لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ تیر ۱۴۰۱ تهران ۰۰:۲۲

خبرخوان

حریرچی می‌گوید تا پایان سال یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر واکسن کرونا می‌زنند

ایرج حریرچی، معاون وزیر بهداشت ایران

معاون وزیر بهداشت ایران روز یکشنبه سوم اسفند گفت که تا پایان سال جاری حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر در کشور واکسن کرونا می‌زنند.

ایرج حریرچی همچنین با ابراز رضایت از روند تولید واکسن مشترک ایران و کوبا افزود که احتمالا تا پیش از اردیبهشت، این واکسن به بهره‌برداری می‌رسد و وارد فاز اجرایی خواهد شد.

با این حال، وی آماری در خصوص تعداد کسانی که تاکنون واکسن زده‌اند ارائه نکرد.

محمدرضا ظفرقندی، رئیس سازمان نظام پزشکی، نیز روز یکشنبه در توئیتی با اشاره به «تهیه و توزیع ۲۰ هزار واکسن روسی برای جمعیت ۸۰ میلیونی ایران» نوشت: «خوب بود نقادان منصف پی‌گیر علل و عوامل اصلی این عقب‌ماندگی در تهیه ‎واکسن کووید بودند».

بر اساس سند ملی واکسیناسیون کشور که ۲۰ دی‌ماه در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا به تصویب رسید، واکسیناسیون شهروندان در چهار فاز بر اساس اولویت صورت می‌گیرد.

در فاز نخست واکسیناسیون عمومی کرونا که از ۲۱ بهمن امسال آغاز شده است، کارکنان بهداشت و درمان،‌ همچنین سالمندان، معلولان و جانبازان واکسن دریافت خواهند کرد و در فاز دوم که از بهار ۱۴۰۰ آغاز می‌شود، افرادی بالای ۶۵ سال، شهروندانی که به دلیل شغل‌شان بیشتر با مردم در تماس‌اند، همچنین افراد دارای بیماری زمینه‌ای واکسن می‌زنند.

مقامات وزارت بهداشت ایران پیشتر اعلام کرده بودند که ۶۰۰ هزار دوز واکسن اسپوتنیک روسی در دو محموله جداگانه شامل ۵۰۰ و ۱۰۰ هزار دوز در روزهای ۱۶ و ۲۵ بهمن وارد کشور شده است.

همچنین اعلام شد که در هفته جاری ۲۵۰ هزار دوز واکسن «سینوفارم» از چین وارد خواهد شد.

بر اساس آخرین آمار وزارت بهداشت ایران که مرجع اعلام آمار رسمی کرونا در ایران است، تاکنون حدود یک میلیون و ۵۷۵ هزار نفر به این بیماری مبتلا شده‌اند و ۵۹ هزار و ۴۸۳ نفر جان باخته‌‌اند.

درستی آمار کرونا در ایران همواره مورد تردید جدی است و مقام‌های سازمان نظام پزشکی ایران پیش از این تعداد قربانیان کرونا در ایران را ۳ تا ۴ برابر آمار رسمی برآورد کرده‌اند.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

سازمان ملل: رأی دیوان عالی در کاهش اختیارات دولت آمریکا ضربه به مبارزه با گرمایش زمین است

استفان دوژاریک، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل

سخنگوی دبیرکل سازمان ملل روز پنجشنبه ۹ تیر اعلام کرد: رأی دیوان عالی ایالات متحده در کاهش اختیارات دولت آمریکا برای ایجاد محدودیت در ایجاد گازهای گلخانه‌ای، ضربه به مبارزه با گرمایش زمین است.

استفان دوژاریک در این زمینه گفت: این اتفاق شکستی در مبارزه با تغییرات اقلیمی محسوب می‌شود.

دیوان عالی ایالات متحده روز پنجشنبه با شش رأی موافق در برابر سه رأی مخالف، حکم داد: آژانس حفاظت محیط زیست فاقد اختیارات برای محدود کردن انتشار گاز‌های گلخانه‌ای از نیروگاه‌های ذغال سنگی است.

استفان دوژاریک همچنین اظهار داشت: چنین تصمیماتی رسیدن به اهداف توافقنامه پاریس برای داشتن سیاره‌ای سالم و قابل زندگی را مشکل‌تر می‌کند.

او در عین حال تأکید کرد: اقدام‌های یک کشور نباید باعث شود که ما به اهداف اقلیمی که برای خود تعیین کرده‌ایم نرسیم یا در مسیرمان وقفه‌ای اتفاق بیفتد.

یک نظرسنجی مستقل: نارضایتی از ابراهیم رئیسی در پایین‌ترین سطح در بین‌ رؤسای‌جمهوری اسلامی است

Ebrahim Raisi, President of the Republic of Iran

نتایج یک نظرسنجی مستقل حاکی است که نارضایتی عمومی از ابراهیم رئیسی در نخستین سال ریاست‌جمهوری‌اش، در پایین‌ترین سطح در بین رؤسای‌جمهوری اسلامی است.

این نظرسنجی را «گروه مشاوره اِستاسیس» برای سایت خبری «ایران وایر» در فاصله زمانی ۲۲ تا ۲۶ خرداد سال جاری با پرسش تلفنی از یک‌هزار و ۱۹۷ نفر افراد بالای ۱۸ سال در ایران انجام داده است.

بر اساس نتایج این نظرسنجی، ۶۴ درصد از شرکت‌کنندگان عملکرد ابراهیم رئیسی را تاکنون «ناراضی‌کننده»، هشت درصد از اظهارنظر امتناع کرده و تنها ۲۸ درصد عملکرد وی را «رضایت‌بخش» خواندند.

علاوه بر این تنها ۲۰ درصد شرکت‌کنندگان ابراهیم رئیسی را قادر به حل مشکلات امروز ایران دانستند، در مقابل ۶۳ درصد او را فردی ناتوان ارزیابی کردند.

بیش از یک میلیون نفر در چهار شهر استان سیستان و بلوچستان حاشیه‌نشین هستند

بیش از یک میلیون نفر در چهار شهر زابل، زاهدان، چابهار و ایرانشهر در استان سیستان و بلوچستان حاشیه‌نشین هستند.

در این میان، رتبه نخست حاشیه‌نشینی در کشور از آنِ شهر چابهار است. به گزارش خبرگزاری ایسنا، به گفته مسئولان ۶۰ درصد جمعیت این بندر در ۳۳۰ هکتار از اراضی حاشیه شهر ساکن هستند.

بنا بر آخرین آمارها، ایرانشهر جمعیتی برابر با ۱۲۰ هزار نفر دارد و بیش از ۶۰ درصد این جمعیت حاشیه‌نشین‌ و در مناطق و سکونتگاه‌های غیر رسمی بدون داشتنِ برق، آب، بهداشت، مدرسه و سایر امکانات رفاهی زندگی می‌کنند.

تخت‌روانچی: ایران برای مرحله بعدی مذاکرات احیای برجام آماده است

مجید تخت روانچی، نماینده جمهوری اسلامی در سازمان ملل متحد

همزمان با هشدار مقام‌های غربی مبنی‌بر احتمال شکست مذاکرات احیای برجام، نماینده جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد گفت که تیم مذاکره‌کننده ایرانی آماده است تا برای دستیابی به توافق نهایی مجددا به شکل سازنده همکاری کند.

مجید تخت‌روانچی روز پنج‌شنبه ۹ تیر در نشست شورای امنیت بار دیگر یادآور شد که «ایران ضمانت‌های قابل راستی‌آزمایی و عینی از آمریکا خواسته است تا توافق هسته‌ای دوباره به هم نخورد و ایالات متحده از تعهداتش تخطی نکند و تحریم‌ها تحت سایر عناوین و بهانه‌ها از نو اعمال نشود».

او همچنین گفت که تهران «برای مرحله بعدی مذاکرات احیای برجام با هماهنگ‌کننده اتحادیه اروپا» در تماس خواهد بود.

پیشتر، وزیر خارجه ایران در اوایل روز پنج‌شنبه گفته بود که به‌رغم «برآورد منفی» آمریکا از مذاکرات غیرمستقیم در پایتخت قطر برای احیای برجام، دستیابی به توافق هسته‌ای بین تهران و قدرت‌های جهانی همچنان در دسترس و امکان‌پذیر است.

این سخنان در شرایطی بیان می‌شود که نمایندگان کشورهای حاضر در نشست دوره‌ای شورای امنیت عمدتا از ایران به دلیل عدم همکاری با آژانس و پشت پا زدن به فرصت باقی‌مانده برای احیای برجام در مذاکرات دو روزه دوحه، انتقاد کرده‌اند.

نشست دوره‌ای شورای امنیت روز پنجشنبه برای بررسی تازه‌ترین گزارش آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، از اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ و توافق برجام برگزار شد.

در جریان این نشست، نماینده فرانسه تهران را به ارائه درخواست‌های غیرواقع‌بینانه و حداکثری در مذاکرات دوحه متهم کرد.

نماینده بریتانیا هم گفت که اگر برجام احیا نشود، سازمان ملل باید اقدام‌های قاطعی برای جلوگیری از رسیدن ایران به سلاح هسته‌ای انجام دهد.

قطر برای پرداخت حقوق نظامیان لبنان، ۶۰ میلیون دلار به این کشور کمک می‌کند

قطر از تابستان گذشته ماهانه ۷۰ تن مواد غذایی برای ارتش لبنان تأمین کرده است

قطر برای کمک به پرداخت دستمزد نظامیان لبنان، ۶۰ میلیون دلار به دولت این کشور کمک مالی خواهد کرد.

رویترز به نقل از خبرگزاری رسمی قطر و دو منبع آگاه در این زمینه گزارش داد: هنوز مدت زمان این کمک و این‌که تا کی ادامه خواهد داشت، اطلاعاتی منتشر نشده است.

بنا بر این گزارش، با کاهش حقوق ماهیانه به زیر ۱۰۰ دلار، نارضایتی در بین نیروهای نظامی و امنیتی لبنان در حال گسترش است. بخصوص این‌که پول ملی این کشور بیش از ۹۰ درصد ارزش خود را در برابر دلار از دست داده است.

بر اساس بیانیه وزارت خارجه قطر، شیخ محمد بن عبدالرحمن آل‌ثانی، وزیر خارجه، روز پنجشنبه با میشل عون، رئیس‌جمهوری لبنان دیدار و گفت‌وگو کرد.

قطر از تابستان گذشته ماهانه ۷۰ تن مواد غذایی برای ارتش لبنان تأمین کرده است، ولی این نخستین بار است که خبرِ کمک مالی دوحه برای پرداخت حقوق نظامیان منتشر می‌شود.

اردوغان: سوئد قول داده که ۷۳ تروریست را به ترکیه تحویل دهد

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه، در نشست ناتو در مادرید

رئیس‌جمهوری ترکیه می‌گوید سوئد قول داده است که ۷۳ تروریست را به ترکیه تحویل دهد.

رجب طیب اردوغان روز پنج‌شنبه ۹ تیر پس از نشست رهبران ناتو در مادرید از توافق سه‌جانبه با سوئد و فنلاند به‌عنوان «پیروزی دیپلماسی» یاد کرد و گفت نشان دادن عزم ناتو برای مبارزه با تروریسم در همه اشکال آن مهم است.

او تصریح کرد که این توافق نباید روی کاغذ بماند.

آقای اردوغان همچنین اعلام کرد حمایت ناتو از اوکراین «بی‌قید و شرط» است، اما این حمایت باید نشانگر دیدگاهی در راستای صلح و جلوگیری از فاجعه انسانی در کمترین زمان ممکن باشد.

از زمان اعلام تمایل سوئد و فنلاند برای الحاق به ناتو، ترکیه با این درخواست مخالفت کرده و گفته بود که برخی اعضای گروه‌های تروریستی فعال در ترکیه، در این کشورها فعال هستند.

با این حال، آنکارا روز هشتم تیر از مخالفت خود با پیوستن سوئد و فنلاند برای پیوستن به ناتو دست کشید.

از سوی دیگر، روسیه که در ابتدای ارائه درخواست فنلاند و سوئد برای عضویت در ناتو به شدت نسبت به عواقب آن هشدار داده بود، اکنون موضع نرم‌تری گرفته است.

ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه روز پنج‌شنبه در نشست کشورهای حاشیه دریای خزر گفت که عضویت این کشورها در ناتو با اوکراین فرق دارد؛ زیرا روسیه با این کشورها «مناقشه ارضی» ندارد.

او گفت اگر این کشورها زمینه ورود تسلیحات و نیروهای ناتو به سرزمین خود را فراهم کنند، روسیه اقدامات «مقتضی» را انجام خواهد داد.

با استفاده از گزارش‌های شبکه «تی‌آرتی» و خبرگزاری آناتولی ترکیه/د.خ/ک.ر

جو بایدن: یک کمک تسلیحاتی دیگر به ارزش ۸۰۰ میلیون دلار به اوکراین داده می‌شود

جو بایدن در نشست پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، در مادرید

رئیس‌جمهوری ایالات متحده اعلام کرد که آمریکا یک کمک تسلیحاتی دیگر به ارزش ۸۰۰ میلیون دلار به اوکراین تحویل می‌دهد.

جو بایدن روز پنجشنبه ۹ تیر افزود: آمریکا و متحدانش تا هر زمانی که لازم باشد از اوکراین در برابر تهاجم روسیه حمایت خواهند کرد.

رئیس‌جمهوری آمریکا که در محل برگزاری اجلاس ناتو در مادرید با خبرنگاران سخن می‌گفت، افزود: این کمک ۸۰۰ میلیون دلاری جدید شامل سیستم‌های ضد-هوایی، آتشباری، توپخانه و دیگر سلاح‌ها خواهد بود.

او همچنین اظهار داشت که تجاوز روسیه به خاک اوکراین باعث عقب‌ماندگی اقتصادی، عدم ورود فناوری لازم برای صنایع نظامی و نفتی، و تضعیف موقعیت جهانی مسکو شده است.

این کمک‌ها بخشی از بسته ۴۰ میلیارد دلاری کمک‌های امنیتی و اقتصادی آمریکا به اوکراین است که ماه گذشته توسط کنگره این کشور تصویب شد. از زمان آغاز تهاجم نظامی روسیه به اوکراین، آمریکا ۱۳ بسته کمک مالی به این کشور اختصاص داده و بسته جدید چهاردهمین آن‌ها خواهد بود.

آمریکا طی چهار ماه گذشته، هفت میلیارد دلار برای کمک به اوکراین جهت مقابله با تهاجم روسیه و بهبود وضعیت اقتصادی این کشور اختصاص داده است.

تهاجم نظامی روسیه به اوکراین پنجم اسفند پارسال آغاز شد. آمریکا، اتحادیه اروپا همراه با بریتانیا، کانادا، ژاپن و استرالیا تحریم‌های شدیدی علیه کرملین وضع کرده‌اند.

با استفاده از گزارش خبرگزاری رویترز و سایت رادیو فردا/د.خ/ک.ر

احمد خاتمی: به رئیسی گفتم گرانی‌ها تا کی ادامه دارد؛ گفت تمام می‌شود

ابراهیم رئیسی (راست) و احمد خاتمی در یک نشست مجلس خبرگان در ۱۸ اسفند ۱۴۰۰

احمد خاتمی، امام‌جمعه تهران و عضو مجلس خبرگان، می‌گوید رئیس‌جمهوری ایران در جلسه‌ای به او قول داده که گرانی‌های افسارگسیخته به پایان می‌رسد.

احمد خاتمی روز پنج‌شنبه ۹ تیر مدعی شد: «در جلسه هیات رئیسه که پنجشنبه تشکیل شد، به رئیس‌جمهور گفتم که به طور خلاصه بگویید این گرانی‌های افسارگسیخته تا کی ادامه دارد و جواب داد تردید نداشته باشید که تمام می‌شود».

ابراهیم رئیسی افزوده که «از این گردنه گذر خواهیم کرد و اقتصاد بیمار ۵۰ ساله را با فضل خدا و با صبر مردم به سامان خواهیم رساند».

اظهارات رئیس‌جمهوری ایران در حالی است که خود او روز چهارم تیر گفته بود: «لایحه دو فوریتی برای مجلس شورای اسلامی تهیه کردیم که افزایش قیمت برخی از کالاها به سال بعد محول شود».

از سوی دیگر، ۱۰ ماه پس از روی کار آمدن دولت سیزدهم و به‌رغم شعارهای آن برای کنترل تورم، ریال ایران حدود یک چهارم از ارزش خود را از دست داده و کشور با موج جدیدی از تورم مواجه شده است.

در همین زمینه مرکز آمار ایران روز هفتم تیر اعلام کرد نرخ تورم نقطه‌ به نقطه در خرداد امسال به ۵۲.۵ درصد رسیده و در مقایسه با ماه قبل (تورم ماهانه) نیز ۱۳.۲ درصد افزایش نشان می‌دهد.

چنین میزانی از تورم ماهانه (افزایش قیمت‌ها در یک ماه نسبت به ماه قبل) طی سال‌های گذشته بی‌سابقه بوده و حتی از سال ۹۱ و آغاز تحریم‌های سخت بین‌المللی علیه ایران تا سال گذشته، هرگز تورم ماهانه ایران بیش از هشت درصد نبوده است.

تورم ماهانه ایران طی دو ماه گذشته همواره بالای ۱۲ درصد بوده است.

با استفاده از گزارش روزنامه همشهری، مرکز آمار و سایت رادیو فردا/د.خ/ک.ر

روسیه بر سر «سوالبارد»، نروژ را تهدید به اقدامات تلافی‌جویانه کرد

بارنتزبورگ، شهری ۴۰۰ هزار نفری و دارای معدن زغال سنگ متعلق به روسیه در سوالبارد

همزمان با تهدید نروژ از سوی روسیه به «اقدامات تلافی‌جویانه» به دلیل محدودیت در انتقال کالا به شهرک‌های روس‌نشین مجمع‌الجزایر «سوالبارد»، نروژ هرگونه محدودیت در دسترسی مسکو به این جزایر را رد کرد.

روسیه چهارشنبه، هشتم تیر اعلام کرد که محدودیت‌های اعمال شده از سوی نروژ، انتقال کالا به شهرک‌های روس‌نشین در مجمع‌الجزایر «سوالبارد» در منطقه شمالگان را مختل می‌کند.

کرملین تهدید کرده در صورتی که اسلو‌ این مشکل را حل نکند، با «اقدامات تلافی‌جویانه» روسیه مواجه خواهد شد.

روسیه مشخص نکرده که این «اقدامات تلافی‌جویانه» در چه حوزه‌ای خواهند بود.

وزارت خارجه روسیه هم اعلام کرد که در اعتراض به این محدودیت‌ها، ‌کاردار نروژ را احضار کرده است.

سوالبارد، در میانه راه سواحل شمالی نروژ و قطب شمال قرار دارد و بخشی از خاک نروژ است.

با این حال روسیه بر اساس معاهده‌ای که در سال ۱۹۲۰ امضا شده، حق بهره‌برداری از منابع طبیعی بخشی از این مجمع‌الجزایر را در اختیار دارد و برخی از ساکنین این جزایر نیز روس‌تبار هستند.

این در حالی است که نروژ می‌گوید اسلو دسترسی روسیه به مجمع الجزایر سوالبارد را مسدود نمی‌کند و تنها تحریم‌های بین‌المللی را اجرا می‌کند.

نروژ عضو ناتو است و با آنکه از اعضای اتحادیه اروپا به شمار نمی‌رود، اما تحریم‌های اتحادیه اروپا را علیه روسیه اعمال می‌کند.

وزیر خارجه این کشور در عین حال اعلام کرده که تحریم‌ها بر حمل و نقل کالا از طریق دریا به سوالبارد تأثیری نخواهد داشت.

با این حال، بیشتر بار برای شهرک‌های روسی مجمع‌الجزایر یادشده، ابتدا از طریق جاده از طریق نقطه مرزی بین روسیه و نروژ در سرزمین اصلی می‌گذرد که به روی کالاهای تحریمی بسته است.

از زمان حمله به اوکراین در فوریه گذشته، روسیه با تحریم‌هایی مواجه شده که ترانزیت کالاهای این کشور از طریق اروپا را محدود می‌کند.

با استفاده از گزارش‌های رویترز و رادیو فردا؛ ب.ب / پ.پ

حسین شنبه‌زاده، ویراستار و فعال توئیتری، راهی زندان شد

حسین شنبه‌زاده، ویراستار ادبی و فعال توئیتری، روز پنج‌شنبه نهم تیر از قطعی شدن حکم زندان خود به‌اتهام «توهین به مقدسات و رهبر جمهوری اسلامی» خبر داد و راهی زندان شد.

آقای شنبه‌زاده با انتشار یادداشتی در قالب رشته‌توئیت تصویری از رأی دادگاه تجدیدنظر را منتشر کرد که بر اساس آن او به تحمل نزدیک به شش سال حبس محکوم شده که سه سال و نیم آن قابل اجراست.

اتهامات حسین شنبه‌زاده در حکم دادگاه «توهین به مقدسات، توهین به رهبری و تبلیغ علیه نظام» به‌واسطه فعالیت در توئیتر عنوان شده است؛ اتهاماتی که خود او آن‌ها را رد می‌کند.

این ویراستار ادبی در یادداشت خود خطاب به دوستان و مخاطبانش تأکید کرده است که آن‌چه برای او اهمیت دارد، آزادی عقیده و بیان است که هرگز از آن کوتاه نمی‌آید و از همگان خواسته است که «شما هم کوتاه نیایید و آزاد باشید».

او در بخش دیگری از این یادداشت با بیان این‌که حکومت «زندگی و آیندۀ» او را از بین برده، نوشته است: «من صدهزارمین مظلومِ دست این جماعت هم نیستم و شرم دارم در مقابل کارون‌ها و ری‌راها دم از مظلومیت خودم بزنم. ولی باز مظلومم. تو بگو صدهزار و یکمین مظلوم.»

اشاره او به کارون حاجی‌زاده، فرزند ۹ ساله حمید حاجی‌زاده است؛ شاعر و نویسنده‌ای که شهریور ۱۳۷۷ در جریان قتل‌های زنجیره‌ای وزارت اطلاعات همراه با پسرش با چاقو کشته شد. «ری‌را» نیز نام دختر حامد اسماعیلیون است؛ یکی از ۱۷۶ قربانی سرنگونی هواپیمای اوکراینی با موشک‌های سپاه.

حسین شنبه‌زاده در پایان یادداشت خود نوشته است: «به امید روزی که همه‌مون آزاد باشیم، که زندانی بزرگ‌تر از جهل و ظلم نیست.»

یادداشت توئیتری حسین شنبه‌زاده در روز معرفی خود به زندان

سلام بچه‌ها. دلم بیشتر از چیزي که فکر می‌کنید براتون تنگ شده بود. هر روز، و بدون اغراق هر روز، به یادتون بودم. برمی‌گردم. اما نه فوری. روزي که رفتم، دلیلش این بود که احضاریه‌م به زندان اومده بود. در شرایطي که مادرم آرتروز شدید داره و یه نفر باید تو دست و بالش می‌بود.

روزي که احضاریه اومد مجبور شدم از ترس دستگیری، از توییتر برم و کمک‌حال مامان باشم. ولی دیگه برای خواهرم، نور چشمم، فاطمه‌مون، که وثیقه گذاشته بود اولتیماتوم اومده و الآن در راه زندانم. بدون یک پاپاسی پول، و در شرایطي که نمی‌دونم خرج زندان، و به‌خصوص بعد از زندان رو از کجا بیارم.

ولی مهم نیست. با تمام گشادی، خرج خودمو تو زندان شاید بتونم دربیارم (مشهوره که غذای خود تهران بزرگ یا حتی اوین قابل خوردن نیست.) ولی بعد از زندان... نمی‌دونم. یه طوري می‌شه دیگه. سه سال پیش تازه داشتم از آب و گِل درمی‌اومدم، که زندگی و آینده‌مو تباه کردن. سه ساله گرفتارم.

می‌دونم چه کنم. به امیدِ اول خونواده‌م، بعدش شما، زنده می‌مونم. سرافراز می‌رم داخل زندان، سرافرازتر میام بیرون. گرچه... دروغ چرا... من مجید توکلی نیستم. می‌ترسم از زندان رفتن. تو بدترین کابوسامم زندان نمی‌دیدم. آدمِ زندان نیستم. حتی سیاسی.

و به نظر خودم این‌قدر در حق کسي بدی نکرده‌م که شایستۀ سه سال و نیم زندان باشم. ولی حالا که قراره برم، ابداً سرافکنده نیستم. شایدم عفو مشروطي چیزي بهم خورد و زودتر اومدم بیرون. من که گناهي ندارم آخه. حتی از کسي کینه هم ندارم. اما اگه شما از من بدی دیدید، جز شرمندگی ندارم.

صمیمانه، عاجزانه، و ملتمسانه می‌گم ببخشید. یا به اصطلاح مذهبیا: حلالم کنید. می‌دونم زیاد و در حضور عدۀ زیادي حرف می‌زدم و یه آفتِ این کار اینه که خواهی نخواهی افرادي رو آزرده می‌کنی. جز این بارِ بزرگ، هیچ باري روی وجدانم ندارم، و از افرادي هم که ناراحتشون کرده‌ام می‌خوام در حق برادر کوچیکشون بزرگواری نشون بدن و ببخشنش. از سر مظلوم‌نمایی نمی‌گم. حرفیه که از ته دل می‌زنم. ببخشید. حرف مفت زیاد زدم و کار عبث هم زیاد کردم.

دیگه: درست از همون زمان آزادی از بازداشت تا الآن، باور بفرمایید یا نه، بهترین شرایطِ رفتن برام مهیا بود. با کار، می‌تونستم پول وثیقه رو هم بدم. ولی نرفتم. با احترام به خیلیا که به هر دلیل پناهنده شدن. اونا نوعاً مسئولیت خانواده یا حتی جان خودشون به عهده‌شون بود، یا هر دلیل دیگه‌اي.

و با تمام احترام به کسي که حتی بدون خانواده و شخصاً پناهنده شده. اون شخصم دلیل کاملاً موجه خودشو داره.

ولی من اعتقادم اینه که این سرزمین، که حتی یک وجب از خاکش سهم ندارم، خونۀ منه، و «من از این خانۀ پرنور به در می‌نروم». شاید یه روز به اختیار خودم برم، اما نمی‌تونن به‌زور، به این آسونی از خونه‌م بیرونم کنن. کسي که باید بره من نیستم، چون کسي که خونه‌مو اشغال کرده من نیستم.

یک تا سه سال عمرم که دیگه قابل نداره. فدای سر خونه‌م که کشورم باشه، و فدای سر شما.

بچه‌ها، این کارو به دو دلیل با من کردن؛ یکي کینۀ شخصیِ یه یارویي، و دیگه این که ازم «درس عبرت» بسازن. لطفاً به چشم درس عبرت بهم نگاه نکنید، و به‌قول فریدون فرخزاد مظلوم، آزاده باشید وَ آزاد باشید.

من از موردي که برام اهمیت داره، یعنی آزادی عقیده و بیان، هرگز کوتاه نمیام. هیچ‌کس نباید در بیانِ عقیده‌ش، حتی اگه سراپا باهاش مخالف باشیم، ترس جان و ترس آزادی داشته باشه. الآن گمونم در جایگاه نصیحت باشم دیگه. پس خواهش می‌کنم شما هم کوتاه نیاید. آزاد باشید.

اینا زندگی و آیندۀ منو از بین بردن. به خاک سیاه نشوندنم. بدون پول. من صدهزارمین مظلومِ دست این جماعت هم نیستم و شرم دارم در مقابل کارون‌ها و ری‌راها دم از مظلومیت خودم بزنم. ولی باز مظلومم. تو بگو صدهزار و یکمین مظلوم. اشکال نداره. این زمستون هم می‌گذره و روسیاهی به زغال می‌مونه.

بچه‌ها، من دوستتون داشتم و دارم. اینجا هم خونۀ من بود. برمی‌گردم. با دست پُر هم برمی‌گردم. الآن چیزي جز این نمی‌خوام که منو ببخشید.

گوشیم دست نور چشمم، خواهرم فاطمه می‌مونه. اگه امر ضروری، و واااااقعاً ضروری داشتید بهش بگید. چون طفل معصوم زیاد کار می‌کنه.

دلم برای انیمه‌های میازاگی تنگ می‌شه. دلم برای صدای دلکش و پریسا و مرضیه و بنان و شجریان و مهستی و هایده تنگ می‌شه. دلم برای آهنگ لی‌لی مارلین تنگ می‌شه. از همه مهم‌تر، دلم برای مسخره‌بازی درآوردن با بچه‌های اینجا تنگ شده، و تنگ‌تر می‌شه. مظلوم می‌رم و ساقط از زندگی. بدون آینده.

دیگه سلامتی‌تون. و یه چیز کم‌اهمیت‌تر. بچه‌ها من فراموشتون نکرده‌م و نمی‌کنم. خواهش می‌کنم شما هم فراموشم نکنید. هر قدر این خواهش رقت‌انگیز به نظر می‌رسه ایراد نداره. وضعم رقت‌انگیز نیست، اما آرزوی کسي هم نیست.
روزي که قراره آزادم کنن به فاطمه می‌گم قبلش با این اکانت توییت کنه.

سری قبل که آزاد شدم مثل غریب‌الغربا تو خیابون جلو اوین برای خودم می‌پلکیدم و دلم به‌شدت گرفت از تنهایی و این‌که هیچ‌کس به یادم نیست. خودم می‌دونم چقدر پرروییه، ولی اگه اون اطراف بودید، اگه بیکار بودید، اگه یه شاخه خرزهره سر راهتون دیدید بکَنیدش و برام بیارید. تنهام نذارید.

دوستتون دارم. احتمالاً بیشتر از چیزي که فکر می‌کنید. من تو راه اوینم برای معرفی. دیگه به جواب دادن نمی‌رسم. ببخشید.

به امید روزي که همه‌مون آزاد باشیم، که زندانی بزرگ‌تر از جهل و ظلم نیست.

با استفاده از رشته‌توئیت حسین شنبه‌زاده و وب‌سایت رادیو فردا؛ ر.ش / پ.پ

پارلمان اسرائیل رأی به انحلال خود داد

کنِسِت (پارلمان اسرائیل)

پارلمان اسرائیل برای پنجمین بار در کمتر از چهار سال اخیر به انحلال خود رأی داد و قرار شد شهروندان این کشور در ماه نوامبر باری دیگر به پای صندوق‌های رای فرستاده شوند.

بنابر گزارش‌ها، با این تحولات، یائیر لاپید، وزیر امور خارجه اسرائیل و معمار دولت ائتلافی در حال خروج، بعد از نیمه‌شب جمعه نخست‌وزیر موقت این کشور خواهد شد.

این اقدام به روندی یک ساله پایانی رسمی می‌دهد که در آن هشت حزب از سراسر طیف سیاسی اسرائیل تلاش کردند پس از یک دوره بن‌بست سیاسی طولانی‌مدت و برگزاری چهار انتخابات ظرف دو سال، زمینه مشترک پیدا کنند.

به نوشته شماری از رسانه‌های اسرائیلی، دولت این کشور در روزهای اخیر سعی داشته است تا با تسریع روند انحلال پارلمان، مانع به‌قدرت رسیدن اپوزیسیون به رهبری بنیامین نتانیاهو در این دوره پارلمان شود.

یائیر لاپید چهاردهمین فردی خواهد بود که این مقام را به دست می‌آورد و او اکنون این پست را از نفتالی بنت، کوتاه‌مدت‌ترین نخست‌وزیر اسرائیل، تحویل می‌گیرد.

نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل، ساعاتی پیش از نشست پارلمان این کشور برای رای‌گیری در مورد انحلال خود گفت که در انتخابات آتی پارلمان شرکت نخواهد کرد.

متهم اصلی حملات تروریستی پاریس به «حبس ابد کامل» محکوم شد

صلاح عبدالسلام، متهم اصلی حملات تروریستی به پاریس که ۱۳۰ قربانی بر جا گذاشت، به حبس ابد بدون آزادی مشروط یا حبس ابد کامل محکوم شد.

این شدیدترین مجازات در فرانسه است و به ندرت از سوی دادگاه‌ها صادر می‌شود.

صلاح عبدالسلام، به اتهام حمله مسلحانه و بمب‌گذاری در ارتباط با گروه داعش مجرم شناخته شد.

این حکم در روزهای پایانی یک محاکمه ۹ ماهه صادر شد که در آن عبدالسلام، تنها بازمانده تیم افراطی داعش که این حمله را طراحی و اجرا کرد، از قربانیان عذرخواهی کرد و از قضات درخواست کرد که «اشتباهات» او را ببخشند.

دادگاهی در پاریس، ۱۹ مرد را با اتهاماتی مرتبط با حمله تروریستی داعش در پاریس در سال ۲۰۱۵ مجرم شناخت.

قاضی دادگاه حکم محکومیت این افراد را روز چهارشنبه، هشتم تیر، شش سال پس از حملات به تئاتر، کافه‌ها، تالار موسیقی باتاکلان و استادیوم ملی فرانسه قرائت کرد.

به جز عبدالسلام، ۱۸ نفر از متهمان دیگر این پرونده که به طور عمده متهم به کمک در تدارکات یا حمل و نقل هستند، به محکومیت‌های مختلف مرتبط با تروریسم محکوم شدند.

یکی از متهمان در ترکیه در زندان است، پنج تن از آنها در سوریه یا عراق کشته شدند و یک نفر از آنها نیز متهم به کلاهبرداری است.

اعدام «۱۰ زندانی» دیگر در رجایی‌شهر در یک روز

برخی گزارش‌ها از اعدام ۱۰ زندانی با اتهامات متفاوت در زندان رجایی‌شهر کرج در بامداد چهارشنبه، ۸ تیر، حکایت دارد.

وب‌سایت حقوق بشری هرانا اتهام هشت نفر از اعدام‌شدگان را «قتل» و اتهام دو نفر دیگر را «لواط به عنف» و«تجاوز به عنف» عنوان کرده است.

رادیو فردا مستقلاً قادر به تأیید جزئیات این خبر نیست، اما خبرگزاری رکنا در داخل ایران نیز از اعدام چهار متهم به قتل در بامداد روز چهارشنبه در محوطه زندان رجایی‌شهر کرج خبر داده است.

فرهاد میثمی، فعال مدنی که بیش از چهار سال است در همین زندان به سر می‌برد، نیمه خرداد امسال در یادداشتی با موضوع اعدام‌ها در زندان رجایی‌شهر نوشت که «سالانه حدود ۲۰۰ اعدام در این زندان اجرا می‌شود».

اوایل خرداد نیز سازمان عفو بین‌الملل در گزارشی هشدارآمیز در مورد افزایش «نگران‌کننده» آمار اعدام در جهان اعلام کرد که در این میان، ایران بیشترین آمار اعدام را از سال ۲۰۱۷ تاکنون داشته است.

معاون حقوق بشر دبیرکل سازمان ملل هم روز ۳۱ خرداد گفت که روند افزایشی اعدام در ایران همچنان ادامه یافته و تنها در سه ماهه اول سال ۲۰۲۲ یعنی بین ۱ ژانویه تا ۲۰ مارس ۲۰۲۲، دست‌کم ۱۰۵ نفر در جمهوری اسلامی اعدام شده‌اند که بسیاری از آن‌ها متعلق به گروه‌های اقلیت بودند.

با استفاده از هرانا، رکنا و وب‌سایت رادیو فردا؛ ر.ش / پ.پ

دختری «۱۶ ساله» در نورآباد ممسنی با شلیک پدرش به قتل رسید

عکسی که مسیح علی‌نژاد از آریانا لشکری منتشر کرده است

یک دختر ۱۶ ساله در نورآباد ممسنی در استان فارس به‌دست پدرش، با شلیک اسلحه شکاری، به قتل رسید.

به‌نوشته وب‌سایت هرانا، دختر کشته‌شده آریانا لشکری نام داشت و این قتل شامگاه دوشنبه، ششم تیر، رخ داده است.

به‌گزارش خبرگزاری رکنا، پدر آریانا پس از بازداشت گفته است: «در پی اختلاف بر سر موضوعی، آریانا به خانه مادرم رفت و من هم یک‌باره نتوانستم عصبانیتم را کنترل کنم و با اسلحه شکاری خودم به آن‌جا رفتم تا او را بترسانم. واقعاً قصدم کشتن دخترم نبود، اما بی‌اختیار شلیک کردم.»

با این حال، مسیح علی‌نژاد، فعال مدنی حقوق زنان، فایلی صوتی از «یکی از بستگان آریانا لشکری» را در اینستاگرامش منتشر کرده که می‌گوید پدر آریانای «۱۵ ساله» وی را «فقط به‌خاطر این‌که می‌خواسته بدون محدودیت زندگی کند و به‌خاطر حرف‌های خاله‌زنکی فامیل کشته است».

بر اساس ماده ۶۱۲ قانون مجازات اسلامی، پدران قاتل در صورت محکومیت در دادگاه، حداکثر به پرداخت دیه و حبس بین سه تا ده سال محکوم می‌شود. با این حال، در بسیاری موارد از موارد قتل‌هایی که توسط مردان خانواده صورت می‌گیرد، اولیای دم با گذشت از خون فرزند خود، زمینه حمایت از قاتل و آزادی آن‌ها را فراهم می‌کنند.

با استفاده از هرانا، رکنا و اینستاگرام مسیح علی‌نژاد؛ ر.ش / پ.پ

رئیسی: مبادلات مالی ایران و روسیه باید مستقل از غرب باشد

ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران، می‌گوید تبادلات مالی ایران و روسیه باید مستقل از سیستم تبادلات مالی غرب گسترش یابد.

رئیسی که در حاشیه اجلاس سران کشورهای حاشیه دریای خزر با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، دیدار کرد، افزود این سیستم مالی مستقل موجب می‌شود «هیچ کشوری نتواند بر آن اعمال نفوذ و فشار کند.»

ایران و روسیه هر کدام به‌ترتیب به دلیل برنامه‌ هسته‌ای و حمله به اوکراین، تحت فشار شدید غرب و آمریکا قرار دارند.

با این حال رئیسی از افزایش حجم مبادلات تجاری و روابط اقتصادی دو کشور در ماه‌های اخیر خبر داده است.

وی اضافه کرده که ایران تعامل با روسیه را در چارچوب یک «روابط راهبردی» دنبال می‌کند.

رئیس‌جمهوری روسیه نیز در این دیدار بر همکاری امنیتی روسیه و ایران تأکید کرد.

ولادیمیر پوتین با اشاره «تماس دائمی» روسیه و ایران در مسائل امنیتی گفت: «ما در امور سیاسی و امنیتی، از جمله در نقاط حساس سوریه، در ارتباط دائمی هستیم.»

نگاه مثبتی در جامعه ایران به روابط جمهوری اسلامی و روسیه، تحت‌تأثیر مناسبات تاریخی، وجود ندارد، اما رهبران فعلی به‌سوی تقویت و افزایش این روابط حرکت می‌کنند.

بیشتر

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG