لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۸ تهران ۰۴:۴۳

آمریکا فرآیند خروج از معاهده اقلیمی پاریس را آغاز کرد


مایک پومپئو و آنتونیو گوترش (عکس از آرشیو)

وزیر امور خارجه آمریکا روز دوشنبه ۱۳ آبان اعلام کرده است که ایالات متحده به طور رسمی به سازمان ملل متحد اطلاع داده که از معاهده اقلیمی پاریس خارج می‌شود.

رویترز می‌گوید، نامه رسمی وزارت امور خارجه آمریکا به آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، به مثابه آغاز فرآیند خروج از معاهده پاریس است که احتمالا این روند یک سال طول خواهد کشید.طبق این گزارش، یک روز پس از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در چهارم نوامبر ۲۰۲۰ خروج آمریکا از این معاهده نهایی خواهد شد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در جریان مبارزات انتخاباتی خود در سال ۲۰۱۶ به شدت از پیوستن ایالات متحده به این پیمان انتقاد کرده و گفته بود، تعهدات ایالات متحده در چارچوب این پیمان به بخش انرژی این کشور صدمه خواهد زد و کشورهایی چون چین از وضعیت سود خواهند برد.

مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا در توییتی نوشته است: ما امروز روند خروج رسمی از توافق پاریس را آغاز کردیم.

مایک پومپئو اضافه کرده است:ایالات متحده به کارنامه ما به عنوان رهبر جهان در کاهش انتشار همه گازها، تقویت مقاومت، رشد اقتصادی و تضمین انرژی برای همه شهروندان ما افتخار می‌کند. مدل ما واقعی و عملگرایانه است.

در سال ۲۰۱۵ و به دنبال مذاکرات طولانی، دهها کشور جهان معاهده پاریس را امضا کردند. دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری وقت آمریکا از جمله امضا کنندگان این پیمان بود که هدف آن تلاش مشترک برای کاهش میزان تولید گازهای گلخانه‌ای تا سال ٢٠٣٠ اعلام شده است.

دولت اوباما در سال ۲۰۱۵ وعده داده بود که انتشار گازهای گلخانه ای آمریکا را تا سال ۲۰۲۵ نسبت به سطح سال ۲۰۰۵ بین ۲۶ تا ۲۸ درصد کاهش خواهد داد.

رویترز می‌گوید، دونالد ترامپ که در دوران مبارزات انتخاباتی وعده خروج از معاهده اقلیمی پاریس را داده بود براساس مقررات می بایست تا چهارم نوامبر سال ۲۰۱۹ ، یعنی ۱۳ آبان، صبر می‌کرد تا به طور رسمی تقاضای خروج از این معاهده را به صورت مکتوب ارائه کند.

دونالد ترامپ ماه گذشته در ایالت پنسیلوانیا در یک کنفرانس مرتبط با صنعت گاز گفته بود: ما دست به مجازات مردم آمریکا نخواهیم زد در حالی که کشورهای آلاینده پولدار کنیم.

اعضای حزب دموکرات در کنگره آمریکا از اقدام دولت دونالد ترامپ برای خروج از معاهده پاریس انتقاد کرده‌اند.

نانسی پلوسی، رئیس دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا در توییتی از اقدام روز دوشنبه دولت این کشور انتقاد کرده و گفته است، خروج از این معاهده آینده فرزندان ما را به مخاطره می اندازد.

دیدن نظرات (۳)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG