لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۰:۰۴

ترکیه در مورد عفرین به دمشق هشدار داد؛ «افزایش خشونت‌ها در شمال‌غرب سوریه»


درگیری‌های عفرین؛ تانک شبه‌نظامیان مورد حمایت ترکیه در ۳۰ بهمن

وزیر خارجه ترکیه می‌گوید اگر نیروهای دولتی سوریه، «به‌منظور حفاظت» از شبه‌نظامیان کـُرد وارد عفرین و مناطق شمال‌غرب شوند، در آن صورت «هیچ‌کس جلودار سربازان ترکیه نخواهد بود». همزمان سازمان دیدبان حقوق بشر سوریه از افزایش خشونت‌ها در منطقه خبر داده‌است.

مولود چاوش‌اغلو، ۳۰ بهمن ماه، در پی انتشار گزارش خبرگزاری دولتی سوریه، این اظهارات را بیان کرده‌است.

در پی انتشار گزارش‌هایی از احتمال ورود نیروهای ارتش سوریه به عفرین و مناطق اطراف آن، به‌منظور همکاری با یگان‌های مدافع خلق و شبه‌نظامیان کـرد در مقابل حملات ارتش ترکیه، خبرگزاری دولتی سوریه از دستیابی به توافقی در این زمینه خبر داده بود.

خبرگزاری «سانا» گفته بود شبه‌نظامیان متحد حکومت بشار اسد در ساعات آینده وارد منطقه عفرین خواهند شد.

مولود چاوش‌اغلو، وزیر خارجه ترکیه، در واکنش گفته اگر این نیروها «برای مقابله با پ‌کا‌کا (حزب کارگردان کردستان ترکیه) و ی‌پ‌گ (یگان‌های مدافع خلق در سوریه) وارد [منطقه عفرین] شوند، هیچ مشکلی وجود ندارد. اما اگر آن‌ها برای حفاظت از ی‌پ‌گ وارد شوند، آن‌وقت دیگری کسی جلودار ما و سربازان ترکیه نخواهد بود».

وزیر خارجه ترکیه افزوده است «این یک واقعیت است، چه در مورد عفرین، چه منبج و چه شرق رود فرات».

دولت ترکیه، هم «یگان‌های مدافع خلق» و هم «حزب اتحادیه دمکراتیک» را شاخه‌ای از «حزب کارگران کردستان ترکیه» و گروه‌های تروریستی می‌داند. آنکارا می‌گوید برای «پاکسازی» مناطق مرزی خود از آن‌چه «گروه‌ها و عوامل تروریستی» می‌نامد، دست به عملیات در عفرین و شمال سوریه زده‌است.

دولت ایالات متحده تاکید کرده روسیه با حضور اسد در قدرت راه به جایی نمی‌برد. با این وجود برخلاف ترکیه «یگان‌های مدافع خلق» و «حزب اتحادیه دمکراتیک» سوریه را گروه‌های تروریستی نمی‌داند. ایالات متحده از شبه‌نظامیان کـرد حمایت می‌کند؛ موضوعی که به تنش‌هایی در روابط آنکارا و واشینگتن انجامیده‌است. با این همه رویترز پیش‌تر گزارش داده بود نشانه‌ای از حمایت آمریکا از شبه‌نظامیان در عفرین دیده نمی‌شود.

طی ساعت‌های گذشته و انتشار گزارش‌ها در مورد همکاری احتمالی نیروهای بشار اسد و شبه‌نظامیان کرد، و هشدار ترکیه در این مورد، گزارش‌هایی نیز از افزایش خشونت‌ها در منطقه منتشر شده‌است.

سازمان دیدبان حقوق بشر سوریه که مقر آن در لندن است، روز دوشنبه گفت «حملات زمینی و توپخانه‌ای و دیگر خشونت‌ها در منطقه عفرین افزایش پیدا کرده‌است. هواپیماهای جنگی به مناطق مختلفی، از جمله حاشیه‌های غربی عفرین حمله کرده‌اند و جنگ رو در رو میان شبه‌نظامیان کرد و ارتش ترکیه و گروه‌های اسلام‌گرا، ادامه داشته‌است».

به گفته دیدبان حقوق بشر سوریه دست‌کم ۱۰ تن از سربازان ترک و شورشیان سوری مورد حمایت آنکارا در درگیری‌های روز دوشنبه کشته شده‌اند. به گزارش این گروه ناظر، شمار کشته‌شدگان ارتش ترکیه و شبه‌نظامیان مورد حمایت آنکارا، مجموعا به ۲۳۸ نفر و شمار کشته‌شدگان ی‌پ‌گ و شبه‌نظامیان کرد به ۱۹۷ نفر رسیده‌است.

با استفاده از گزارش‌های خبرگزاری فرانسه، وب‌سایت سازمان دیدبان حقوق بشر سوریه، رویترز|ت.ت

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG