لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۸:۲۷

رئیس جمهور کره جنوبی: تحریم‌های کره شمالی ادامه خواهند یافت


مون جائه- این رییس جمهور کره جنوبی می‌گوید که هنوز برای خوشبینی به سرانجام مذاکرات با کره شمالی زود است

روز چهارشنبه رییس جمهور کره جنوبی گفت به خاطر برگزاری اجلاس سران دو کشور تحریم‌های کره شمالی برداشته نخواهند شد و همزمان چین تکرار کرد تنها راه حل بحران هسته‌ای گفت‌وگو است.

به گزارش خبرگزاری رویترز مقامات کره جنوبی که روز دوشنبه با کیم جونگ اون رهبر کره شمالی دیدار کردند گفتند او اعلام آمادگی کرده که اگر امنیت آن کشور و رژیم تضمین شود حاضر است برنامه‌های هسته‌ای را متوقف کند.

دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا نیز گفت به نظر می رسد وعده کره شمالی برای توقف آزمایش‌های هسته‌ای و موشکی همزمان با مذاکرات «صادقانه» است.

در ماه‌های گذشته به خاطر آزمایش‌های موشکی و هسته‌ای کره شمالی، نقض مصوبات شورای امنیت و جنگ لفظی شدید بین کیم جونگ اون و دونالد ترامپ تنش به شدیدترین سطح در سال‌های اخیر رسیده بود.

ولی با مشارکت کره شمالی در مسابقات المپیک زمستانی ماه گذشته تا حدی از تنش‌ها کاسته شده است.

مون جائه- این رییس جمهور کره جنوبی گفت: «از خبرها و توئیتر می‌توان به این نتیجه رسید که واکنش رئیس جمهور ترامپ به نتایج سفر مقامات ما به کره شمالی مثبت است. با این همه چون این فقط شروع است به نظرم ما هنوز در موقعیتی قرار نداریم که خوشبین باشیم.»

او افزود هیچ برنامه‌ای برای کاهش تحریم‌ها ندارد و گفت: «فقط به این خاطر که بین دو کره مذاکراتی صورت گرفته به معنای تخفیف دادن تحریم‌های بین المللی نیست.»

آقای مون در ادامه سخنانش خطاب به رهبران احزاب سیاسی کره جنوبی که توسط دفتر ریاست جمهوری انتشار یافته است گفت هدف کره جنوبی غیر اتمی شدن کره شمالی است و نه چیزی کمتر.

به گفته چونگ اویی یونگ رییس هیئتی که به کره شمالی سفر کرده بود ماه آینده اولین دیدار رهبران دو کره از سال ۲۰۰۷ تاکنون برگزار خواهد شد.

خبرگزاری رویترز می‌افزاید رهبران سایر کشورهای جهان نیز به این تحول واکنش محتاطانه‌ای نشان داده و به خوبی می‌دانند که مذاکرات قبلی برای جلوگیری از توسعه برنامه‌های هسته‌ای و موشکی کره شمالی به شکست انجامید.

آخرین دور مذاکرات موسوم به «شش جانبه» که با شرکت دو کره، ژاپن ، روسیه و آمریکا و به میزبانی چین برگزار شد در سال ۲۰۰۹ بی‌نتیجه ماند و کره شمالی سیاست‌های تعرضی آمریکا را محکوم کرد.

مقامات کره جنوبی که در روزهای اخیر با کیم جونگ اون ملاقات کرده‌اند روز پنجشنبه به واشنگتن خواهند رفت. رییس این هیئت گفت از سوی رهبر کره شمالی یک پیام شفاهی برای مقامات آمریکا دارد ولی هنوز مشخص نیست که او با دونالد ترامپ دیدارخواهد کرد یا نه.

او پس از بازگشت از آمریکا به چین و روسیه خواهد رفت و رییس اداره امنیت کره جنوبی نیز برای مطلع ساختن مقامات ژاپن از تحولات اخیر به توکیو خواهد رفت.

دونالد ترامپ به خبرنگاران گفت: «بیانیه‌هایی که در کره جنوبی و کره شمالی منتشر شده در مجموع مثبت هستند.»

وقتی از او سئوال شد آیا برای مذاکرات شرطی دارد پاسخ داد: «نمی‌خواهم در مورد این موضوع صحبت کنم. خواهیم دید چه اتفاقی می‌افتد.»

مایک پنس معاون رییس جمهور نیز گفت تا زمانی که کره شمالی در راستای غیراتمی کردن کشور اقدامات عملی انجام نداده آمریکا سياست «حداکثر فشار» به آن کشور را ادامه داده و «تمام گزینه‌ها» مد نظر قرار خواهند گرفت.

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز؛ ش.ر/س.ن

XS
SM
MD
LG