لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۸ تهران ۱۵:۱۸

بررسی روزنامه های صبح يک شنبه ايران


روزنامه تهران امروز ، از اعلام برنامه سهميه‌بندی برق استان‌ها از ابتدای تير ماه خبر داده ، و نوشته « از ابتدای تيرماه کمبودهای احتمالی برق و خاموشی‌های هر استان به صورت جداگانه اعلام می‌شود. »


به نوشته اين روزنامه « پرويز فتاح ، وزير نيرو روز شنبه با تائيد اعلام سهميه بندی برق در هر استان گفته است « به نسبت کسری هر استان، خاموشی در آن استان اعمال می‌شود ، که البته تمام استان‌ها ظرف ۳ تا ۴ روز آتی ميزان کسری خود را اعلام می‌کنند ، ولی اعمال خاموشی‌های زمان بندی شده از اول تيرماه عملياتی می‌شود. »


تهران امروز از قول فتاح نوشته « جدول خاموشی‌ها به صورت تقريبی است ، و ميزان و نوع خاموشی‌ها بسته به شرايط جوی ، دمای هوا و ميزان مصرف هر استان ممکن است ، تغيير کند. »


«تعجب خبرنگاران از آزادی سردار زارعی»


روزنامه اعتماد ، خبر آزادی سردار زارعی فرمانده بازداشت شده نيروی انتظامی استان تهران را مورد توجه داده ، و نوشته وی به دليل « کافی نبودن مدارک برای اثبات اتهامات » با توديع قرار وثيقه ۵۰ ميليون تومانی آزاد شده است.


به نوشته این روزنامه « سردار زارعی فرمانده ۵۲ساله نيروی انتظامی استان تهران اسفند سال گذشته به دليل اتهاماتی دستگير شد و هم اينک بعد از کمتر از چهار ماه حکم آزادی وی در روزهای اخير صادر شد ، و همين موضوع سبب حيرت خبرنگاران شد.»


اعتماد با اشاره به اعلام اين خبر از سوی رئيس کل دادگستری تهران نوشته تعجب خبرنگاران ، عليرضا آوايی را بر آن داشت تا در توضيح بيشتر بگويد که « به بخش عمده يی از اتهامات اخلاقی سردار زارعی در دادگاه کيفری استان تهران رسيدگی شده ، و مدارک و اسناد ارائه شده برای محکوميت وی کفايت نمی کرده ، و اين فرمانده سابق نيروی انتظامی چهار تا پنج ماه تحت قرار بازداشت بود، ولی در روزهای اخير قرارش تبديل شده تا تحقيقات انجام و حکم قطعی به زودی صادر شود. »


«واقع بینی راه حل مبارزه با گرانی»


روزنامه جمهوری اسلامی ، در يادداشتی با عنوان « واقع بينی راه حل مبارزه با گرانی » نوشته « مشکل مهمی که در کنار گرانی وجود دارد و خود موجب می شود اين پديده منحوس لاينحل باقی بماند اين است که بسياری از مسئولان حاضر نيستند اين واقعيت را بپذيرند که مردم با گرانی دست و پنجه نرم می کنند ، و واقعا گرفتارند. »


اين روزنامه در ادامه با اشاره به اين که « آن دسته از مسئولان که می پذيرند گرانی وجود دارد حاضر نيستند سياست ها و عملکردهای خود را در پديد آمدن گرانی موثر بدانند » نوشته که اين گروه از مديران دولتی نيز « همواره با نوعی فرافکنی آنرا به گردن ديگران مياندازند. »


روزنامه جمهوری اسلامی در عين حال با ياد آوری اين که طی هفته گذشته « محور اصلی اظهارات ائمه جمعه نيز در شهرهای مختلف شکوه عليه گرانی و تاکيد بر ضرورت مقابله با اين پديده آزار دهنده و فلج کننده بود » نسبت به عواقب تاخير در پيشگيری از رشد گرانی در کشور هشدار داده است.


این روزنامه تاکید کرده «مشکل گرانی به نقطه اوج خود رسيده و ا ئمه جمعه نيز در عين صبر و حوصله و جانبداری هائی که نسبت به نظام و مسئولان اجرائی دارند ناچار شده اند زبان به شکوه بگشايند و از دولتمردان بخواهند با اين مشکل مقابله کنند.»


مطبوعات اخبار گرانی ها را منتشر نکنند


روزنامه کيهان حمله ناصر مکارم شيرازی از مراجع حکومتی در قم به مطبوعات را مورد توجه قرار داده ، و نوشته « مطبوعات گرانی را بيش از آنچه هست مطرح می کنند. »


اين روزنامه از قول مکارم شيرازی نوشته « بعضی سخنانی که در رسانه ها و مطبوعات مطرح می شوند ، به ضرر کشور و به نفع جناح هاست. »


وی همچنين ادعا کرده « برخی مطبوعات گرانی را بيش از آن که هست منعکس می کنند و غافل از آن هستند که پررنگ جلوه دادن گرانی به ضرر مردم است. »


به نوشته کيهان اين مرجع حکومتی که در ديدار با سران موتلفه اسلامی سخن می گفت، همچنين تاکيد کرده «اگر مسائل اخلاقی و فرهنگی تضعيف شود ، کشور در زمينه مسائل سياسی و اقتصادی دچار عقب ماندگی خواهد شد. »


تجمع دانشجویان مسموم شده دانشگاه همدان


روزنامه سرمايه ، از تجمع اعتراضی دانشجويان همدان به دليل مسموميت غذايی بيش از ۳۰۰ دانشجو خبر داده است.


به نوشته اين روزنامه ، دانشجويان بوعلی همدان به دليل مسموميت غذايی بيش از ۳۰۰ نفر از دانشجويان اين دانشگاه از جمعه شب در صحن مرکزی دانشگاه تجمع کرده ، و خواستار لغو امتحانات پايان ترم و پاسخگويی مسوولان در اين باره شده اند.


اين روزنامه « کيفيت بدغذا ، کمبود مواد غذايی ، و مسموميت غذايی » را از مشکلات اخير بسياری از دانشجويان در دانشگاه های کشور عنوان کرده ، و نوشته « چندی پيش نيز دانشجويان دانشگاه باهنر کرمان به دليل مصرف غذای خوابگاه دچار مسموميت غذايی شدند. »


روزنامه سرمايه با اشاره به آمار اعلام شده در خصوص مسمويت ۳۰۰ تن از دانشجويان دانشگاه بوعلی همدان ، از قول يکی از دانشجويان اين دانشگاه نوشته « تعداد مسموم شدگان بسيار بيش از اين تعداد است ، چون تعدادی از دانشجويان به بيمارستان مراجعه نکرده و به صورت سرپايی درمان شده اند. »


انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG