لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۵ آذر ۱۳۹۸ تهران ۰۳:۵۷

شبه‌نظامیان کرد سوریه: ۱۰ نفر در حملات ترکیه به عفرین کشته شده‌اند


ترکیه روز شنبه، ۳۰ آذر ماه، عملیاتی با نام «شاخه زیتون» را آغاز کرد و ده‌ها جنگنده‌اش به مواضع شبه‌نظامیان کرد مورد حمایت آمریکا در عفرین حمله کردند

شبه‌نظامیان کرد در سوریه می‌گویند در جریان حملات هوایی ارتش ترکیه به منطقه عفرین، «دست‌کم ۱۰ نفر» کشته شده‌اند، که «هفت تن از آن‌ها غیرنظامی هستند».

سخنگوی یگان‌های مدافع خلق (ی‌پ‌گ) به خبرگزاری فرانسه گفته‌است، یکی از هفت غیرنظامی کشته‌شده در جریان حملات، کودک است. سه‌تن از شبه‌نظامیان نیز کشته‌ شده‌اند که به گفته سخنگوی «ی‌پ‌گ» دو نفر از آن‌ها زن و دیگری مرد است.

«حزب اتحاد دمکراتیک» نیز گفته‌است حملات هوایی ترکیه علاوه بر «تلفات» شبه‌نظامی و غیرنظامی، «دست‌کم ۲۵ زخمی» برجای گذاشته‌است.

ستاد مشترک ارتش ترکیه در بیانیه‌ای که خبرگزاری دولتی آن کشور منتشر کرده، می‌گوید تمام کشته‌شدگان و زخمی‌ها از اعضای «گروه‌های تروریستی» بوده‌اند.

آنکارا «ی‌پ‌گ» و «حزب اتحاد دمکراتیک»، تشکل سیاسی مرتبط به آن را، شاخه‌ای از «حزب کارگران کردستان» ترکیه و در نتیجه «تروریستی» می‌داند.

ستاد ارتش ترکیه می‌گوید جنگنده‌های آن کشور در روز شنبه، ۳۰ آذر، ۱۰۸ هدف از ۱۱۳ هدف تعیین شده خود را بمباران کرده‌اند.

بن‌علی ییلدریم، نخست‌وزیر ترکیه، روز شنبه، در جریان سخنانی تلویزیونی اعلام کرد «تقریباً تمام» اهداف از پیش تعیین‌شده متعلق به شبه‌نظامیان کرد، در منطقه عفرین در شمال سوریه، «نابود شده‌است».

با این همه ییلدریم گفته است نیروی زمینی ترکیه احتمالاً روز یکشنبه وارد منطقه تحت کنترل کرد‌ها در عفرین می‌شود، ولی این اقدام «بستگی به تحولات» دارد.

بنا بر گزارش‌ها، مولود چاوش‌اغلو، وزیر خارجه ترکیه، با رکس تیلرسون، وزیر خارجه ایالات متحده، تلفنی گفت‌وگو کرده‌است. رئیس ستاد مشترک ارتش ترکیه نیز هم‌تایان روس و آمریکایی خود را در جریان عملیات کشورش در شمال سوریه گذاشته‌است. وزارت دفاع روسیه روز شنبه اعلام کرد نیروهایی که در حوالی شهر عفرین سوریه مستقر بودند، پس از آغاز بمباران، از مواضع خود تخلیه شدند.

ترکیه ۳۰ آذر ماه، عملیاتی با نام «شاخه زیتون» را آغاز کرد و ده‌ها جنگنده‌اش به مواضع شبه‌نظامیان کرد مورد حمایت آمریکا در عفرین حمله کردند.

ارتش ترکیه گفته‌است هدف از این عملیات، حفاظت از مرزهای این کشور، «پاکسازی» شبه‌نظامیان کرد سوریه در عفرین و دفاع از مردم محلی در برابر «فشار و سرکوب» کردها است.

گروه «ی‌پ‌گ» از شبه‌نظامیان مورد حمایت ائتلاف به رهبری آمریکا در سوریه است و نقش مهمی در حملات و عملیات زمینی علیه گروه موسوم به «حکومت اسلامی» دارد.

روز ۲۴ دی ماه ائتلاف به رهبری آمریکا تائید کرد در حال آموزش و کمک به تشکیل یک گارد مرزی جدید در شمال سوریه است که از حدود ۳۰ هزار نیرو تشکیل می‌شود و نیمی از آن را، شبه‌نظامیان «نیروهای دمکراتیک سوریه» تشکیل می‌دهند. انتشار این گزارش‌ با واکنش‌های آنکارا، تهران و دمشق روبه‌رو شد.

بنا بر گزارش‌های اسوشیتدپرس، خبرگزاری فرانسه، رویترز و رادیو فردا/ت.ت

دیدن نظرات (۷۴)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG