لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۱:۲۶

نخست وزیر سابق پاکستان به طور دائم از نامزدی در انتخابات محروم شد


چند ماه پس از سلب صلاحیت از محمد نواز شریف و کناره‌گیری او از نخست وزیری پاکستان، دادگاه عالی این کشور او را «تا ابد» از شرکت در هر گونه انتخابات به عنوان نامزد محروم اعلام کرد.

دادگاه عالی پاکستان در فروردین‌ماه سال ۹۶ پس از بررسی پرونده فساد مالی نواز شریف، نخست‌وزیر، و فرزندان او دستور داد تحقیقات در زمینه اتهام‌های مطرح شده علیه این خانواده ادامه یابد.

پنج ماه بعد محمد نواز شریف، نخست ‌وزیر پاکستان، در روز ششم مردادماه، ساعتی پس از اعلام حکم دادگاه عالی این کشور در سلب صلاحیت از او، از سمت خود کناره‌گیری کرد.

حال به گزارش خبرگزاری فرانسه از اسلام‌آباد، دادگاه عالی پاکستان روز جمعه، ۲۴ فروردین‌ماه، حکم داد که او به طور دائم از شرکت در هر گونه انتخابات محروم است.

این در حالی است که حزب حاکم پاکستان که هم‌اکنون برادر آقای شریف ریاست آن را بر عهده دارد در چند ماه آینده قرار است در انتخاباتی در سطح ملی شرکت کند.

شهباز شریف، برادر نواز، ماه گذشته میلادی رسما ریاست حزب «لیگ مسلمانان پاکستان‌ـ‌نواز» یا «پی‌ام‌ال‌ان» را بر عهده گرفت.

خانواده شریف و حامیان این خانواده در پاکستان بارها اتهام فساد مالی را رد کرده و آن را «دسیسه» ارتش قدرتمند این کشور علیه این خانواده دانسته‌اند.

سه فرزند نواز شریف به تأسیس شرکت‌های صوری برای خرید املاک و مستغلات در لندن متهم شده‌اند. نام این خانواده دو سال پیش هم در فهرست افراد دخیل در پرونده معروف به «اوراق پاناما» یافت شد.

در تاریخ ۷۰ ساله کشور پاکستان، این دومین بار است که دادگاه عالی این کشور نخست وزیری را فاقد صلاحیت حفظ این مقام اعلام می‌کند.

در سال ۲۰۱۲ نیز پس از آن که یوسف رضا گیلانی، نخست‌وزیر وقت پاکستان، از بازگشایی پرونده فساد علیه آصف علی زرداری، رئیس‌جمهور، خودداری کرد، دادگاه عالی او را از این مقام برکنار کرد.

انتظار می‌رود که حزب حاکم به رهبری برادر نواز شریف در انتخابات ماه‌های آینده در برابر رقیب اصلی خود یعنی حزب «تحریک انصاف» به رهبری عمران‌خان قرار بگیرد.

XS
SM
MD
LG