لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷ تهران ۱۰:۳۶

تولید نفت اوپک دوباره اوج گرفت


افزایش تولید نفت اوپک در حالی است که اعضای این سازمان متعهد شده‌اند تولید خود را تا مارس سال آینده روزانه ۱.۲ میلیون بشکه کاهش دهند.

تازه‌ترین گزارش ماهانه سازمان کشورهای صادرکننده نفت، اوپک، حاکی از افزایش دوباره تولید این سازمان طی ماه گذشته است.

اوج گیری دوباره تولید نفت اوپک در حالی است که در ماه اوت، تولید کشورهای عضو این سازمان بعد از سه ماه رشد متوالی، کاهش پیدا کرده بود.

این گزارش می‌افزاید که چهارده عضو اوپک در ماه سپتامبر تولید روزانه خود را نسبت به ماه اوت حدود ۸۸ هزار و ۵۰۰ بشکه افزایش داده و به رقم ۳۲ میلیون و ۷۴۸ هزار بشکه رسانده‌اند.

بنابر ارزیابی خود اوپک، نیاز جهانی به نفت این سازمان در سال جاری روزانه ۳۲.۸ میلیون بشکه است که ۶۰۰ هزار بشکه بیشتر از سال گذشته است. سال آینده دوباره نیاز به نفت این سازمان روزانه ۳۰۰ هزار بشکه افزایش خواهد یافت.

جزئیات آمارهای ارائه شده در این گزارش که در سایت رسمی اوپک منتشر شده است، حاکی است که رشد تولید این سازمان بیشتر بخاطر افزایش تولید نفت عراق و لیبی بوده است.

ایران نیز تولید روزانه خود را در ماه گذشته نسبت به ماه اوت روزانه ۹ هزار بشکه افزایش داده و به رقم سه میلیون و ۸۲۷ هزار بشکه رسانده است.

این حجم از تولید در حالی است که اعضای اوپک متعهد شده‌اند تولید خود را از ابتدای سال جاری تا مارس سال آینده روزانه ۱.۲ میلیون بشکه کاهش دهند. به ایران اجازه داده شده بود که تولید روزانه خود را ۹۰ هزار بشکه افزایش داده و در سقف ۳.۷۹ میلیون بشکه نگه دارد.

اما آمارهای ماهانه اوپک حاکی است که ایران، خصوصا در نیمه دوم سال میلادی، روزانه حدود ۴۰ هزار بشکه بیش از سهم خود تولید نفت داشته است.

میزان پایبندی برخی دیگر از اعضای اوپک مانند عراق و ونزوئلا به توافق کاهش تولید نیز کم بوده است، اما آمارها حاکی است که در مجموع طی نه ماه گذشته اعضای این سازمان تقریبا به ۹۰ درصد از تعهدات کاهش تولید نفت عمل کرده‌اند.

قیمت نفت سنگین ایران نیز در ماه گذشته نسبت به ماه اوت ۷.۳ درصد افزایش یافته و به ۵۲ دلار و ۲۷ سنت رسیده است.

اوپک در گزارش تازه خود رشد اقتصاد جهانی در سال جاری را ۳.۶ درصد ارزیابی کرده است که ۰.۱ درصد بیشتر از ارزیابی ماه گذشته این سازمان است.

XS
SM
MD
LG