لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۵:۱۱

ترامپ از آمادگی کره شمالی برای توقف برنامه‌های هسته‌ای استقبال کرد


دونالد ترامپ روز سه شنبه در واکنش به وعده کره شمالی برای به کار نگرفتن سلاح‌های اتمی و متعارف علیه کره جنوبی و اعلام آمادگی برای مذاکره با آمریکا در مورد غیراتمی شدن آن کشور گفت آمریکا «آماده است با قاطعیت در هر دو جهت اقدام کند».

به گزارش شبکه خبری فاکس‌نیوز، پیام توئیتر آقای ترامپ چند ساعت پس از آن منتشر شد که چونگ اویی-یونگ مشاور امنیتی رییس جمهور کره جنوبی در بیانیه‌ای جزییات سفر دو روزه و کم سابقه خود به کره شمالی را تشریح کرد. او «احتمال پیشرفت» را بالا دانست ولی در عین حال گفت که هنوز باید محتاط بود.

دونالد ترامپ در پیامی نوشت: «در مذاکره با کره شمالی پیشرفت‌های محتملی صورت گرفته است. برای اولین بار پس از سال‌ها همه طرف‌های درگیر تلاش جدی می‌کنند. جهان نظاره می‌کند و منتظر است. شايد امید واهی باشد، ولی آمریکا آماده است با قاطعیت در هر دو جهت اقدام کند.»

آقای چونگ پس از ترک پیونگ‌یانگ گفت حکومت کره شمالی اعلام آمادگی کرده که اگر تهدیدهای نظامی علیه آن کشور متوقف شود حاضر است در مورد توقف برنامه‌های هسته ای مذاکره کند.

او در بخشی از بیانیه خود گفت: «کره شمالی با صراحت اعلام کرد که تا زمانی که گفت‌وگوها ادامه دارد هیچ اقدام تحریک‌آمیزی مثل آزمایش موشکی و هسته‌ای انجام نخواهد داد.»

به گزارش خبرگزاری یونهاپ، مشاور امنیتی رییس جمهور کره جنوبی در بخش دیگری از بیانیه خود گفت: «کره شمالی با صراحت تایید کرد که به غیراتمی شدن شبه جزيره کره متعهد است و اگر امنیت رژیم تضمین شده و تهدیدهای نظامی علیه آن کشور برطرف شوند هیچ دلیلی برای داشتن سلاح‌های هسته‌ای نمی‌بیند.»

آقای چونگ که در راس یک هیئت ده نفره برای دیداری دو روزه به پیونگ‌یانگ رفته بود افزود کره شمالی آماده است در مورد غیراتمی شدن آن کشور و عادی‌سازی مناسبات با آمریکا «مذاکرات صریحی» انجام دهد.

شبکه خبری فاکس نیوز یادآوری می‌کند که دو کره توافق کرده‌اند ماه آوریل در مرز دو کشور مذاکراتی انجام دهند و به گفته آقای چونگ با هدف کاستن از تنش نظامی یک خط تماس ویژه بین رهبران دو کشور برقرار خواهد شد.

پس از ماه‌ها تبلیغات و موضع‌گیری‌های تند این یک تغییر جدی در سیاست کره شمالی است. المپیک زمستانی ماه گذشته زمینه را برای برگزاری اولین تماس‌ها بین دو کره فراهم کرد و به همکاری آنها در برگزاری مشترک بخشی از مسابقات منجر شد.

علاوه بر شرکت ورزشکاران کره شمالی در مسابقات و سفر چند مقام عالی رتبه آن کشور به کره جنوبی کیم یو جونگ خواهر رهبر کره شمالی در مراسم افتتاح مسابقات المپیک شرکت کرد و در طول سفر سه روزه خود با رییس جمهور کره جنوبی نیز دیدار کرد.

XS
SM
MD
LG