لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۰۹:۴۹

کارگران گروه ملی فولاد برای آزادی همکاران خود در اهواز راهپیمایی کردند


کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران روز شنبه ۱۲ اسفند با راهپیمایی در خیابان‌های اهواز خواستار آزادی همکاران زندانی خود شدند.

بر اساس گزارش‌ها، حدود ۱۰ کارگر پنجشنبه شب در منازل خود از سوی نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان مرکزی اهواز منتقل شدند. دستور این بازداشت‌ها از سوی دادستانی اهواز صادر شده است.

دلیل بازداشت این افراد اعلام نشده و مقام‌های قضایی و انتظامی رسماً واکنشی به این موضوع نشان نداده‌اند.

این بازداشت‌ها سه روز پس از انتشار سخنرانی رهبر جمهوری اسلامی در مورد مطالبات کارگران صورت گرفت.

آیت‌الله علی خامنه‌ای در این سخنرانی که روز ۱۶ بهمن انجام شده بود، «دشمنان» را متهم کرد که تلاش می‌کنند که «رکودی، لنگی‌ای از سوی کارگران به وجود بیاورند یا کارگرها را به این کار وادار کنند».

در همین حال، به گزارش اتحادیه آزاد کارگران ایران، کارگران در راهپیمایی خود شعار دادند: «کارگر زندانی آزاد باید گردد»، «نیروی انتظامی به هوش باش، ما کارگریم، نه اوباش»، «ما کارگریم. نون می‌خوایم. دوا و درمون می‌خوایم» و «می‌ایستیم، می‌میریم. حق‌مون رو می‌گیریم».

یکی دیگر از شعارهای کارگران معترض گروه ملی صنعتی فولاد ایران این بود: «دزدان بیرونن، کارگران زندانن».

در این میان، اتحادیه آزاد کارگران ایران، کانون مدافعان حقوق کارگر و انجمن صنفی کارگران برق و فلزکار کرمانشاه بازداشت شماری از کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران را محکوم کرده و خواستار آزادی فوری آنان شده‌اند.

از سوی دیگر عبالرضا موسوی، مالک خصوصی این مجتمع صنعتی در صفحه اینستاگرام خود ضمن ابراز ناراحتی و تأثر از بازداشت شماری از کارگران، ابراز امیدواری کرد که خبر بازداشت‌ها صحت نداشته باشد.

او در عین حال، کارکنان این گروه را متهم کرد که با تحریک عده‌ای در داخل و خارج مجتمع، با خواباندن چرخ تولید، به خود آسیب زده‌اند.

با استفاده از گزارش‌های منابع کارگری؛ ب.ک./م.ا.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG