لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ تهران ۱۵:۱۳

ولیعهد عربستان: اسرائیلی‌ها نیز حق دارند سرزمین خود را داشته باشند


ولیعهد عربستان

محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان، روز ۱۳ فروردین در نشستی در نشریه آتلانتیک، گفته‌است هم مردم اسرائیل و هم فلسطینی‌ها، حق دارند زندگی مسالمت‌آمیزی در سرزمین‌های خود داشته باشند.

محمد بن سلمان می‌گوید صلح در خاورمیانه منافع مشترکی برای اسرائیل و کشورهای عرب همراه می‌آورد.

اظهارات تازه ولیعهد عربستان نشانه دیگری از نزدیک‌شدن ریاض و اسرائیل، به‌ویژه در پیوند با نگرانی‌های مشترک آن‌ها در مورد جمهوری اسلامی ایران، برآورد شده‌است.

طی دیدار روز دوشنبه ولیعهد عربستان از هیئت تحریریه نشریه آتلانتیک، او در پاسخ به پرسشی در مورد «حق یهودیان برای حکومت بر دست‌کم بخشی از سرزمین اجدادی خود» گفته است «من بر این عقیده هستم که هم فلسطینی‌ها و هم اسرائیلی‌ها، هر یک حق دارند سرزمین خود را داشته باشند. ولی ما باید به یک توافق صلح دست پیدا کنیم، تا در مورد ثبات برای همه طرف‌ها اطمینان حاصل شود و برای این‌که روابطی عادی داشته باشیم».

ولیعهد عربستان در نشریه آتلانتیک گفته است «ما نگرانی‌های دینی در مورد مسجد مقدسمان در بیت‌المقدس، و نیز در مورد حقوق فلسطینی‌ها، داریم. این‌ها مسئله ما هستند، ما هیچ مشکلی با مردم دیگر نداریم».

عربستان هنوز موجودیت اسرائیل را به رسمیت نمی‌شناسد. اما ریاض در سال ۲۰۰۲ طرحی به نام «ابتکار صلح عربی» ارائه کرده بود؛ بر پایه این طرح چنانچه اسرائیل به مرزهای سال ۱۹۶۷ بازگردد، یک کشور فلسطینی در کرانه باختری و باریکه غزه تشکیل شود، و راهی برای مسائل مربوط به پناهندگان پیدا شود، تمام متحدان ریاض نیز موجودیت اسرائیل را به رسمیت می‌شناسند. البته نه این طرح و نه طرح‌های دیگر هنوز به فرجامی نرسیده است.

محمد بن سلمان در بخش دیگری از سخنان خود گفته است «منافع مشترک زیادی بین ما و اسرائیل وجود دارد. اگر به صلح دست یابیم، منافع بسیار زیادی بین کشورهای شورای همکاری خلیج [فارس] و اسرائیل پدید می‌آید».

طی ماه‌های گذشته، به‌ویژه با افزایش قدرت و نفوذ محمد بن سلمان، نشانه‌هایی از رویکرد تازه ریاض به اسرائیل دیده می‌شود. به‌خصوص که دستگاه رهبری عربستان و دولت اسرائیل، بارها در مورد افزایش نفوذ ایران در منطقه و آن‌چه «اقدامات بی‌ثبات‌کننده» تهران می‌نامند، ابراز نگرانی کرده‌اند. ایران این اتهام‌ها را رد کرده‌است.

خبرگزاری رویترز نیز با اشاره به اظهارات تازه محمد بن سلمان، می‌گوید این سخنان نشانه آشکار دیگری‌ست مبنی بر این‌که دو طرف در حال نزدیک شدن به یکدیگر هستند.

اظهارات ولیعد عربستان چند روز پس از آن بیان شده که گادی آیزنکوت، رئیس ستاد کل ارتش اسرائیل، تائید کرد مئیر بن شبات، مشاور امنیت ملی آن کشور، با محمد بن سلمان، دیدار کرده است. این فرمانده ارشد ارتش اسرائیل بدون ارائه جزئیاتی گفته بود میان منافع اسرائیل و عربستان سعودی در ارتباط با ایران «انطباق» وجود دارد. البته آیزنکوت بر نگرانی اسرائیل از نیت عربستان برای دستیابی به برنامه هسته‌ای نیز سخن گفته بود.

بر پایه گزارش‌های خبرگزاری فرانسه و رویترز|ت.ت|
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۸۸)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG