لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۹:۲۸

رییس سابق کارزار انتخاباتی ترامپ اتهامات را نپذیرفت و محاکمه خواهد شد


منافورت به خاطر مجموعه‌ای از اتهامات با دو کیفر خواست روبرو است.

پل منافورت، رییس سابق کارزار انتخاباتی دونالد ترامپ، روز چهارشنبه ۹ اسفند اتهامات جدید علیه خود مربوط به پرونده دخالت روسیه در انتخابات سال ۲۰۱۶ را نپذیرفت و در نتیجه در ماه سپتامبر محاکمه خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، رابرت مالر بازرس ویژه وزارت دادگستری که ریاست این تحقیقات را بر عهده دارد فشار به آقای منافورت را که گفته با تحقیقات همکاری نخواهد کرد افزایش داده است.

ریک گیتس، شریک اقتصادی آقای منافورت که او هم از مقامات ارشد کارزار انتخاباتی دونالد ترامپ بود، هفته پیش با پذیرش اتهامات تصمیم گرفت با این تحقیقات همکاری کند.

منافورت به خاطر مجموعه‌ای از اتهامات از جمله پولشویی، ارائه اسناد مالیاتی جعلی، کلاهبرداری بانکی و عدم ثبت فعالیت لابی‌گری در آمریکا به نیابت از دولت سابق و طرفدار روسیه در اوکراین با دو کیفر خواست روبرو است.

احتمال داده می‌شود که محاکمه آقای منافورت تا ماه نوامبر که زمان برگزاری انتخابات میان دوره‌ای آمریکاست ادامه یابد و در شرایطی که جمهوری‌خواهان تلاش خواهند کرد اکثریت خود را در مجالس قانونگذاری آمریکا حفظ کنند این مسئله به موضوع خبرسازی بدل خواهد شد.

دادستانی مدعی است که مشاور پیشین آقای ترامپ با کمک ریک گیتس بیش از ۳۰ میلیون دلار پولشویی کرده و با کلاهبرداری از بانک‌ها وام گرفته است.

دادستانی می‌افزاید هر دو از پول‌های اندوخته در حساب‌های پنهانی در خارج از کشور برای گذران یک زندگی تجملی استفاده می‌کردند.

هیچ یک از اتهاماتی که به این دو وارد شده است با موضوع دخالت احتمالی روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ و یا همکاری و تبانی احتمالی کارزار دونالد ترامپ با روسیه ارتباطی ندارد.

رابرت مالر که سال گذشته از سوی وزارت دادگستری به ریاست تحقیقات در مورد دخالت‌های روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا منصوب شد اختیارات فراوانی دارد و می‌تواند هر جرم دیگری را که در مسیر تحقیقات برملا می‌شود بررسی کند.

نهادهای امنیتی آمریکا در ژانویه سال ۲۰۱۷ در نتیجه‌گیری تحقیقات خود اعلام کردند که روسیه از طریق اقداماتی مثل رخنه در‌ ای‌میل مقام‌های ارشد حزب دمکرات و پخش اخبار جعلی و تبلیغات جانبدارانه در شبکه‌های اجتماعی تلاش کردند روی نتایج انتخابات به نفع دونالد ترامپ تاثیر بگذارد.

دولت روسیه همواره این اتهامات را رد کرده و دونالد ترامپ نیز می‌گوید بین کارزار او و عوامل روسیه هیچ تبانی وجود نداشته و گزارش‌های مربوط به تلاش برای مسدود کردن تحقیقات رابرت مالر را نیز تکذیب کرده است.

پل منافورت در سال ۲۰۱۶ به مدت پنج ماه رییس کارزار انتخاباتی دونالد ترامپ بود. اولین کیفرخواست‌ها علیه او سال گذشته و همراه با کیفرخواست علیه شریکش ریک گیتس ارائه شد.

در مدرکی که دادستانی به دادگاه تسلیم کرده است، پل منافورت و ریک گیتس متهم شده‌اند که در فاصله سال‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۷ با ارائه اسناد جعلی به بانک‌ها و سایر موسسات مالی وام می‌گرفته‌اند. در اواخر همان دوره هر دو برای کارزار انتخاباتی دونالد ترامپ کار می‌کردند.

کیفرخواست‌ها علیه پل منافورت دو بخش است و هر کدام در یک دادگاه جداگانه بررسی خواهد شد. پرونده مربوط به پولشویی و فعالیت ثبت نشده لابی‌گری به نیابت از سوی حکومت سابق اوکراین، در دادگاه فدرال واشینگتن و پرونده مربوط به کلاهبرداری بانکی و مالیاتی در دادگاهی در ایالت ویرجینیا بررسی خواهد شد.

روال معمول کار دستگاه قضایی آمریکا این است که همه اتهامات در یک پرونده و در یک دادگاه بررسی شوند. ولی به احتمال زیاد آقای منافورت مانع این کار شده و از این طریق قصد دارد تحقیقات دادستانی را دشوارتر کند.

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز/ ش.ر/ ک.ر
XS
SM
MD
LG