لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۹ آذر ۱۳۹۹ تهران ۰۹:۲۲

هشدار نخست وزیر پاکستان درباره «اشتباه محاسباتی» در بحران کشمیر


مردی روز چهارشنبه در حال تماشای تصاویری که گفته می شود خلبان هندی به اسارت گرفته شده درپاکستان است.

دولت های هند و پاکستان روز چهارشنبه هشتم اسفند ادعا کردند که جنگنده های طرف مقابل را سرنگون کرده اند. در همین حال نخست وزیر پاکستان نسبت به هرگونه «اشتباه محاسباتی» در بحران بین دوکشور هشدار داد.

پاکستان می گوید روز گذشته پس از حمله جنگنده های هند به نقطه ای در خاک این کشور آنها را سرنگون و یک خلبان را اسیر کرده است. این اولین حمله هوایی هند به پاکستان از جنگ سال ۱۹۷۱ بین دو کشور است و قدرت های جهانی از دو کشور خواسته اند خویشتنداری کنند.

علاوه بر حملات هوایی در دو روز اخیر ارتش هند و پاکستان که هر دو قدرت هسته‌ای هستند در چندین نقطه در نوار مرزی دو کشور درگیر شده اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز از زمان بمب گذاری انتحاری روز چهارده فوریه در ناحیه کشمیر تحت کنترل هند توسط یک گروه اسلام گرای مستقر در پاکستان که بر اثر آن ۴۰ پلیس شبه نظامی هند کشته شدند، تنش بین دو کشور به شدت افزایش یافته است.

ولی با حمله هوایی روز سه شنبه به نقطه‌ای در خاک پاکستان که هند می گوید پایگاه آموزشی این گروه اسلام گرا بوده احتمال وقوع جنگ بین دو کشور تشدید شده است.

یک مقام ارشد دولت هند گفت در حمله هوایی روز سه شنبه ۳۰۰ نفر از پیکارجویان این گروه اسلام گرا کشته شده اند ولی پاکستان می گوید این حمله تلفاتی نداشته است.

عمران خان نخست وزیر پاکستان خواستار گفتگو با هند شد و اظهار امیدواری کرد که «منطق حاکم شود» تا دو کشور بتوانند تنش را کاهش دهند.

او در یک سخنرانی تلویزیونی کوتاه خطاب به ملت پاکستان گفت:«تاریخ به ما آموخته که جنگ مملو از محاسبات اشتباه است. سئوال من این است که با توجه به سلاح هایی که ما داریم آیا می توانیم درگیر محاسبات اشتباه شویم. باید بنشینیم و مذاکره کنیم.»

یک مقام پاکستانی در حساب توئیتر خود ویدئویی منتشر کرده که به ادعای او خلبان هندی هواپیمای سرنگون شده را نشان می دهد.

این فرد که پاکستان آنرا به نام ابهی ناندان معرفی کرده در حالیکه چهره اش خونین و چشم بند به صورت دارد با ذکر نام و شماره پرسنلی خود در پاسخ به مردی که از او سئوال می کند می گوید:«ببخشید آقا، این تنها چیزی است که می توانم به شما بگویم.»

وزارت خارجه هند در بیانیه ای گفت نحوه رفتار با این خلبان «نمایش مبتذلی از یک پرسنل مجروح نیروی هوایی هند و نقض تمامی موازین بشردوستانه بین المللی و کنوانسیون ژنو است. » هند تاکنون نام این خلبان را اعلام نکرده ولی خواستار آزادی بلادرنگ او شد.

در ویدئوی دیگری که توسط همان مقام پاکستانی منتشر و در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشته شده این خلبان در حال نوشیدن چای و تشکر از ارتش پاکستان به خاطر نحوه رفتار با او دیده می شود.

خبرگزاری رویترز نتوانسته است به طور مستقل اعتبار و صحت ویدئوی دوم را تایید کند.

هند و پاکستان از زمان استقلال در سال ۱۹۴۷ سه بار درگیر جنگ شده اند که دو مورد آن بر سر ناحیه مورد اختلاف کشمیر بوده است.

در سال ۲۰۰۲ نیز پس از حمله مسلحانه پیکارجویان اسلام گرای پاکستانی به ساختمان پارلمان هند دو کشور تا آستانه جنگ پیش رفتند.

درگیری اخير بین دو کشور بر سر ناحیه کشمیر که هر دو ادعای مالکیت آنرا دارند تشدید ناگهانی تنش در مناسبات هند و پاکستان است. در ماه نوامبر گذشته عمران خان نخست وزیر پاکستان از «ترمیم مناسبات» با هند سخن می گفت.

در عین حال این درگیری در موقعیت بسیار حساسی برای نارندرا مودی نخست وزیر هند روی می دهد که چند ماه دیگر با انتخابات سراسری روبرو است.

به گفته صاحبنظران سیاسی صدور دستور حمله هوایی از سوی نخست وزیر هند ممکن است از نظر سیاسی به نفع او تمام شود ولی روزچهارشنبه مخالفان آقای مودی او را به بهره برداری سیاسی از درگیری با پاکستان متهم کردند.

رائول گاندی رهبر حزب کنگره هند در بخشی از بیانیه مشترکی که توسط 21 حزب مخالف دولت صادر شد از این اقدام تحت عنوان «سیاسی کردن پرهیاهوی فدارکاری نیروهای مسلح هند» انتقاد کرد.

مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا پس از حمله هوایی روز سه شنبه با همتایان هندی و پاکستانی خود به طور جداگانه تلفنی صحبت کرد و خواستار «پرهیز از اقدامات نظامی» شد.

آقای پومپئو روز چهارشنبه در بیانیه ای گفت:«به وزرای خارجه هر دو کشور گفتم که ما خواهان خویشتنداری و پرهيز از تشدید درگیری به هر قیمتی هستیم.»

با استفاده از رویترز؛ ش.ر
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۷)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG