اگر نيمی از اعضای کابينه عوض شوند آن گاه تمام وزرا بايد دوباره از مجلس رای اعتماد بگيرند.


هشدار ارگان دولت به رئیس مرکز پژوهش های مجلس


روزنامه ايران ، ارگان رسمی دولت ، طی يادداشتی با عنوان « اين حريم را نشکنيد » احمد توکلی رئيس مرکز پژوهش های مجلس را به خاطر طرح انتقاد عليه دولت مورد نکوهش قرار داده ، و به وی در خصوص ورود به مسایلی که با امنیت نظام گره خورده ، هشدار داده است.


اين روزنامه انتقادات آقای توکلی از دولت را « عجيب » و « روزمره » توصيف کرده، و نوشته « هيچ يک از تحليلگران سياسی کشور بر اين گمان نبودند که دامنه اين انتقادات و مخالفت ها به مباحث کلان نظام بويژه مسائل گره خورده با امنيت و منافع ملی تسری داده شود. »


روزنامه ايران همچنین با اشاره به ابراز نگرانی رئيس مرکز پژوهش های مجلس در خصوص عواقب اعمال تحريم های بين المللی علیه جمهوری اسلامی ، نوشته « اين که چرا به ناگاه آقای توکلی سخن از اين موضوع بر زبان می آورد بسيار تعجب برانگيز و قابل تأمل است. »


نويسنده ارگان رسمی دولت در ادامه با طرح اين ادعا که « پيروزی سياست های هسته ای دولت مدت هاست که مسجل شده » خطاب به احمد توکلی نوشته است « در شرايط کنونی سخن گفتن شما از رفتار معتدل و مذاکرات معقولانه و حکيمانه در سياست خارجی محلی از اعراب ندارد. »


موج تازه برخورد با سایت های اینترنتی


روزنامه اعتمادملی ، خبر داده که موج تازه برخورد با سايت‌های اينترنتی آغاز شده است.


به نوشته اين روزنامه ، اگر پيش از اين در فاصله دور اول تا دوم انتخابات هشتمين مجلس شورای اسلا‌می ، هيات نظارت بر مطبوعات وزارت ارشاد با افتخار از لغو امتياز ۹ نشريه خبر داد ، و داغ مسدود شدن راه اطلا‌عات را در آخرين روزهای زمستان ۸۶ بر دل همه گذاشت ، ‌اين بار هم بخشی از همان نهاد دستور مسدود شدن ده‌ها سايت و پايگاه اينترنتی را با همراهی نهادهای ديگر صادر کرد است.


اعتمادملی ، در این گزارش خبر داده است که صبح روز شنبه ، شرکت‌های ارائه‌کننده خدمات اينترنتی ابلا‌غيه‌ای را از کميته تعيين مصاديق پايگاه‌های غيرمجاز اينترنتی دريافت کردند که براساس آن مصاديق جديد فيلترينگ تعيين شده ، و شرکت‌ها موظف به اعمال آن شده اند.


این روزنامه تاکید کرده « آن ‌طور که از نحوه اعمال فيلترينگ در اينترنت ‌به ‌نظر می‌رسد ، فيلترينگ اين دوره از سلسله‌ دستورهای صادرشده ، ‌نگاهی سختگيرتر داشته تا آنجا که برخی از سايت‌ها و وبلا‌گ‌های فعالا‌ن حقوق زنان ، ‌حقوق بشر، نويسندگان منتقد به عملکرد دولت و نهادهای دولتی ، و روزنامه‌نگاران شناخته ‌شده از مصداق ‌های فيلترينگ معرفی شده اند. »


«فضای رسانه ای کشور آلوده است»


روزنامه همشهری ، گفت و گويی از مشاور رسانه ای محمود احمدی نژاد را منتشر کرده ، و از قول وی نوشته « دولت از فضای رسانه‌ای آلوده حمايت نمی کند. »


به نوشته اين روزنامه علی اکبر جوانفکر رسانه های دولتی را نیز آلوده معرفی کرده ، و ضمن اشاره به بحران مدیریتی در خبرگزاری دولتی ایرنا ، گفته است « وقتی می‌گويم که فضای رسانه‌ای کشور آسيب ديده و آلوده است اين شامل حال روزنامه ايران هم هست. »


همشهری در عین حال از قول مشاور رسانه ای آقای احمدی نژاد خبر داده که بسياری از روزنامه های کشور دعوت تیم رسانه ای رئیس جمهوری اسلامی را برای انتشار مطالبی در مورد طرح ها و پروژه های دولتی به اين دليل که نمی خواهند مجيز گوی دولت باشند ، رد کرده اند.


آقای جوانفکر در عين حال خطاب به مطبوعات کشور گفته است : خيلی خوب است که انتقاد کنيم ، اما برخی از رسانه‌ها انتقاد را به معنی شاخ و شانه کشيدن ، و تهاجم و توهين می‌دانند ، و اين هم بسيار بد است که می‌گويند می‌خواهيم ثابت کنيم که آزاد و مستقل هستيم.


همکاری ایران و دولت محلی کردستان عراق علیه پژاک


روزنامه تهران امروز ، از همکاری دولت محلی کردستان عراق با دولت ايران عليه گروه پژاک خبر داده است.


به نوشته اين روزنامه ، مسوولان اقليم کردستان عراق در نشست شورای عالی احزاب سياسی کردستان ، تصميم گرفتند که برای حل مساله گروه مسلح «پژاک» با ايران همکاری کنند.


تهران امروز نوشته که اين تصميم در نشستی با رياست مسعود بارزانی رئيس دولت محلی کردستان عراق ، و با حضور مسوولان ارشد کردستان عراق اتخاذ شده است.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG