لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۷ تهران ۰۵:۵۲

نخستین محکومیت در پرونده دخالت احتمالی روسیه در انتخابات آمریکا


آلکس ون در زوان، روز سه شنبه در واشینگتن دی سی و پیش از حضور در جلسه دادگاه

آلکس ون در زوان، وکیل دادگستری هلندی که به اتهام «دروغگویی به ماموران سازمان فدرال آمریکا» اعتراف کرده و آن را پذیرفته بود، در دادگاه محکوم به یک ماه زندان، پرداخت ۲۰ هزار دلار جریمه و دو ماه آزادی مشروط شد.

این نخستین محکومیت در پرونده بررسی دخالت احتمالی روسیه در انتخابات ریاست جمهوری اخیر آمریکا است که رابرت مولر، مستشار ویژه ریاست بررسی و تحقیق آن را برعهده دارد.

آلکس ون در زوان، وکیل و شهروند هلند است. او ۳۳ ساله است و گزارش شده که رابطه نزدیکی با افراد بسیار ثروتمند روسیه دارد. پدر زن او، «گرمان خان» است که از سوی مجله فوربس، در فهرست یازدهم میلیاردرهای روسیه معرفی شده است.

کیفرخواست ثبت شده علیه متهم، «آلکس ون در زوان» را به دروغگویی به بازرسان پرونده در مورد رابطه‌اش با ریک گیتس، شریک تجاری قدیمی پل منافورت، رییس سابق کمپین انتخاباتی دونالد ترامپ متهم کرده است.

برای ریک گیتس و پل منافورت نیز سال گذشته کیفرخواست صادر شده و آنها به اتهام‌هایی چون توطئه برای پولشویی در انتظار بررسی قضایی پرونده به سر می‌برند.

طبق کیفرخواست ثبت شده در دادگاه، دادستان پرونده می‌گوید آلکس ون در زوان به بازرسان فدرال در مورد نقش خود در تهیه گزارشی از محاکمه یولیا تیموشنکو، نخست‌وزیر سابق اوکراین دروغ گفته است. خانم تیموشنکو رقیب و مخالف سیاسی ویکتور یانوکوویچ رییس‌جمهوری سابق اوکراین است که در آن زمان حزب او پل منافورت و ریک گیتس را در استخدام خود داشت.

طبق جزییات این کیفرخواست، آلکس ون در زوان به دروغ گفتن در جریان مصاحبه با بازرسان پلیس فدرال آمریکا – اف بی آی – درتاریخ سوم نوامبر ۲۰۱۷ متهم است. مواردی که او متهم به دروغ‌گویی شده، زمان ارتباط او با ریک گیتس و یک شخص دیگر است که نامی از او برده نشده و به عنوان «فرد الف» از او یاد شده است.

همچنین آلکس ون در زوان متهم به پاک کردن ای میل‌هایی است که دفتر بازرس ویژه خواستار دریافت آنها شده بوده است. او همچنین متهم به دادن شهادت دروغ در مورد یک مکالمه تلفنی است که در سپتامبر ۲۰۱۶ با ریک گیتس و «فرد الف» در مورد پرونده خانم تیموشنکو داشته و آن را به شکل محرمانه ضبط کرده است.

گزارش شده که مجازات احتمالی برای آلکس ون در زوان، پنج سال زندان بود، ولی قاضی با توجه به همکاری متهم با دفتر مستشار ویژه و تحقیقات آن، قائل به تخفیف در مجازات شده است.

وکلای مدافع آلکس ون در زوان از قاضی پرونده خواستند مجازات او را به جریمه نقدی محدود کند و همچنین اجازه دهد تا ماه اوت بتواند به لندن بازگردد، چرا که همسرش باردار است و متهم درخواست کرده برای تولد فرزندش، بتواند به خانه بازگردد.

ایمی برمن جکسون، قاضی پرونده ولی گفت با توجه به اتهامی که مطرح شده و ضمن این که متهم خود وکیل است، حکم زندان مقتضی و مناسب است.

خانم برمن جکسون گفت: «ما در مورد جریمه رانندگی بحث نمی‌کنیم. اتهام، دروغگویی به ماموران فدرال در جریان تحقیقات کیفری است.»

آلکس ون در زوان علاوه بر یک ماه زندان، به پرداخت جریمه نقدی ۲۰ هزار دلار و دو ماه آزادی مشروط محکوم شده است. با این حال قاضی پرونده گفت زمانی که حکم زندان او تمام شود، اجازه می‌دهد گذرنامه‌اش را در اختیار گرفته و از کشور خارج شود.

دفتر رابرت مولر، مستشار ویژه بررسی پرونده که خود رییس سابق سازمان اف بی آی و دادستان سابق بوده، هیچ اطلاعی از نحوه همکاری آلکس ون در زوان نداده و حتی نگفته او چه اطلاعاتی در اختیار بازرسان پرونده گذاشته است.

گزارش شده آلکس ون در زوان، در جریان جلسه دادگاه ساکت بوده و فقط در نطقی کوتاه، اتهام خود را پذیرفته و درخواست بخشش کرد. او گفت: «کاری که من کردم خطا بوده و از دادگاه بابت کردار خود پوزش می‌خواهم.» او همچنین از خانواده خود درخواست بخشش کرد.

شماری از نهادهای اطلاعاتی آمریکا پیشتر اعلام کرده بودند که روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۱۶ ایالات متحده دخالت کرده و با هک و تبلیغات دروغین، سعی کرده که نتیجه انتخابات را به نفع دونالد ترامپ تغییر دهد. روسیه این اتهام‌ها را رد کرده است. رییس جمهوری آمریکا هم بارها تاکید کرده هیچ تبانی در کار نبوده است.

به استناد به گزارش‌هایی از خبرگزاری‌های آسوشیتد پرس و فرانسه، رادیو فردا؛ ک.ت/س.ن
XS
SM
MD
LG