لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۶ مهر ۱۳۹۸ تهران ۰۲:۵۹

سریلانکا شمار قربانیان حملات مرگبار یکشنبه را ۲۵۳ کشته اعلام کرد


عکسی از مراسم خاکسپاری قربانیان حملات مرگبار یکشنبه در سریلانکا

مقام دولتی سریلانکا روز پنجشنبه پنجم اردیبهشت اعلام کرد که شمار تلفات حملات مرگبار روز یکشنبه ۲۵۳ کشته است. پیشتر شمار تلفات ۳۹۵ نفر اعلام شده بود.

به گزارش سی‌ان‌ان، رئیس سازمان خدمات بهداشت سریلانکا گفته است: «به دلیل انفجارها شناسایی کامل قربانیان این حادثه کمی سخت بود و طول کشید. برخی از قربانیان در محل‌های کوچک بودند و اجساد آنها تکه تکه شده بود.»

وی اضافه کرده است در حملات مرگبار روز یکشنبه دستکم ۲۵۳ نفر کشته شده‌اند.

از سویی وزیر دفاع سریلانکا نیز روز پنجشنبه گفت نیروهای امنیتی و انتظامی این کشور در روزهای قبل از بمب‌گذاری‌های روز یکشنبه تلاش کردند مانع حمله بمب‌گذاران شوند. او با پذیرش مسئولیت کم کاری نیروهای امنیتی برای جلوگیری از این حملات استعفا داد.

بر اثر چندین بمب‌گذاری تقریبا هم‌زمان در روز یکشنبه همچنین در حدود ۵۰۰ نفر زخمی شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، حملات بمبگذاران انتحاری به سه هتل و چهار کلیسا ضعف شدید اطلاعاتی نهادهای امنیتی سریلانکا را برملا کرد. گزارش‌ها حاکی از آن است که کشورهای دیگر از مدتی پیش در مورد احتمال وقوع این حملات به دولت سریلانکا هشدار داده بودند. همچنین ادعا می‌شود که اختلاف بین مقام‌های ارشد به عملیات امنیتی برای متوقف کردن این حملات ضربه زده است.

پلیس تصاویر و مشخصات هفت نفر از جمله سه زن را که در ارتباط با این بمب‌گذاری‌ها تحت تعقیب هستند، منتشر کرده است.

هماسیری فرماندو، وزیر دفاع سریلانکا با اشاره به دریافت هشدارهایی از دولت هند چند روز قبل از بمب‌گذاری‌ها گفت: «ما در مورد این هشدارها مشغول کار بودیم. تمامی نهادها روی این موضوع کار می‌کردند.»

او که ارشدترین مقام دفاعی دولت سریلانکاست گفت مسئولیت عملکرد نهادهای زیر نظر خود را پذیرفته و به همین دلیل استعفا داده است ولی افزود که خود او شخصا کم کاری نکرده است.

گروه موسوم به «خلافت اسلامی» مسئولیت این حملات را برعهده گرفته است. اگر ارتباط این گروه با بمب‌گذاری‌ها ثابت شود به نظر می‌رسد که پر تلفات‌ترین عملیات مرتبط با این گروه باشد.

اکثر قربانیان مردم سریلانکا بودند ولی به گفته دولت این کشور حداقل ۳۸ جهانگرد خارجی ساکن یکی از هتل‌های لوکس شهر کلمبو، پایتخت نیز بر اثر یکی از انفجارها کشته شده‌اند.

خبرگزاری رویترز می‌افزاید دولت سریلانکا تحقیقات خود را روی ارتباط دو گروه اسلام‌گرای تندرو در این کشور، «جماعت ملی توحید» و «جماعت ملت ابراهیم» با گروه‌های جهادی خارجی متمرکز کرده است.

گروه «خلافت اسلامی» ویدئویی منتشر کرده که در آن هشت مرد که همه به غیر از یک نفر چهره خود را پوشانده زیر پرچم سیاه این گروه با ابوبکر البغدادی رهبر «خلافت اسلامی» بیعت می‌کنند.

دولت سریلانکا می‌گوید حداقل ۹ بمب‌گذار انتحاری از جمله یک زن در این حملات شرکت داشتند و تاکنون هویت هشت نفر از آنها مشخص شده است.

با استفاده از رویترز و سی ان ان؛ ش.ر/س.ن

دیدن نظرات (۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG