لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۷ تهران ۲۲:۳۸

محاکمه رییس سابق کارزار انتخاباتی ترامپ در اولین دادگاه پرونده روسیه و انتخابات آمريکا


پل منافورت مدت پنج ماه رییس کارزار انتخاباتی دونالد ترامپ بود

اولین محاکمه مربوط به تحقیقات رابرت مالر، بازرس ویژه پرونده روسیه و انتخابات آمریکا، روز سه‌شنبه برگزار شد و پل منافورت، رییس سابق کارزار انتخاباتی دونالد ترامپ، به اتهام پنهان کردن ده‌ها میلیون دلار درآمد خود در اوکراین و کلاهبرداری‌های بانکی محاکمه شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این محاکمه که در دادگاه فدرال ویرجینیا برگزار می‌شود آزمایش مهمی برای سنجش موفقیت بازرس مالر در محکوم کردن یک همکار سابق دونالد ترامپ است. سه همکار دیگر دونالد ترامپ از جمله ریک گیتس، شریک تجاری قديمی پل منافورت، اتهامات خود را پذیرفته و با این تحقیقات همکاری می‌کنند.

دادستانی قصد دارد جزییات همکاری پل منافورت با یک سياستمدار اوکراینی طرفدار روسیه را به دادگاه ارائه دهد و این احتمال افشای اطلاعات جدیدی در مورد تماس او با دولت روسیه را افزایش داده است. آقای منافورت از دادگاه خواسته که جزییات این همکاری در محاکمه گنجانده نشود.

قاضی دادگاه گفته است پس از انتخاب هیئت منصفه که اوایل روز سه‌شنبه انجام شد در مورد شواهد مربوط به اوکراین تصمیم‌گیری خواهد کرد.

رابرت مالر سال گذشته از سوی معاون وزارت دادگستری آمریکا به عنوان مسئول تحقیقات اف‌بی‌آی در مورد نقش روسیه در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ و احتمال همکاری کارزار دونالد ترامپ با مسکو منصوب شد.

پل منافورت با ۱۸ اتهام روبه‌رو است که موضوع محوری آنها اتهام مربوط به مخفی کردن بخش اعظم ۶۰ میلیون دلاری است که از طریق یک حزب سیاسی طرفدار روسیه در اوکراین دریافت کرده است. او این پول را در حساب‌های بانکی خارجی پنهان کرده و مالیات آن را پرداخت نکرده است.

دادستانی او را متهم کرده که پس از سرنگونی، ویکتور یانوکوویچ رییس جمهور سابق اوکراین و مشتری منافورت، او برای حفظ زندگی مجلل خود با دادن اطلاعات غلط به بانک‌های آمریکا وام دریافت کرده است. آقای منافورت هیچ یک از این اتهامات را نپذیرفته است.

خبرگزاری رویترز یادآوری می‌کند که آقای ترامپ در مورد وضعیت پل منافورت ترحم نشان داده ولی در عین حال سعی کرده از او فاصله بگیرد. آقای منافورت پنج ماه رییس کارزار انتخاباتی دونالد ترامپ بود و در ملاقات با روس‌ها که در ژوئن ۲۰۱۶ در برج ترامپ انجام شد و یکی از موضوعات اصلی تحقیقات بازرس مالر در مورد احتمال تبانی کارزار ترامپ با دولت روسیه است، شرکت داشت.

محکومیت پل منافورت به تحقیقات بازرس مالر اهمیت بیشتری خواهد داد. از ۱۴ ماه پیش که رابرت مالر ریاست این تحقیقات را به عهده گرفت تاکنون علیه ۳۲ نفر و سه شرکت اعلام جرم کرده است.

ولی تبرئه او به دونالد ترامپ و متحدانش کمک خواهد کرد تا مشروعیت تحقیقات بازرس مالر را زیر سئوال ببرند. آقای ترامپ همواره تبانی با روسیه را تکذیب کرده و روز سه‌شنبه در پیامی در شبکه توئیتر نوشت تبانی جرم نیست هر چند هیچ تبانی صورت نگرفته است.

دادستانی اعلام کرده در این محاکمه شواهد مربوط به تبانی را ارائه نخواهد داد. پل منافورت پس از محاکمه در دادگاه فدرال ویرجینیا در ماه سپتامبر نيز به اتهام پولشویی، ثبت نکردن کار خود برای حکومت خارجی و اعمال نفوذ بر شهود در واشینگتن محاکمه خواهد شد. آقای منافورت این اتهامات را نیز نپذیرفته است.

در پرونده واشینگتن، پس از آنکه بازرس مالر به خاطر اعمال نفوذ بر شهود علیه آقای منافورت اعلام جرم کرد قاضی فدرال ماه گذشته حکم بازداشت او را صادر کرد.

روز سه‌شنبه دادگاه فرجام واشینگتن تقاضای پل منافورت برای آزادی از زندان را رد کرد. قضات این دادگاه اعلام کردند در حکم دادگاه اولیه هیچ اشتباهی صورت نگرفته و «متهم با اعمال نفوذ بر شهود از خط عبور کرده است.»

منبع: خبرگزاری رویترز؛ ش.ر
XS
SM
MD
LG