لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸ تهران ۱۷:۱۵

نخست وزیر بریتانیا رای گيری پارلمان در مورد تعویق برگزیت را پذیرفت


ترزا می می‌گوید، شخصا با هرگونه تاخیری در برگزیت مخالف است (عکس ۲۴ فوریه )

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا روز سه شنبه هفتم اسفند متعهد شد که برای پرهیز از خروج بدون توافق این کشور از اتحادیه اروپا به پارلمان اجازه خواهد داد تا در مورد تعویق سه ماه اجرای این برنامه رای گیری کند. مهلت رسمی برای خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا روز ۲۹ مارس است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این تغییر آشکار در استراتژی سرسختانه خانم می پس از آن روی می دهد که تعداد زیادی از وزرای کابینه او در روزهای اخیر تهدید به استعفا کرده و حزب کارگر، حزب اصلی مخالف دولت نیز اعلام کرد از برگزاری یک همه پرسی دیگر در مورد رابطه بریتانیا با اتحادیه اروپا حمایت خواهد کرد.

پس از اعلام تصمیم ترزا می ارزش برابری پوند بریتانیا در برابر یورو به بالاترین حد از ماه مه ۲۰۱۷ و در برابر دلار نیز به بالاترین حد از اکتبر سال گذشته رسید. نگرانی های سرمایه گذاران و شرکت های اقتصادی در مورد احتمال بروز آشفتگی شدید به خاطر خروج بدون توافق از اتحادیه اروپا نیز تا حدی کاهش یافت.

نخست وزیر بریتانیا که از همه سو به شدت تحت فشار قرار دارد روز سه شنبه در جلسه پارلمان گفت اگر طرح پیشنهادی او برای برگزیت در روز ۱۲ مارس رای کافی نیاورد به نمایندگان پارلمان امکان خواهد داد تا روز ۱۴ مارس در مورد «تمدید کوتاه و محدود» مهلت رسمی برای خروج از اتحادیه اروپا رای گیری کنند.

او درعین حال خاطر نشان کرد که این فرصت اضافی به مذاکرات کمکی نخواهد کرد و شخصا با هرگونه تاخیری مخالف است.

ترزا می در بخشی از سخنانش گفت:«با صراحت بگویم که من طرفدار تمدید ماده ۵۰ (روش اداری اتحادیه اروپا برای روند خروج بریتانیا از اتحادیه) نیستم. باید کاملا روی دستیابی به یک توافق و خروج در روز ۲۹ مارس تمرکز کنیم.»

خانم می یک برنامه سه مرحله ای را اعلام کرد که یکی از اجزای آن رای نمایندگان پارلمان در روز ۱۲ مارس به طرح او برای برگزیت خواهد بود. در صورت شکست طرح او روز بعد پارلمان می تواند در مورد خروج بدون توافق از اتحادیه اروپا رای گیری کند.

خانم می یادآوری کرد:«بریتانیا فقط در صورت تاييد قطعی چنین سیاستی در پارلمان بدون دستیابی به توافق از اتحادیه اروپا خارج خواهد شد.»

و اگر خروج بدون توافق از اتحادیه اروپا حمایت پارلمان را به دست نیاورد دولت ترزا می در روز ۱۴ مارس موضوع تمدید مهلت مقرر برای برگزیت را به رای نمایندگان خواهد گذاشت.

خبرگزاری فرانسه می افزاید ترزا می همواره تاکید کرده که برای کسب امتیاز از اتحادیه اروپا گزینه خروج بدون توافق همیشه باید در نظر گرفته شود.

گفتگوهای او با رهبران اتحادیه اروپا در روزهای شنبه و یکشنبه به نتیجه نرسیده و به نظر می رسد مناسبات 46 ساله بریتانیا و اروپا به سمت یک جدایی آشفته پیش می رود که در اقتصاد و بازار مالی جهانی و همینطور مرزهای بریتانیا با اروپا هرج و مرج بوجود خواهد آورد.

به خاطر نگرانی از بروز چنین وضعیتی در روزهای اخیر تعدادی از وزرای کابینه بریتانیا از خانم می خواستند استراتژی خود در زمینه برگزیت را اساسا تغییر دهد.

همه آنها از طرحی حمایت می کنند که براساس آن پارلمان بریتانیا نخست وزیر را موظف خواهد کرد تا برای دستیابی به یک توافق بهتر با اتحادیه اروپا تاریخ قعطی شدن برگزیت را به تاخیر بیاندازد.

اما هر گونه تاخیری در خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا با مخالفت شدید طرفداران سرسخت برگزیت در دولت و پارلمان روبرو خواهد شد که معتقدند این تصمیم که براساس نتایج همه پرسی سال ۲۰۱۶ اتخاذ شده در حال تضعیف و حتی معکوس شدن است.

در روزهای اخیر اعلام حمایت مشروط حزب کارگر بریتانیا از برگزاری یک همه پرسی دیگر در مورد برگزیت صحنه سیاسی کشور را پیچیده تر کرده است.

به نظر می رسد که جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر تحت فشار جناح طرفدار اروپا در این حزب احتمال برگزاری همه پرسی مجدد با هدف « جلوگیری از یک برگزیت فاجعه بار به رهبری حزب محافظه کار» را پذیرفته است.

جرمی کوربین روز سه شنبه گفت:«اگرطرح پیشنهادی ترزا می به نوعی در مراحل بعدی به تصویب برسد به نظر ما باید همه پرسی ديگری برگزار شود تا مردم دقیقا بدانند که این آيا همان چیزی است که به آن رای داده اند یا نه.»

با استفاده گزارش خبرگزاری فرانسه، ش.ر
XS
SM
MD
LG