لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۲ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۰۴:۵۸

جنگ باخموت؛ روسیه از پیشروی نیروهای خود خبر داد


عکسی هوایی از شهر باخموت

یکی از مقامات منصوب مسکو در مناطق اشغال‌شده اوکراین روز سه‌شنبه ۸ فروردین از پیشروی نیروهای روس در شهر ویران‌شده باخموت خبر داد. همزمان وزارت دفاع بریتانیا اعلام کرد که یک لشکر زرهی روسیه در مجاورت شهرک آودیئیفیکا متحمل خسارات سنگینی شده است.

مسکو طی ماه‌های اخیر تمرکز ویژه‌ای بر نبرد باخموت کرده، شهری معدنی در منطقه دونتسک اوکراین که بر اثر بمباران‌ها به یک ویرانه عظیم تبدیل شده است.

دنیس پوشیلین، رهبر منصوب مسکو در مناطق اشغال‌شده دونتسک، گفت که اغلب نیروهای اوکراینی از کارخانه فلزات آزوم در غرب رود باخموت عقب‌نشینی کرده‌اند.

وی به تلویزیون دولتی روسیه گفت: «مسئله مهم در اینجا پاکسازی منطقه صنعتی و کارخانه بود. اکنون می‌توان گفت که عملا این امر به سرانجام رسیده و نیروهای ما در حال نابودی نظامیان اوکراینی هستند که تک و توک هنوز در منطقه حضور دارند.»

این ادعاها اما در تضاد با گفته‌های اوکراین و کشورهای غربی است که تاکید می‌کنند شرایط در شهر باخموت رو به تثبیت است و حملات زمستانی روسیه رو به ضعف نهاده.

فرماندهی ارتش اوکراین شامگاه سه‌شنبه اعلام کرد که روسیه همچنان به حملات خود به باخموت ادامه می‌دهد، اما نیروهای اوکراینی محکم و استوار ایستاده‌اند و این حملات را دفع می‌کنند.

اوکراین که جنگ‌افزارهای جدیدی، مانند تانک‌های آلمانی لئوپارد ۲ از غرب گرفته است، وعده حمله مقابل به نیروهای روسیه را داده، اما در عین حال تاکید کرده که این میان حفظ باخموت اهمیت بسیاری دارد.

روسیه همچنین شهرک آودیئیفیکا در ۹۰ کیلومتری جنوب باخموت را بمباران کرده که در نتیجه آن بسیاری از ساکنان این شهرک خانه‌های خود را ترک کرده‌اند.

وزارت دفاع بریتانیا روز سه‌شنبه اعلام کرد که نیروهای روسیه در تلاش برای محاصره آودیئیفیکا طی روزهای اخیر تنها «پیشرفت‌های اندکی» داشته‌اند و بسیاری از خودروهای زرهی و تانک‌هایشان را از دست داده‌اند.

این وزارتخانه گفت، هنگ دهم تانک روسیه که در عملیات آودیئیفیکا شرکت دارد، با مشکلات ناشی از نظم و انضباط ضعیف و روحیه پایین مواجه است و «احتمالاً شمار زیادی از تانک‌های خود را از دست داده است».

چند هفته پیش پیروزی کامل روسیه در جبهه باخموت قطعی به نظر می‌رسید و حتی ارتش اوکراین خود را برای خروج از این شهر آماده می‌کرد. ولی سرفرماندهی نیروهای مسلح و دولت اوکراین در نهایت تصمیم گرفتند با هدف مشغول کردن روسیه و وارد کردن تلفات بیشتر به ارتش آن کشور به مقاومت در باخموت ادامه دهند.

با استفاده از گزارش خبرگزاری رویترز؛ س.ن/ک.ر
XS
SM
MD
LG