لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۲۰:۴۲

جریان کاپشن مشکی چیست؟


در یکی از موج‌های پس از انتشار ویدئوی مربوط به نماینده سراوان، در توئیتر فارسی، هشتگ #کاپشن_مشکی داغ شده است. کاربران زیادی با به کارگیری این هشتگ توئیت می‌کنند اما جریان کاپشن مشکی چیست؟

کاربران فضای مجازی در ویدئویی که روز دوشنبه ۲۶ آذر منتشر شد، شاهد بحث و جدل میان کارمند گمرک و یک نماینده مجلس بودند. در این ویدئو محمد باسط درازهی، نماینده سراوان، از برخورد کارمند گمرک خشمگین است و به او فحاشی می‌کند.

در این ویدئو اما شخصیت سومی هم حضور داشت که چند ثانیه بعد وارد ماجرا شد و محمد باسط درازهی، نماینده‌ای را که منتظر ملاقات با رئیس گمرک بود، با وجود مخالفت کارمند، بیرون انداخت.

این فرد که به نظر می‌رسد یکی از مراجعان اداره گمرک بوده است، در این ویدئو یک کاپشن مشکی چرم به تن دارد.

بازتاب انتشار ویدیوی دشنام‌گویی نماینده سراوان
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:48 0:00

بعد از انتشار این ویدئو موجی از واکنش‌ها علیه نماینده‌ای که به کارمند گمرک فحاشی کرده بود به راه افتاد. اکثر کاربران با گرایش‌های مختلف سیاسی، از برخورد بی‌ادبانه نماینده مجلس خشمگین شده بودند. اما در عین حال واکنش ارباب رجوعی که سکوت نکرده بود و با خشونت، نماینده را بیرون کرد مورد توجه بسیاری قرار گرفت و کاربران بسیاری از او حمایت کردند.

کاربری به اسم حاج مهدی در همان روز انتشار ویدئوی جنجالی، تصویری از حسن روحانی و دو نفر از وزرایش را منتشر کرد و نوشت: «چقدر از این #کاپشن_مشکی ها کم داریم که هروقت نماینده و وزیر ... توهین کردن، این آقا بندازدشون بیرون.»

هنوز یک هفته هم از تظاهرات جلیقه‌زردها در پاریس که شیوه اعتراضی آنها در ایران هم برای عده‌ای جذاب بود نمی‌گذرد و عجیب نیست که در چنین شرایطی بعضی از کاربران به فکر الگوبرداری از آن شیوه باشند...

ایده سازماندهی کسانی با کاپشن مشکی و به شیوه جلیقه‌زردهای پاریس را اولین بار کاربری به اسم آسید مهدی در حساب توییترش نوشت: «به نظرم همونطور که جنبش #جلیقه_زردها داره فرانسه رو تکون میده ما هم باید جنبش #کاپشن_مشکی‌ها راه بندازیم برای برخورد با مسئولین متخلف.»

اما موضوع حمایت از مرد کاپشن مشکی که در ویدئوی منتشر شده، نماینده را بیرون می‌اندازد پس از آن داغ‌تر شد که حسنعلی امیری، معاون پارلمانی حسن روحانی اعلام کرد یکی از کسانی که نماینده مجلس را مورد اهانت قرار داد یک ارباب رجوع بود که قرار شد این نماینده در دستگاه قضایی از ایشان اعلام شکایت کند و شکایتش مورد رسیدگی قرار بگیرد.

در این بین یک سازمان مردم‌نهاد به اسم دیده‌بان شفافیت وعدالت توییت کرد که این سازمان از «مأمور وظیفه‌شناس» حراست گمرک ایران و هموطن #کاپشن_مشکی پوش حمایت می‌کند. این گروه با انتشار شماره تلفنی اعلام کرد برای هر نوع کمک آماده است.

محمدصالح مفتاح از فعالان رسانه‌ای با بازنشر ویدئوی مصاحبه معاون پارلمانی حسن روحانی این موضع دولت را شرم‌آور دانست.

کاربری به اسم علیرضا کاظم نوشت: «داشتم از حسادت #جلیقه_زردها میمردم که خدا #کاپشن_مشکی رو برامون فرستاد.»

ویکتوریا طهماسبی یک استاد دانشگاه تورنتو هم نوشت: «منطقی که خواهان مجازات مرد کاپشن مشکی ست رو درک نمی‌کنم. اختلاف فرهنگی است؟ به جای نظاره‌گر بودن، یک کارمند وچندین ارباب و رجوع رو از دست یک شخص بی‌ادب بی‌نزاکت از خودراضی نجات داد.»

سیامک قاسمی، کاربری که مدیرعامل یک مؤسسه مطالعات اقتصادی است نوشته: «من نمى دونم الان «عصاره فضایل یک ملت» این نماینده سراوان در #مجلس است که طلبکارانه انتظار دور زدن قانون را دارد یا این کارمند قانونمدار است که سرسختانه مقاومت مى‌کند یا این خانم که در سکوت لبخند می‌زند یا اون آقا کاپشن مشکى که خشم فروخورده یک ملت را سر نماینده خالى مى‌کنه؟»

کاربران زیادی از واکنش مرد کاپشن مشکی حمایت کرده‌اند و کسانی هم دنبال کاپشن مشکی ارزان برای آغاز یک مبارزه می‌گردند اما وجود یک نمونه حق‌طلبی ایرانی در مقابل نمونه‌های خارجی بسیاری را به سر ذوق آورده است. مثل کاربری به اسم چرت‌نویس که نوشته: «جلیقه زرد چیه ما خودمون #کاپشن_مشکی مذگان داریم.»

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیوفردا بخش ایران رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که با بودجه کنگره آمریکا و زیر نظر سازمان رسانه‌های جهانی ایالات متحده فعالیت می‌کند. رادیوفردا در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG