لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۸ تهران ۲۱:۴۴

ریاض قطعنامه‌های سنای آمریکا در مورد جنگ یمن و خاشقجی را محکوم کرد


پرچم‌های ایالات متحده و عربستان سعودی در خیابان‌های ریاض

عربستان سعودی قطعنامه‌های سنای ایالات متحده در مورد پایان حمایت نظامی از ائتلاف به رهبری ریاض و نیز معرفی محمد بن سلمان به‌عنوان «مسئول» قتل جمال خاشقجی را محکوم کرده‌است.

وزارت خارجه عربستان در بیانیه‌ای که ۲۵ آذر ماه منتشر شده می‌گوید «پادشاهی عربستان تازه‌ترین مواضع سنای ایالات متحده، که بر پایه ادعاهای غیرواقعی بنا شده را محکوم کرده و قاطعانه اعلام می‌کند هیچ‌ دخالتی در اوضاع داخلی کشور خود را نمی‌پذیرد».

بیانیه وزارت خارجه عربستان در خبرگزاری رسمی آن کشور منتشر شده‌است.

سنای ایالات متحده ۲۲ آذرماه دو قطعنامه‌ تصویب کرد، که در یکی از آنها محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان، «مسئول» قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی، معرفی شده و در دیگری قانون‌گذاران خواستار پایان حمایت نظامی آمریکا از ائتلاف به رهبری عربستان در جنگ یمن شده‌اند.

رهبر اکثریت جمهوری‌خواه سنای آمریکا خواستار رای مثبت سناتورها به قطعنامه مربوط به جمال خاشقجی شده بود چرا که به نظر او از حمایت هردو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه برخوردار است و نگرانی در خصوص یمن را نیز مطرح می‌کند.

بحران در یمن پس از آن آغاز شد که حوثی‌ها، که از حمایت ایران برخوردار هستند، قدرت را در صنعا از دولت عبد ربه منصور هادی گرفتند و سپس عربستان، ائتلافی تشکیل داد و برای بازگرداندن قدرت به هادی وارد کارزار یمن شد. با گذشت سه سال، اکنون پژوهشگران و ناظران حملات هوایی به یمن را یکی از عوامل اصلی در بحران انسانی گسترده در این کشور توصیف می‌کنند.

ایالات متحده از ائتلاف به رهبری عربستان برای بازگرداندن قدرت به دولت هادی که همچنان در سازمان ملل دولت رسمی یمن شناخته می‌شود، حمایت کرده‌است.

همین موضوع نیز در قطعنامه‌ غیرالزام‌آور روز ۲۲ آذر ماه بازتاب پیدا کرد. سناتورها با ۵۶ رای موافق در برابر ۴۱ رای مخالف به دولت ایالت متحده توصیه کرده‌اند که حمایت از ائتلاف به رهبری عربستان درجنگ یمن را متوقف کند. این در حالی‌ست که نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل، اخیرا در جریان نشستی در ارتباط با یمن تاکید کرد باید به این موضوع که ایران «دلیل بحران» در یمن است، نیز رسیدگی شود.

در همان روزی که قطعنامه سنای آمریکا تصویب شد، طرف‌های درگیر در جنگ یمن بر سر آتش‌بس در حدیده به توافق رسیدند.

موضوع قتل جمال خاشقجی دیگر مسئله‌ای‌ست که شماری از قانون‌گذاران ارشد کنگره آمریکا، انتقادهای شدیدی را در پیوند با آن متوجه شخص ولیعهد عربستان کرده‌اند.

آقای خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد محمد بن سلمان که ساکن آمریکا شده بود و برای واشینگتن‌پست یادداشت می‌نوشت، اوایل مهر ماه پس از ورود به کنسولگری عربستان در استانبول توسط عوامل امنیتی که از عربستان آمده بودند، به‌قتل رسید.

لیندسی گراهام، از سناتورهای جمهوری‌خواه حامی ترامپ، به منتقدان سرسخت ولیعهد عربستان در جریان قتل جمال خاشقجی تبدیل شده‌است؛ سناتور گراهام اخیرا گفته «برای ایالات متحده زیانبار است که با محمد‌ بن‌سلمان و رژیم آدمکشش همکاری کند».

عربستان سعودی بارها تاکید کرده قتل خاشقجی ارتباطی با ولیعهد آن ندارد. مقام‌های دولت ترامپ، از جمله وزیر خارجه آن کشور، نیز می‌گویند از برآوردها و ارزیابی‌های اطلاعاتی فعلی نمی‌توان مستقیما به این نتیجه رسید که محمد بن سلمان آمر قتل بوده است. این گفته‌ها البته در تصویب قعطنامه اخیر در سنا تاثیری نگذاشته‌است.

بنا بر گزارش‌ها، سی‌آی‌ای در بررسی‌های خود نتیجه گرفته، که محمد بن سلمان، به احتمال بسیار زیاد در جریان قتل خاشقجی نقش دارد. رئیس‌جمهوری آمریکا اواخر آبان ماه اعلام کرد دولت او «شریک ثابت قدم» عربستان باقی خواهد ماند حتی اگر محمد بن سلمان، از طراحی قتل خاشقجی، باخبر بوده باشد.

رویترز، خبرگزاری فرانسه، رادیو فردا|ت

دیدن نظرات (۱۸)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG