لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۰ تهران ۰۰:۱۶

«حمله به یک حوزه علمیه» در جریان اعتراضات جمعه‌شب


عکس از حیاط حوزه علمیه امیرالمومنین

مدیر حوزه علمیه شهرستان اشتهارد در نزدیکی کرج از حمله گروهی از شرکت‌کنندگان در تجمع اعتراضی شامگاه جمعه، ۱۲ مردادماه، به این مدرسه مذهبی خبر داده و ادعا کرد که پلیس تعدادی از آنان را «بازداشت» کرده است.

او تعداد این معترضان را «حدود ۵۰۰» نفر تخمین زد.

علی هندیانی روز شنبه، ۱۳ مرداد، در مصاحبه با خبرگزاری‌های ایران از جمله فارس گفت که گروهی از شرکت‌کنندگان در تجمع اعتراضی در شهرستان اشتهارد در استان البرز شامگاه جمعه قصد «شکستن درب‌ها و آتش زدن» این حوزه را داشتند که با اقدام نیروی انتظامی «موفق نشدند».

او مدعی شد که این افراد با سر دادن شعارهای «هنجارشکنانه» به تابلوی حوزه علمیه «سنگ و آجر پرتاب [کرده]» و «شیشه‌های نمازخانه را شکستند».

حوزه‌نیوز این تصویر را که پیشتر در دی ماه سال گذشته با عنوان حمله به حوزه علمیه تاکستان منتشر شده، در خبر مربوط به حوزه علمیه اشتهارد بازنشر کرده است
حوزه‌نیوز این تصویر را که پیشتر در دی ماه سال گذشته با عنوان حمله به حوزه علمیه تاکستان منتشر شده، در خبر مربوط به حوزه علمیه اشتهارد بازنشر کرده است

آقای هندیانی همچنین گفت که این معترضان حدود پانصد نفر بودند و توسط نیروهای ضد شورش «متفرق شدند».

وی اضافه کرد: «پلیس هم اکنون خانه به خانه آنان را مورد شناسایی قرار داده و در حال دستگیری آنان است.»

او توضیح نداد که نیروی انتظامی چگونه معترضان را «شناسایی» می‌کند.

در این میان وب‌سایت حوزه‌نیوز در گزارش خود بدون هیچ توضیح از تصویری از شیشه‌هایی شکسته یک ساختمان استفاده کرده است. تصویری که بررسی‌ها نشان می‌دهد پیشتر در دی ماه سال گذشته و در مورد حمله به حوزه علمیه تاکستان در این سایت منتشر شده است.

همچنین فیلم‌هایی نیز در شبکه‌های اجتماعی منتشر و ادعا شده که مربوط به حضور معترضان در مقابل حوزه علمیه شهرستان اشتهارد است.

همچنین در فیلمی از اشتهارد کرج مربوط به غروب جمعه شعار «توپ تانک فشفشه، آخوند باید گم بشه» از جمعی از راهپیمایان شنیده می‌شود.

رادیوفردا در ایران خبرنگار ندارد و قادر به تأیید این ویدئوها به ‌طور مستقل نیست.

خبر «حمله» به حوزه علمیه اشتهارد در حالی مطرح می‌شود که پیش از این نیز مقامات جمهوری اسلامی از حمله معترضان تجمع‌های اعتراضی دی‌ماه سال گذشته و دیگر تجمع‌ها به مراکز دولتی و عمومی خبر داده‌اند.

از سوی دیگر برخی از چهره‌های سیاسی پیشتر این فرضیه را مطرح کرده‌اند که حکومت جمهوری اسلامی با هدف تبلیغ علیه معترضان و سرکوب شدید آنان خود اقدام به تخریب اموال عمومی کرده و آن را به معترضان نسبت می‌دهد.

در تجمع‌های اعتراضی دی‌ماه سال گذشته نیز فیلمی از به آتش کشیده شدن حوزه علمیه خمینی‌شهر منتشر شد که بعدا محمود جواد ابطحی، نماینده این شهرستان در مجلس، گزارش‌ها در این باره را تکذیب کرد.

منابع: خبرگزاری های تسنیم، فارس، شبکه های مجازی و رادیوفردا/ ا. م./ ف. دو.
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۱۱۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG