لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱ آبان ۱۳۹۸ تهران ۱۰:۵۵

عربستان یک روحانی دیگر شیعه را به حبس طولانی‌مدت محکوم کرد


شیخ حسین راضی، روحانی اهل تشیع

یک دادگاه در عربستان سعودی، آیت‌الله شیخ حسین راضی، روحانی اهل تشیع را به ۱۳ سال حبس محکوم کرد.

شبکه انگلیسی‌زبان «پرس‌تی‌وی» وابسته به صداوسیمای جمهوری اسلامی، روز چهارشنبه (۱۹ مرداد) با انتشار این خبر نوشت که حکومت عربستان فشارها بر چهره‌های مذهبی شیعه در این کشور را به شدت افزایش داده است.

این رسانه افزود که خبر صدور این حکم از سوی یک دادگاه ویژه در ریاض علیه این روحانی ۶۶ ساله شیعه را یک وب‌سایت خبری «مستقل و عرب‌زبان» یمنی منتشر کرده است.

بستگان و نزدیکان شیخ راضی، حبس ۱۳ ساله وی را به معنای صدور حکم اعدام علیه وی تلقی کرده و به شدت به آن اعتراض کرده‌اند. آنها می‌گویند که این روحانی از بیماری قلبی رنج می‌برد و نمی‌تواند شرایط زندان را تحمل کند.

شیخ راضی در ۲۱ مارس سال ۲۰۱۶ در حالی که در شهر العمران از سوی گروهی از پلیس‌های عربستان سعودی محاصره شده بود، در خیابان بازداشت شد.

آن‌طور که پرس تی‌وی نوشته این روحانی بلندپایه شیعه پیش از این به انحا مختلف مورد «آزار و اذیت» قرار گرفته بود و بارها دربارهٔ اظهارنظرهای خود در نمازجمعه دربارهٔ موضوع‌های داخلی و منطقه‌ای و به ویژه انتقاد به اعدام شیخ نمر در عربستان تحت بازجویی قرار گرفته بود.

شیخ نمر که به دخالت عربستان در یمن و دیگر کشورهای منطقه انتقاد داشت و خواستار انجام اصلاحات داخلی بود، در سال ۲۰۱۲ بازداشت و در ۱۵ اکتبر ۲۰۱۵ از سوی دادگاه کیفری عربستان سعودی به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی و محاربه» به اعدام محکوم شد.

نمر، تروریستی نامیدن اقدام‌های حزب‌الله لبنان را محکوم کرده و شیخ حسن نصرالله، دبیرکل آن را مایه غرور و افتخار اعراب و مسلمانان دانسته بود.

اعدام وی با واکنش‌های منطقه‌ای و بین‌المللی روبرو شد و بدنبال حمله گروهی از معترضان ایرانی به کنسولگری و دفاتر دیپلماتیک عربستان در تهران و مشهد، ریاض روابط خود با تهران را قطع کرد.

به نوشته پرس تی‌وی، از فوریه ۲۰۱۱ حکومت عربستان فشارها بر اقلیت شیعه در این کشور را افزایش داده است. گزارش خبرگزاری رویترز و دیگر گزارش‌ها همچنین از «تخریب گسترده» بافت قدیمی محله‌های شیعه‌نشین شهرهای شرق عربستان توسط دولت این کشور حکایت دارد.

دیدن نظرات (۱۵)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG