لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۸ تهران ۰۱:۱۲

سناتور کورکر:‌ ترامپ هیچ‌گونه مشکلی برای خروج از برجام نمی‌بیند


سناتور باب کورکر، رییس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا روز چهارشنبه گفت اگر اروپایی‌ها ایرادهایی را که دونالد ترامپ از توافق هسته‌ای گرفته است، برطرف نکنند، رییس جمهوری آمریکا هیچ مشکلی برای خروج از این توافق نمی‌بیند.

آقای کورکر گفته در روزهای اخیر نشانه‌هایی از امیدواری دیده شده است. همچنین او افزود با سفر آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و امانوئل مکرون، رییس جمهوری فرانسه به واشینگتن، این امکان وجود دارد که هنوز توافق برجام را نگه داشت.

سناتور کورکر گفته اگر از حالا تا زمان موعد تمدید برجام پیشرفتی روی ندهد، «رییس جمهوری آمریکا از توافق برجام خارج می‌شود.»

دونالد ترامپ در آخرین اقدام خود برای تمدید برجام، هشدار داده بود «اگر مشکلات اساسی این توافق رفع نشود»،‌ دیگر آن را تمدید نخواهد کرد.

موعد تمدید برجام از سوی آمریکا،‌ ۱۲ ماه می میلادی برابر ۲۲ اردیبهشت ماه است. آقای ترامپ روز ۱۲ ژانویه به اروپاییان اولتیماتوم داده بود که یا برجام را اصلاح کنند یا وی ادامه تعلیق تحریم‌های آمریکا را امضا نخواهد کرد.

سناتور کورکر گفته اروپایی‌ها، از مذاکره در مورد دو بخش از توافق برجام – یکی برنامه موشکی بالستیک ایران و دیگری نحوه بازرسی تحت توافق فعلی برجام – «استقبال می‌کنند» ولی برای بند غروب، آلمان معتقد است مذاکره در این مورد به معنای مذاکره در مورد کل توافق است.

باب کورکر گفته با نظر آلمان موافق نیست ولی به هر حال، این موضعی است که آن‌ها اعلام کرده‌اند.

آمریکا خواهان حذف بند غروب در برجام است. مطابق «بند غروب»، ایران پس از ۱۰ سال می‌تواند سانتریفوژهای غنی‌سازی را افزایش دهد و پس از ۱۵ سال نیز اجازه دارد حجم اورانیوم کمتر غنی‌شده خود را زیادتر کند.

سناتور کورکر پیشتر و در ۲۷ اسفندماه سال پیش، در گفت‌وگویی تلویزیونی گفته بود فکر نمی‌کند دونالد ترامپ، تمایلی به تمدید برجام داشته باشد.

به استناد گزارش‌هایی از سایت‌ خبری پولیتیکو، سایت خبری دیلی‌دیش، رادیو فردا؛‌ ک.ت/س.ن
XS
SM
MD
LG