لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ تهران ۱۴:۱۹

نخست‌وزیر پاکستان می‌گوید راهبرد ترامپ در افغانستان «موثر نخواهد بود»


شاهد خاقان در وسط تصویر
شاهد خاقان در وسط تصویر

شاهد خاقان عباسی، نخست‌وزیر پاکستان، می‌گوید راهبرد تازه‌اعلام‌شده‌ی رئیس‌جمهوری آمریکا در مورد افغانستان، به موفقیت نخواهد انجامید.

شاهد خاقان عباسی، در مصاحبه‌ای با بلومبرگ که پنجم شهریور منتشر شده، به راهبرد تازه دونالد ترامپ واکنش نشان داده‌است.

او گفته «از روز اول، ما ‌به وضوح گفته بودیم که راهبرد نظامی در افغانستان نتیجه‌ای نداده و نتیجه‌ای نخواهد داد».

نخست‌وزیر پاکستان افزوده است که باید به یک «راه‌حل سیاسی» دست یافت و این «راه نهایی‌ست».

عباسی که از سه هفته پیش، پس از اعلام حکم دادگاه در مورد نواز شریف، ریاست هیئت وزیران کشور خود را برعهده گرفته، می‌گوید اسلام‌آباد از نبرد علیه تروریسم در افغانستان پشتیبانی می‌کند. او اما ادامه داده‌است که دولتش اجازه نخواهد داد این نبردها به پاکستان سرایت پیدا کند.

رئیس‌جمهوری ایالات متحده، ۳۰ مرداد ماه، در سخنرانی که پیشپایش توجهات زیادی را به خود جلب کرده بود، راهبرد تازه دولت خود در قبال افغانستان را اعلام کرد و همچنین با انتقاد از پاکستان تاکید کرد تعهدات آمریکا «چک سفید امضا نیست».‎

ترامپ در بخشی از سخنرانی‌اش گفت پاکستان به‌طور معمول پناهگاه امنی در اختیار «عاملان آشوب، خشونت و ترور» می‌گذارد و دولت او بیش از این نمی‌تواند در قبال چنین موضوعی سکوت کند.

در پی این سخنرانی، جیمز متیس، وزیر دفاع ایالات متحده، نیز اعلام کرد از ستاد مشترک ارتش آن کشور خواسته تا اقدامات لازم برای عملی‌کردن راهبرد تازه را آغاز کند. از سخنان آقای متیس این‌طور برآمده که ممکن است بر شمار نیروهای آمریکایی و دیگر کشورها در افغانستان افزوده شود.

اندکی پس از سخنرانی رئیس‌جمهوری ایالات متحده گزارش شد که پاکستان دیدار آلیس ولز، سرپرست معاونت وزارت خارجه آمریکا، را فعلا به تعویق انداخته‌است. اسلام‌آباد رسما از ارتباط تعویق این دیدار و سخنان ترامپ، حرفی نزده‌است؛ هرچند انتقادات در پاکستان به سخنرانی رئیس‌جمهوری آمریکا، بالا گرفته و ادامه داشته‌است.

رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا، روز سه‌شنبه به پاکستان هشدار داد که باید در مبارزه با تروریسم رویکرد دیگری را پیش بگیرد و تداوم روابط و کمک های واشینگتن به اسلام‌آباد نیز مشروط به چنین تغییری است.

آقای تیلرسون در همان روزی که مصاحبه شاهد خاقان عباسی پخش شده، در مصاحبه‌ای با شبکه «فاکس» گفت «فکر می‌کنم صحبت‌های رئیس‌جمهوری کاملا روشن بود؛ که این (راهبرد تازه) تغییری عمده در مورد استراتژی نظامی‌ست».

آقای عباسی که جانشین نواز شریف شده، از متحدان نزدیک او به شمار می‌رود و اعضای کابینه‌اش نیز عمدتا، اعضای کابینه پیشین یا از متحدان نزدیک آقای شریف هستند.

XS
SM
MD
LG