لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۰:۵۲

حمایت ۱۵۴ هنرمند و فعال مدنی از اعتراضات اخیر در ایران


در اعتراضات اخیر در ایران بیش از ۳۷۰۰ نفر بازداشت شدند و کشته شدن دستکم ۲۲ نفر تایید شده است.

۱۵۴ هنرمند و فعال مدنی و اجتماعی در بیانیه‌ای ضمن حمایت از اعتراضات اخیر در ایران، خواستار آزادی بی‌قید و شرط زندانیان و بازداشت‌شدگان در جریان ناآرامی های اخیر شده اند.

امضا کنندگان این بیانیه با اشاره به این که معترضان «خواهان تغییرات اساسی» درکشور هستند، گفته اند ،‌انگیزه این اعتراضات « مشکلات معیشتی،‌ بی عدالتی اجتماعی، تبعیض قومی، جنسی، مذهبی،‌ اعمال خشونت و تحجر گرایی» است.

سیدعلی صالحی،‌ پرستو فروهر، مهرانگیز کار، محسن مخملباف، علی باباچاهی، شهرنوش پارسی پور، مریم سیحون، رضا علامه زاده و‌ شبنم طلوعی از جمله امضا کنندگان این بیانیه هستند.

اعتراضات به وضعیت اقتصادی و سیاست‌های حکومت ابتدا از مشهد و چند شهر دیگر از هفتم دی آغاز شد اما به سرعت به شماری به بیش از ۱۰۰ شهر دیگر ایران از جمله تهران گسترش یافت و بیش از یک هفته ادامه داشت.

در این اعتراضات که شعارهای تندی علیه رهبران و سیاست‌های داخلی و منطقه‌ای جمهوری اسلامی سر داده شد، بیش از ۳۷۰۰ نفر بازداشت شدند و کشته شدن دست کم ۲۲ نفر نیز تایید شده است.

در بیانیه ۱۵۴ هنرمند و فعال اجتماعی تصریح شده است: «با معترضان که به ناحق متهم به عناوینی چون منافق، مزدور، خس‌و‌خاشاک، و عنصر خارجی شده‌اند، اعلام همبستگی می‌کنیم و به نام انسانیت، خواهان برآورده شدن تمامی مطالبات تظاهرکنندگان و آزادی بی‌قید و شرط زندانیان و بازداشت‌شدگان هستیم.»

در حالی امضا کنندگان این بیانیه خواستار آزادی بی قید شرط زندانیان و بازداشت شدگان شده اند که طی روز های اخیر نسبت به وضعیت هزاران بازداشتی اعتراضات اخیر نیز ابراز نگرانی شده است.

پیشتر محمود صادقی،‌ نماینده مجلس از تهران، روز دوشنبه ضمن تایید خبر مرگ یکی از بازداشت‌شدگان تظاهرات اخیر در زندان اوین، نسبت به تکرار وقوع «کهریزک دوم»‌ هشدار داد.

در جریان اعتراضات سال ۱۳۸۸ تعدای از معترضان دستگیر شده در بازداشتگاه کهریزک کشته شدند.

با استفاده از شبکه های اجتماعی و گزارش های رادیو فردا؛ خ.ک/ت.ت

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG