لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۵:۳۹

درخواست پوتین برای مناسبات «مفید»‌ روسیه با آمریکا


ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، روز سه‌شنبه یازدهم مهر، هنگام دریافت اعتبارنامه سفیر جدید آمریکا در مسکو خواستار مناسبات «مفید دوجانبه» با واشینگتن شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، مجلس سنای آمریکا هفته پیش انتصاب جان هانتسمن، تاجر، دیپلمات کهنه کار و نامزد سابق ریاست جمهوری این کشور، را به عنوان سفیر جدید ایالات متحده در مسکو تایید کرد. او در شرایطی این مقام حساس را به عهده می گیرد که مناسبات دو کشور به شکل خطرناکی به پایین‌ترین حد ممکن کاهش یافته است.

مناسبات دو کشور تحت الشعاع رویدادهایی مانند انضمام شبه جزیره کریمه به روسیه و حمایت مسکو از جدایی‌طلبان شرق اوکراین قرار گرفته است. آمریکا و کشورهای اروپایی از این اقدامات روسیه انتقاد کرده‌اند.

رئیس جمهوری روسیه پس از دریافت اعتبارنامه جان هانتسمن در کاخ کرملین در پاسخ به سئوالی در مورد مناسبات دو جانبه با آمریکا گفت: «سطح روابط در حال حاضر مطلوب نیست».

او افزود: «ما طرفدار همکاری های دو جانبه مفید، سازنده و قابل پیش بینی هستیم. ما تردیدی نداریم که این مناسبات باید بر مبنای احترام به اصولی مثل روابط برابر، احترام به منافع و عدم مداخله در امور داخلی یکدیگر بنا شود».

آقای پوتین باری دیگر در مورد حادثه تیراندازی لاس وگاس که نزدیک به ۶۰ کشته و بیش از ۵۰۰ زخمی بر جا گذاشته است به مردم آمریکا تسلیت گفت.

دمیتری پسکوف، سخنگوی ولادیمیر پوتین، روز سه‌شنبه قبل از این دیدار گفته بود: رئیس جمهوری روسیه خواهان بهبود و احیا مناسبات با آمریکاست ولی به تنهایی نمی تواند این کار را بکند.

او افزود: تاکنون مشکلات مشخصی در واکنش آمریکا برای بهبود مناسبات وجود داشته است.

دمیتری پسکوف همچنین گفت: «ولی امیدواریم که سفیر جدید آمریکا در مسکو بتواند به بهبود مناسبات دو کشور کمک کند».

به نوشته رویترز، دونالد ترامپ،‌ رئیس جمهوری آمریکا، وعده داده که مناسبات دو کشور را که به خاطر بحران اوکراین به پایین‌ترین سطح خود از زمان جنگ سرد کاهش یافته است بهبود دهد. اما ادعاهای مربوط به همکاری اعضای ستاد انتخاباتی و اطرافیان آقای ترامپ با دولت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، تلاش های او را تحت الشعاع قرار داده است.

این خبرگزاری افزود: جان هانتسمن ۵۷ ساله و فرماندار سابق ایالت یوتا در بخش های مختلف دولت آمریکا فعالیت داشته و یکی از مقام های مهم او سفارت آمریکا در چین در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما بود. او پس از پایان این دوره در سال ۲۰۱۲ در رقابت برای نامزدی حزب جمهوریخواه برای انتخابات ریاست جمهوری شرکت کرد.

آقای هانتسمن هفته گذشته در جلسه بررسی اعتبارنامه اش در مجلس سنای آمریکا گفت: «تردیدی وجود ندارد که روسیه در رقابت های انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ آمریکا دخالت داشته است و علاوه بر این در «تهدید ثبات» در اروپا نقش ایفا می کند».

سفیر جدید آمریکا روز سه‌شنبه پس از پایان مراسم تقدیم اعتبارنامه‌اش به ولادیمیر پوتین در کاخ کرملین گفت: «در راستای احیای اعتماد بین دو کشور و تقویت مناسبات دوجانبه براساس همکاری و منافع مشترک تلاش خواهم کرد».

وی اضافه کرد: «تلاش خواهم کرد که اقشار گوناگون ملت روسیه با ارزش‌ها و دیدگاه‌های آمریکا آشنا شوند و در مقابل خواهم کوشید شناخت خود از تاریخ و فرهنگ جالب روسیه را افزایش دهم».

سفارت آمریکا در مسکو گفت آقای هانتسمن قبل از شروع فعالیت رسمی خود به عنوان سفیر آمریکا درهفته آینده برای چند روز به منظور مشاوره نهایی به واشنگتن باز خواهد گشت.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG