لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۴ مهر ۱۴۰۱ تهران ۱۱:۳۷

خبرخوان

سوریه از دفع حمله هوایی اسرائیل به یک پایگاه نظامی در حمص خبر داد

خبرگزاری رسمی سوریه، سانا، می‌گوید پدافند هوایی این کشور شامگاه جمعه با حملات هوایی اسرائیل بر فراز آسمان حمص مقابله کرده است.

سانا می‌گوید٬ در این حمله دست‌کم شش سرباز سوری زخمی شدند و به تاسیسات آسیب وارد شده است.

به گزارش رویترز، ارتش اسرائیل از ابراز نظر در این خصوص خودداری کرده است.

این حمله ساعت ۲۱ و ۳۳ دقیقه به وقت محلی روی داده است.

یک منبع مطلع به سانا گفته است: «دشمن اسرائیلی از جانب پایگاه نظامی تنف دست به حمله هوایی زد و موشک‌هایی به سمت فرودگاه نظامی «تی ۴» شلیک کرد.»

پایگاه تی‌فور، تی-۴، یا «تیاس»، در نزدیکی روستایی به نام تیاس در شرق پالمیرا واقع است. بنا بر گزارش‌ها این پایگاه بزرگ‌ترین پایگاه هوایی در سوریه است.

در همین حال، گزارشی از یک حمله پهپادی به مواضع شبه نظامیان مورد حمایت ایران در شامگاه جمعه در منطقه مرزی البوکمال در شرق سوریه منتشر شده است.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه، نهاد ناظر برتحولات سوریه مستقر در لندن، نیز می‌گوید در این حمله مقرهای شبه‌نظامیان مورد ایران در اطراف بیمارستان «عائشه» در شهر البوکمال هدف قرار گرفته شده است.

هنوز گزارشی از این تلفات این حمله منتشر نشده است.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

«لزوم فشار بین‌المللی» بر جمهوری اسلامی برای پایان دادن به خشونت علیه معترضان

اعتراض در تهران

سازمان دیدبان حقوق بشر روز چهارشنبه، ۱۳ مهر، در بیانیه‌ای با اشاره به «کاربرد نیروی قهریه بیش از حد و مرگبار» علیه معترضان در ایران خواستار «فشار بین‌المللی» بر جمهوری اسلامی شد.

به گفته دیدبان حقوق بشر، نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی در سراسر ایران تلاش کرده‌اند «با نیروی قهریه مرگبار» تظاهرات ضدحکومتی گسترده را سرکوب کنند.

این سازمان مدافع حقوق بشر در ادامه بر «لزوم فشار بین‌المللی برای پایان دادن به استفاده از» خشونت این‌چنینی علیه مردم معترض تاکید کرده است.

دیدبان حقوق بشر می‌گوید: «بر اساس ویدئوهای اعتراضات و مصاحبه با شاهدان و یک عضو نیروهای امنیتی، دیدبان حقوق بشر موارد متعددی از استفاده غیرقانونی نیروهای امنیتی از نیروی قهریه بیش از حد یا مرگبار علیه معترضان در ۱۳ شهر در سرتاسر ایران را مستند کرده است.»

در این بیانیه تصریح شده است: «ویدئوها نشان می‌دهد که مأموران امنیتی علیه معترضان عمدتاً آرام و در موقعیت‌هایی اغلب پرجمعیت از تفنگ ساچمه‌ای [شات‌گان]، سلاح جنگی، و هفت‌تیر استفاده کرده‌اند و صدها نفر را مجروح کرده یا به قتل رسانده‌اند. در بعضی از موارد آنها به افرادی شلیک کرده‌اند که در حال فرار بوده‌اند.»

تارا سپهری‌فر، پژوهشگر ارشد ایران در دیدبان حقوق بشر، گفت: «پاسخ بی‌رحمانه مقامات ایران به اعتراضات در بسیاری از شهرها نشانگر اقدام هماهنگ حکومت برای سرکوب مخالفت با نادیده‌گرفتن بی‌رحمانه جان انسان‌هاست».

او در ادامه هشدار داد: «شلیک گسترده به معترضان به خشم بیشتر علیه حکومتی مستبد و فاسد منجر می‌شود.»

دیدبان حقوق بشر در ادامه گفته است: «دولت‌ها باید برای افزایش فشار بر ایران همکاری کنند و تحقیق مستقلی تحت رهبری سازمان ملل در ارتباط با نقض‌های جدی انجام‌شده در جریان اعتراضات به راه بیندازند و مسیرهایی برای بازخواست افراد مسئول پیشنهاد دهند.»

بلینکن: آمریکا برای آزادی شهروندانش از زندان در ایران تلاش می‌کند

آنتونی بلینکن

وزیر امور خارجه آمریکا گفت کشورش متعهد است تا برای آزادی همه شهروندان آمریکایی که در ایران بازداشت هستند، تلاش کند.

با خروج باقر نمازی، زندانی دوتابعیتی سابق از ایران، آنتونی بلینکن در بیانیه‌ای به ویژه از سلطان‌نشین عمان که با مقام‌های ایرانی برای مهیاکردن پرواز او به خارج از کشور همکاری کرد و نیز از امارات متحده عربی که به نوشته این بیانیه سخاوتمندانه میزبان باقر نمازی و خانواده‌اش در طول درمان است تشکر شده است.

با این همه آنتونی بلینکن تصریح کرده که کار دولت آمریکا هنوز به پایان نرسیده‌ است و خود را به تامین آزادی همه شهروندان آمریکایی که به‌ ناحق در ایران و سراسر جهان بازداشت شده‌اند، متعهد می‌داند.

اشاره آقای بلینکن به سیامک نمازی، عماد شرقی و مراد طاهباز، دیگر زندانیان ایرانی آمریکایی است که هنوز در ایران به سر می‌برند.

در همین حال، جرد گنسر، وکیل سیامک نمازی، هم عکس از دیدار باقر نمازی با پسرش بابک پس از شش سال و نیم منتشر کرده است.

عفو بین‌الملل نسبت به احتمال اجرای حکم «قصاص چشم» سه متهم در ایران هشدار داد

سازمان عفو بین‌الملل روز چهارشنبه ۱۳ مهرماه با انتشار فراخوان اقدام فوری، نسبت به اجرای قریب‌ا‌لوقوع حکم «قصاص چشم» سه متهم در ایران هشدار داد.

بر اساس این گزارش، احکام قصاص چشم دو مرد و یک زن زندانی، دو ماه پیش به دایره اجرای احکام ارسال شده و این سه متهم در خطر «نابیناشدن عمدی» هستند.

عفو بین‌الملل از غلامحسین محسنی اژه‌ای، رئیس قوه قضائیه ایران، خواسته تا این احکام فورا لغو شوند.

این نهاد، اجرای مجازات‌های بدنی را مصداق «نقض فاحش حقوق بشر» می‌داند. عفو بین‌الملل می‌گوید: «ایران بر اساس تعهدات خود در چارچوب میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی باید هر چه زودتر اجرای این قبیل احکام را متوقف کند.»

حامد اسماعیلیون از برنامه‌ریزی برای تظاهرات در ۲۲ اکتبر در اروپا خبر داد

حامد اسماعیلیون

حامد اسماعیلیون، سخنگوی انجمن خانواده‌های قربانیان هواپیمای اوکراینی، روز چهارشنبه از برنامه‌ریزی برای برگزاری تظاهراتی در یک شهر اروپایی در روز ۲۲ اکتبر خبر داده است.

حامد اسماعیلیون در توییتی نوشت: ««در حمایت از دانشجویان و دانش‌آموزان ایران در روز شنبه ۲۲ اکتبر تظاهرات بزرگی در یکی از شهرهای اصلی اروپایی برگزار خواهیم کرد. منتظر باشید.»

حامد اسماعیلیون هفته گذشته یکی از هماهنگ‌کنندگان اصلی تجمع‌های گسترده و پرشمار ایرانیان خارج از کشور بود که روز شنبه در بیش از صد و پنجاه شهر دنیا برگزار شد.

او روز گذشته در تجمعی در آتاوا هرگونه درخواست برای فعالیت سیاسی را به ویژه در زمینه رهبری اعتراضات کنونی در ایران رد کرد و گفت٬ تا زمانی که خودش در ایران حضور نداشته باشد، نمی‌تواند برای ایرانیان داخل کشور فراخوان بدهد، زیرا «پاسخش از طرف نظام چیزی نخواهد بود جز گلوله و من نمی‌توانم مسئولیت [اخلاقی] آن را بپذیرم.»

برنی سندرز: در کنار همه ایرانیانی که خواهان آزادی و آینده بهترند می‌ایستم

برنی سندرز

برنی سندرز، سناتور مستقل و ارشد کنگره آمریکا، روز چهارشنبه در توییتی از معترضان در ایران حمایت کرده است.

برنی سندرز نوشته است: «شجاعت بسیار می‌خواهد که علیه «مقام معظم رهبری» حکومت استبدادی ایران در خیابان‌ها شعار داد. این دقیقا همان چیزی است که دارد به رهبری زنان جوان اتفاق می افتاد. من در کنار همه ایرانیانی که خواستار آزادی و آینده بهترند، می‌ایستم.»

به دنبال جان باختن، مهسا امینی، دختر ۲۲ ساله سقزی حین بازداشت توسط گشت ارشاد، شهرهای بسیاری در ایران طی بیش از دو هفته اخیر شاهد تظاهرات اعتراضی بوده‌اند. به رغم سرکوب شدید معترضین در این مدت، اعتراضات همچنان ادامه دارد.

وزیر ارتباطات ایران: تصمیم‌گیری در مورد رفع محدودیت‌های اینترنتی با من نیست

فیلتر اینستاگرام در ایران، فقط طی دو هفته به هر فروشگاه ایرانی در این شبکه ۵۰ میلیون تومان خسارت وارد کرده است

وزیر ارتباطات جمهوری اسلامی ایران می‌گوید تصمیم‌گیری درباره رفع محدودیت‌های اینترنتی در کشور که پس از اعتراضات اخیر ایجاد شده، با این وزارتخانه نیست.

عیسی زارع‌پور روز چهارشنبه ۱۳ مهر پس از شرکت در نشست دو کمیسیون مجلس، در پاسخ به پرسش خبرنگاری مبنی بر این‌که محدودیت‌های اینترنت چه زمانی رفع می‌شود؟ گفت: «تصمیم‌گیری درباره این موضوع با بنده نیست. از وزیر کشور به عنوان رئیس شاک [شورای امنیت کشور] باید سوال کنید».

او در عین حال از مردم ایران خواسته است تا از «ظرفیت‌های داخلی» استفاده کنند، چرا که به ادعای وی «قابلیت‌هایی دارند که بعضا در برخی نسخه‌های خارجی وجود ندارد».

مقام‌های جمهوری اسلامی همزمان با گسترش اعتراضات جاری به شهرهای مختلف ایران، به روال گذشته، محدودیت‌های شدیدی را برای دسترسی کاربران به اینترنت وضع کردند.

محمدجعفر منتظری، دادستان کل ایران، روز ۱۲ مهر گفت: «این‌که در جریان‌های این روزها، جوانان شانزده ساله حضور دارند، به دلیل فضای مجازی است».

در همین روز گزارش شد که به دلیل فیلتر اینستاگرام در ایران، فقط طی دو هفته به هر فروشگاه ایرانی در این شبکه ۵۰ میلیون تومان خسارت وارد شده است.

شماری از فعالان حوزه اینترنت و کسب‌و‌کارهای اینترنتی احتمال می‌دهند که شبکه‌های پرطرفداری چون واتس‌اپ و اینستاگرام در ایران همچنان فیلتر بمانند.

روزنامه «دنیای اقتصاد» اوایل مهرماه نوشته بود به نظر می‌رسد که مقام‌های جمهوری اسلامی قصد دارند این دو شبکه را نیز همچون تلگرام به صورت دائمی مسدود نگه دارند.

وزیر خارجه ایران در مورد وضع «تحریم‌های حقوق بشری» به اتحادیه اروپا هشدار داد

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران

وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران، اتحادیه اروپا را تهدید کرد که در صورت وضع تحریم‌های تازه علیه تهران در واکنش به سرکوب معترضان در ایران، کشورهای اروپایی باید منتظر «اقدام موثر و متقابل» جمهوری اسلامی باشند.

حسین امیرعبداللهیان روز چهارشنبه ۱۳ مهر در گفت‌وگوی تلفنی با لوئیجی دی مایو، وزیر خارجه ایتالیا، انتقادهای بین‌المللی در مورد سرکوب معترضان در ایران را «مداخلات خارجی در تحولات داخلی کشور» دانست.

یک روز پیش از این، وزیر خارجه فرانسه گفته بود که اتحادیه اروپا در حال بررسی تحریم مقام‌های ایرانی دخیل در سرکوب اعتراضات اخیر در قالب «عدم اجازه ورود و مسدود کردن دارایی‌های آن‌هاست».

تهدید ایران به مقابله به مثل در شرایطی است که وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی روز جمعه در اطلاعیه‌ای مدعی شده بود که «۹ تبعه خارجی» را «در صحنه یا پشت صحنه» اعتراضات اخیر در ایران بازداشت کرده است.

در پی انتشار این اطلاعیه، روزنامه ایتالیایی کوریره دِلاسِرا از بازداشت یک زن ۳۰ ساله ایتالیایی در میانه اعتراضات جاری در ایران خبر داد.

بر اساس این گزارش، آلسیا پیپرنو، شهروند ۳۰ ساله ایتالیایی، صبح یکشنبه هفته جاری طی تماسی کوتاه خانواده خود را از بازداشت شدنش در ایران مطلع کرده است.

با استفاده از وب‌سایت وزارت خارجه جمهوری اسلامی و گزارش‌های رادیو فردا/ آ.ت/ک.ر

انتشار یک سند جدید درباره مرگ نیکا شاکرمی بر اثر «صدمات متعدد ناشی از اصابت جسم سخت»

خانواده شاکرمی گفته‌اند که به آن‌ها اجازه داده نشد تا پیکر دخترشان را مشاهده کنند

در حالی که یک مقام قضایی مدعی شده که نیکا شاکرمی، دختر ۱۷ ساله‌ای که پس از ۱۰ روز بی‌خبری، جسد او در کهریزک پیدا شد، از بالای یک ساختمان به پایین «پرتاب» شده است، یک سند جدید حاکی است که مرگ او بر اثر «صدمات متعدد ناشی از اصابت جسم سخت» بوده است.

محمد شهریاری، سرپرست دادسرای جنایی استان تهران، روز چهارشنبه ۱۳ مهر گفت که «بررسی فیلم دوربین‌های محل» نشان می‌دهد «در بامداد روز حادثه خانم نیکا شاکرمی با کوله‌پشتی همراه وارد ساختمان می‌شود و زنگی زده نمی‌شود زیرا ساختمان نیمه کاره بوده و درب با هل دادن باز شده است».

او افزوده که منزل آتش شاکرمی، خاله نیکا، «در کوچه مجاور این ساختمان و دو پلاک بالاتر از محل کشف جسد است. هنوز انگیزه ورود این خانم به ساختمان نیمه‌کاره مشخص نشده است».

آقای شهریاری همچنین مجهول‌الهویه بودن جسد نیکا شاکرمی در سردخانه کهریزک را این موضوع عنوان کرده که «کوله‌پشتی این خانم در پشت بام ساختمان مجاور کشف شد».

پیش از این آتش شاکرمی، خاله نیکا که در حال حاضر در بازداشت به سر می‌برد، گفته بود که نیکا قرار بود به خوابگاه خواهرش برود و به همین دلیل، شناسنامه‌اش را به همراه داشت.

همراه داشتن شناسنامه موجب شده است که بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی و روزنامه‌نگاران مستقل، به اظهارات مقام‌های جمهوری اسلامی مبنی بر مجهول‌الهویه بودن این نوجوان تردید کنند.

سرپرست دادسرای جنایی استان تهران در اظهارات خود چندین‌بار تاکید کرده که نیکا شاکرمی از بالای یک ساختمان، «پرتاب» شده و افزوده: «در آزمایش‌های کالبد شکافی و معاینه جسد، آثار شکستگی‌های متعدد در ناحیه لگن، سر، اندام‌های فوقانی و تحتانی، دست‌ها و پاها و در رفتگی لگن مشاهده شد که نشان می‌دهد فرد از بلندی پرت شده است».

این ادعا در حالی است که خانواده شاکرمی گفته‌اند که به آن‌ها اجازه داده نشد تا پیکر دخترشان را مشاهده کنند و آن‌ها تنها بخشی از سر و صورت وی را دیدند.

اظهارات این مقام قضایی در شرایطی منتشر شده که بی‌بی‌سی فارسی با انتشار نامه قبرستان بهشت ‌زهرا در تهران، گزارش کرده که علت فوت وی «صدمات متعدد ناشی از اصابت جسم سخت» عنوان شده است.

سرپرست دادسرای جنایی استان تهران در اظهارات خود به دلایل بازداشت خاله و دایی نیکا شاکرمی و نیز «دزدیدن» جنازه وی بدون حضور خانواده و در روستایی دورافتاده، توضیح نداده است.

هدیه کیمیایی، خبرنگار، در حساب توئیتری خود نوشته که خاله‌ و دایی‌ نیکا بازداشت شده‌اند تا «عمق جنایت» مشخص نشود.

با افزایش ابهام‌ها در پرونده کشته شدن این نوجوان اهل خرم‌آباد، بازنشر هشتگ نیکا شاکرمی تا اواسط روز چهارشنبه به بیش از یک‌میلیون و سیصد هزار توئیت رسید.

پیش از اظهارات روز چهارشنبه سرپرست دادسرای جنایی استان تهران، خبرگزاری‌های تسنیم و فارس، نزدیک به سپاه پاسداران، گزارش‌هایی با همین مضمون منتشر کرده بودند.

بی‌خبری از وضعیت آتفه چهارمحالیان دو روز پس از بازداشت به دست نیروهای امنیتی

آتفه چهارمحالیان (چپ) و مونا برزویی (راست)

در ادامه موج بازداشت‌ها در ایران، آتفه‌ چهارمحالیان، شاعر و عضو سابق هیئت دبیران کانون نویسندگان ایران، نیز روز ۱۱ مهر توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

کانون نویسندگان ایران با اعلام این خبر نوشت که هنوز از نهاد بازداشت‌کننده و محل بازداشت این شاعر خبری در دست نیست.

در اطلاعیه کانون نویسندگان آمده است بازداشت خانم چهارمحالیان در حالی صورت می‌گیرد «که در روزهای اخیر، حکومت بر ابعاد کشتار و سرکوب افسارگسیختهٔ خود افزوده است».

مونا برزویی شاعر دیگری است که در جریان اعتراضات سراسری اخیر توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده و هنوز خبری از او در دست نیست.

در ادامهٔ این اطلاعیه آمده است مأموران جمهوری اسلامی «در سیستان و بلوچستان بسیاری را به خاک و خون کشیده‌اند، به دانشگاه‌ها حمله کرده‌اند تا به‌گفتهٔ خودشان دانشجویان را رنده کنند. به خانهٔ نویسندگان، هنرمندان و فعالان مدنی هجوم برده‌اند و بسیاری را ربوده‌اند».

هجده روز از اعتراضاتی که از ۲۶ شهریور در پی کشته‌شدن مهسا امینی در بازداشت پلیس «امنیت اخلاقی» می‌گذرد و در این فاصله هزاران نفر از معترضان و همچنین شمار‌ بسیاری از فعالان اجتماعی و سیاسی و فرهنگی و هنری بازداشت شده‌اند، اما هنوز هیچ آماری از شمار بازداشتی‌ها منتشر نشده است.

کانون نویسندگان در پایان اطلاعیه خود آورده است: «مسئوليت هر گزندی به جان و سلامت آتفه چهارمحالیان و سایر بازداشت‌شدگان بر عهده‌ٔ حاکمیت است و همهٔ آنان باید فوراً و بدون قید و شرط آزاد شوند.»

زلنسکی از پیشروی «سریع و چشمگیر» در دو جبهه شرق و جنوب اوکراین خبر داد

رئیس‌ جمهوری اوکراین از پیشروی سریع و چشمگیر نظامیان این کشور در دو جبهه شرقی و جنوبی طی هفته گذشته خبر داد و اعلام کرد شهرهای زیادی از مناطقی که روسیه به خاک خود ملحق کرده بود آزاد شده است.

ولودیمیر زلنسکی سه‌شنبه شب، ۱۲ مهر، در ادامه گفت شهرهای آزاد شده در هر چهار منطقه دونتسک، خرسون، خارکیف و لوهانسک قرار دارند.

رئیس‌ جمهوری روسیه روز جمعه رسما الحاق این مناطق اشغالی به خاک روسیه، در پی رفراندومی که کشورهای غربی و اوکراین آن را ساختگی و غیرقانونی خواندند، امضا کرد.

در اولین اقدام بعد از این حادثه، ارتش اوکراین روز یک‌شنبه کنترل کامل شهر لیمان، واقع در غرب استان دونتسک و یک مرکز مهم حمل‌ و نقل و شبکه راه آهن در شرق کشور را به‌ دست گرفت.

آقای زلنسکی اسامی هشت شهر آزاد شده بعد از لیمان را اعلام کرد و ویدئوهای منتشر شده توسط وزارت دفاع این کشور نشان می‌دهد نظامیان اوکراینی در حال نصب پرچم کشورشان در شهرهای آزاد شده هستند.

رویترز می‌نویسد نیروهای روسی طی روزهای گذشته از مناطق دونتسک و خرسون عقب‌نشینی کرده‌اند.

ارتش اوکراین می‌گوید طی ۲۴ ساعت گذشته ۳۱ نظامی روسیه کشته شده و ۴۰ ادوات جنگی، از جمله هشت تانک و ۲۶ خودرو زرهی این کشور منهدم شده است.

شلیک چهار موشک آمریکا و کره جنوبی در پاسخ به پرتاب موشکی پیونگ‌یانگ

انتشار خبر پرتاب موشک در سئول

در پی پرتاب یک موشک بالیستیک دوربرد توسط کره شمالی که روز سه‌شنبه از فراز ژاپن عبور کرد، آمریکا و کره جنوبی روز چهارشنبه چهار موشک پرتاب کردند.

نیروهای ائتلاف آمریکا و کره جنوبی اعلام کردند که چهار موشک با بردی ۳۲۰ کیلومتری شلیک کرده‌اند.

جان کربی سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا اعلام کرده است که پرتاب موشک‌ها در راستای نمایش توانایی‌های آمریکا و متحدانش برای پاسخ به تحریکات کره شمالی بوده است.

پیونگ‌یانگ روز گذشته موشکی با برد ۴۵۰۰ کیلومتر از فراز ژاپن پرتاب کرد که در اقیانوس آرام فرود آمد. این پنجمین موشکی است که کره شمالی طی یک هفته گذشته پرتاب می‌کند.

آقای کربی می‌گوید این اولین بار نیست که آمریکا و کره جنوبی برای نشان دادن توانایی‌های خود اقدام به پرتاب موشک می‌کنند.

ژوئن امسال نیز دو کشور در واکنش به پرتاب موشکی کره شمالی، هشت موشک پرتاب کرده بودند.

روز گذشته در پی پرتاب موشک بالیستیک دوربرد کره شمالی، هواپیماهای جنگی آمریکا و ژاپن بر فراز دریای ژاپن به پرواز درآمدند و جو بایدن رئیس‌ جمهوری آمریکا نیز طی تماس تلفنی به فومیو کیشیدا، نخست‌ وزیر ژاپن این اقدام را محکوم کرد.

جمهوری اسلامی سفیر بریتانیا در تهران را احضار کرد

پس از احضار کاردار فرانسه در تهران، وزارت خارجه جمهوری اسلامی با متهم کردن مقام‌های بریتانیا به بیان «اظهارات مداخله‌جویانه»، سایمون شرکلیف، سفیر بریتانیا در تهران، را نیز احضار کرد.

وزارت خارجه جمهوری اسلامی روز چهارشنبه، ۱۳ مهر، با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که در جریان احضار سفیر بریتانیا «دخالت وزارت خارجه بریتانیا در امور داخلی ایران با توسل به تعابیر جعلی و تحریک‌آمیز» را رد و محکوم کرده است.

در این بیانیه به نقل از مدیرکل اروپای غربی وزارت خارجه ایران آمده است: «متاسفانه طرف بریتانیایی با صدور بیانیه‌های یک‌جانبه و گزینشی نشان می‌دهد که عملا در سناریوسازی‌های معاندینی که در این کشور علیه جمهوری اسلامی ایران فعالیت می‌کنند، سهم دارد.»

وزارت خارجه بریتانیا شامگاه دوشنبه، ۱۱ مهر، با انتشار بیانیه‌ای نوشت که مهدی حسینی متین، بلندپایه‌ترین دیپلمات ایران در بریتانیا، به دلیل تشدید سرکوب اعتراضات پس از مرگ مهسا امینی توسط مقامات ایرانی به این وزارتخانه احضار شده است.

در این بیانیه به نقل از جیمز کلِوِرلی وزیر خارجه بریتانیا آمده بود: «دیدگاه خود را برای مقامات ایرانی روشن کرده‌ایم؛ به جای مقصر دانستن عوامل خارجی در ناآرامی‌ها، آنها باید مسئولیت اقدامات خود را بپذیرند و به نگرانی‌های مردم خود گوش دهند.»

علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی روز دوشنبه پس از سکوت طولانی درباره جنبش اعتراضی ادامه‌دار جاری در ایران، آن را «کار دستگاه‌های جاسوسی و سیاست‌گذاران عنود خارجی» و با «طراحی» آمریکا و اسرائیل دانست.

فرانسه و آلمان نیز سفیر و کاردار جمهوری اسلامی در برلین و پاریس را احضار کرده‌اند. این در حالی است که جمهوری اسلامی نیز در واکنش به انتقادهای غرب از سرکوب معترضان در ایران، کاردار فرانسه در تهران را احضار کرد.

انجمن‌های دانشجویان ایرانی کانادا حمله به دانشگاه شریف را محکوم کردند

تجمع دانشجویان دانشگاه شریف

ده انجمن‌ دانشجویان ایرانی در سراسر کانادا با انتشار بیانیه مشترکی حمله‌های اخیر به دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی در ایران از سوی ماموران لباس‌شخصی حکومت را شدیدا محکوم کردند.

در این بیانیه که روز سه‌شنبه منتشر شد، آمده است که اوج این سرکوب در روز یک‌شنبه و با حمله به دانشگاه صنعتی شریف و مجروح و بازداشت کردن ده‌ها دانشجو و کارکنان این دانشگاه روی داد.

امضاکنندگان این بیانیه تاکید می‌کنند که این حمله دانشجویان ایرانی را متفرق نکرد و دانشجویان دیگر دانشگاه‌ها از جمله دانشگاه تبریز و دانشگاه اصفهان حمایت خود را از دانشجویان دانشگاه شریف نشان دادند.

انجمن‌های دانشجویی ایرانی در کانادا با اشاره به این که محیط دانشگاه باید مبرا از هرگونه خشونت و سرکوب باشد، و با حمایت از دانشجویان ایرانی نوشتند: «آزادی بیان و عقیده باید پایه اصلی هر موسسه آموزش عالی باشد.»

انجمن‌های دانشجویان ایرانی دانشگاه‌های آلبرتا، بریتیش کلمبیا، کنکوردیا، رجینا، ویکتوریا و تورنتو از جمله انجمن‌هایی هستند که این بیانیه را امضا کردند.

نیروهای موسوم به لباس‌شخصی در ایران شامگاه یک‌شنبه با یورش به دانشجویان معترض در دانشگاه شریف تهران بسیاری را مجروح کرده و ده‌ها دانشجو را نیز با ون‌های نهادهای امنیتی به مکان نامعلوم منتقل کردند.

این حمله بازتاب جهانی بسیاری داشت و آمریکا، بریتانیا، فرانسه و کانادا آن را محکوم کردند.

کارین ژان پی‌یر سخنگوی کاخ سفید گفته است که واشینگتن از سرکوب در دانشگاه صنعتی شریف «نگران و وحشت‌زده» شده است.

زنان در عرصه سینما و هنرِ فرانسه موی خود را برای زنان ایرانی قیچی کردند

ژولیت بینوش یکی از این زنان فرانسوی است

ژولیت بینوش، هنرپیشه معروف فرانسوی، به همراه ده‌ها هنرپیشه و خواننده سرشناس هم‌وطنش در حمایت از مردم ایران موهای خود را قیچی کردند.

خانم بینوش با انتشار ویدئویی از قیچی کردن موی خود و این بازیگران در حساب اینستاگرامش نوشت: «در همبستگی، برای حق آزادی برای زنان و مردان ایرانی.»

این هنرپیشه فرانسوی که پیشتر به ایران سفر کرده و در فیلم «کپی برابر اصل» عباس کیارستمی، کارگران فقید ایرانی، نیز بازی کرده، هنگام قیچی کردن موی خود می‌گوید: «برای آزادی.»

همزمان با آغاز اعتراضات در ایران بسیاری از زنان در اعتراض به حجاب اجباری موهای خود را قیچی کردند یا روسری‌های خود را آتش زدند. برخی مردان نیز در همبستگی با زنان معترض موی خود را تراشیدند.

ایزابل آجانی، جین بیرکین، شارلوت گینزبورگ، ایزابل هوپر، ایزابل کاره، باربارا پراوی، ژولی گایه، آنجل خواننده از جمله هنرمندانی هستند که در این ویدئو همراه با تعدادی از فعالان حقوق زنان حضور دارند.

همزمان با انتشار این ویدئو، بیش از هزار نفر از سینماگران فرانسوی شامل تقریبا تمام چهره‌های شناخته شده سینمای فرانسه با انتشار بیانیه سرگشاده‌ای از معترضان ایرانی حمایت کردند.

این هنرمندان ابراز امیدواری کردند که اعتراض‌های اخیر دوران تازه‌ای را در ایران آغاز کند. آن‌ها نوشتند که شعار «زن، زندگی، آزادی» شعار آن‌ها هم هست.

لئا سیدو، ماریون کوتیار، ایزابل هوپر، آلیس دیوپ، ژولیت بینوش، میشل هازاناویسیوس، جولیا دوکونارو، آدری دیوان و ژاک اودیار از جمله امضاکنندگان این بیانیه بودند.

پیشتر اصغر فرهادی کارگردان ایرانی که در فرانسه نیز شناخته‌شده است، از همه هنرمندان و روشنفکران جهان خواسته بود که از اعتراضات ایران حمایت کنند.

زمین‌لرزه در خوی بیش از ۵۰۰ مجروح بر جای گذاشت

در پی وقوع یک زمین‌لرزه در بامداد چهارشنبه به بزرگی ۵.۴ درجه در خوی، محمدصادق معتمدیان، استاندار آذربایجان غربی، اعلام کرد ۵۲۸ نفر بر اثر این زمین‌لرزه زخمی شدند.

آقای معتمدیان به رسانه‌های ایران گفت از این تعداد ۱۳۵ نفر در بیمارستان‌ها بستری شده‌اند.

استاندار آذربایجان غربی اضافه کرد که بر اثر این زمین‌لرزه تاکنون در ۱۲ روستا ۵۰ خانه به صورت کامل تخریب و بیش از ۵۰۰ واحد مسکونی دچار خسارت شدند.

همچنین به گفته این مقام دولتی، زمین‌لرزه خساراتی را نیز به زیرساخت‌های برق و آب در شهرستان خوی وارد کرده است.

زمان دقیق زمین‌لرزه ساعت ۳ و ۵۱ دقیقه بامداد چهارشنبه اعلام شده که لرزش آن در شهرهای ارومیه، سلماس و همچنین شهرستان تبریز در آذربایجان شرقی نیز احساس شده است.

مجتبی خالدی، سخنگوی اورژانس کشور، به صداوسیما گفت که برق و آب روستاهای سلماس و خوی که نزدیک به کانون زلزله بودند، قطع شده است.

بیشتر

XS
SM
MD
LG