لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۸:۲۹

سئول: کره شمالی احتمالا در سال ۲۰۱۸ به‌دنبال راهی برای مذاکره خواهد رفت


کیم جونگ‌اون، رهبر کره شمالی

وزارت‌خانه ناظر بر امور کره شمالی در کره جنوبی، پیش‌بینی کرده‌است که کره شمالی در سال آینده میلادی، به اقدامات خود برای پذیرفته‌شدن به‌عنوان یک قدرت اتمی ادامه خواهد داد، و احتمالا به‌دنبال راهی برای مذاکره با آمریکا خواهد رفت.

همزمان با این گفته‌ها، روزنامه‌ای به‌نقل از مقام‌های امنیتی در سئول، گزارشی از احتمال پرتاب یک ماهواره تازه از سوی پیونگ‌یانگ منتشر کرده‌است.

تازه‌ترین گزارش‌ها در مورد کره شمالی در حالی منتشر می‌شود که شورای امنیت سازمان ملل دور تازه‌ای از تحریم‌های بین‌المللی را علیه پیونگ‌یانگ تصویب کرده و دولت کره شمالی گفته این تحریم‌ها را به‌مانند «اقدام جنگی» تلقی می‌کند.

وزارت‌خانه اتحاد دو کره، نهاد ناظر بر امور کره شمالی در سئول، در برآوری که پنجم دی ماه منتشر شده، می‌گوید پیونگ‌یانگ «احتمالا به افزایش ظرفیت موشکی و هسته‌ای خود ادامه خواهد داد، و همزمان به‌دنبال یک مـفر خارجی خواهد گشت».

به گفته این وزارت‌خانه، پیونگ‌یانگ در آینده نزدیک به تلاش‌هایی برای کاهش پیامدهای ناشی از تحریم‌های بین‌المللی دست خواهد زد، اما این پیامدها احتمالا در سال آینده در کره شمالی نمود پیدا خواهند کرد.

پیونگ‌یانگ در سال ۲۰۱۷، با وجود افزایش کم‌سابقه تنش‌ها، تهدیدها و هشدارها، از مذاکره دوری جست و به آزمایش‌های موشکی و نطامی خود ادامه داد؛ تابستان گذشته یک آزمایش هسته‌ای تازه نیز انجام داد که گفته شده مربوط به یک «بمب هیدروژنی» می‌شود.

اقدامات کره شمالی با محکومیت‌های بین‌المللی روبه‌رو شده، رئیس‌جمهوری آمریکا نیز این کشور را تهدید کرده با «خشم و آتش» روبه‌رو خواهد شد؛ از سوی دیگر اما وزارت خارجه ایالات متحده هنوز در مورد مذاکرات و یافتن راه‌حلی دیپلماتیک ابراز امیدواری‌ می‌کند. پیونگ‌یانگ می‌گوید برنامه موشکی و هسته‌ای آن کشور «پیش‌گیرانه» و برای «دفاع در مقابل حمله اتمی» است.

وزارت اتحاد دو کره می‌گوید در پی بروز پیامد تحریم‌ها، کره شمالی در ماه‌های پیش‌رو احتمالا به‌دنبال انجام مذاکره میان سئول و پیونگ‌یانگ و یافتن راهی برای انجام مذاکرات با ایالات متحده خواهد رفت.

بخشی از سیاست احتمالی پیونگ‌یانگ در ماه‌های پیش‌رو، ممکن است در سخنرانی سال نوی کیم جونگ‌اون، رهبر حکومت کره شمالی نیز نمایان شود.

همزمان با این پیش‌بینی‌ها، روزنامه «جونگ‌انگ ایل‌بو» چاپ سئول، به نقل از مقام‌های امنیتی کره جنوبی گزارش داده: به‌نظر می‌رسد پیونگ‌یانگ به‌زودی دست به پرتاب یک ماهواره خواهد زد. این مقام‌ها گفته‌اند کره شمالی ممکن است مدل تازه‌ای از ماهواره «گوانگ‌میانگ» را پرتاب کند. پیونگ‌یانگ در اسفند ماه گذشته یک موتور پیشرفته برای پرتاب ماهواره آزمایش کرده بود، که احتمال داده می‌شود در موشک‌های بالیستیک نیز کاربرد خواهد داشت.

تازه‌ترین دور از تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل علیه کره شمالی در پایان آذر ماه تصویب شد و مواردی مانند واردات فراوردهای نفتی و یا کارگران مشغول به‌کار در خارج از آن کشور، را هدف قرار داده‌است.

بنابر برآوردهای دولت کره جنوبی، تحریم‌های جاری علیه کره شمالی بیش از ۳۰ درصد از صادرات آن به چین -مهم‌ترین حامی پیونگ‌یانگ- کاسته‌است و نشانه‌هایی از افزایش ناگهانی بهای شماری از کالاها و مایحتاج اولیه نیز دیده می‌شود.

با استفاده از گزارش خبرگزاری دولتی کره جنوبی، روزنامه «جونگ‌انگ ایلبو»، رادیو فردا؛ ت.ط

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG