لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۹ تهران ۱۱:۰۵

خوشبینی ترزا می به دستیابی به توافقی برای برگزیت که پارلمان بریتانیا از آن حمایت کند


ترزا می بار دیگر خواسته حزب کارگر بریتانیا برای تشکیل یک اتحادیه گمرکی را رد کرد. (عکس از آرشیو)

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا، روز سه‌شنبه ۲۳ بهمن گفت که معتقد است می‌تواند به توافقی بر سر خروج کشور خود از اتحادیه اروپا دست یابد که پارلمان نیز از آن حمایت کند و در نهایت بریتانیا روز ۲۹مارس (۹ فروردین) از این اتحادیه خارج شود.

خانم می که در پارلمان بریتانیا سخنرانی می‌کرد تا نمایندگان را در جریان مذاکرات خود با اتحادیه اروپا قرار دهد، بار دیگر خواسته حزب کارگر بریتانیا برای تشکیل یک اتحادیه گمرکی را رد کرد.

حزب کارگر با طرح تشکیل اتحادیه گمرکی با اروپا تلاش می‌کند تا راه حلی برای مسئله برقراری یک مرز محکم میان ایرلند شمالی و جنوبی را حل کند، امری که با خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا ضرورت می‌یابد چرا که ایرلند جنوبی همچنان عضو این اتحادیه است.

ترزا می گفت: «مذاکرات در مرحله‌ای بسیار حساس قرار دارد و ما باید تمام تمرکزمان را حفظ کنیم که هم برگزیت به موقع انجام شود و هم تغییراتی که این مجلس خواهان آن است انجام شود.»

وی افزود: «برای رسیدن به تغییرات ما نیاز به پشتیبانی داریم. من معتقدم با حمایت از حقوق کارگران و بهبود حفاظت‌های محیط زیستی و با افزایش نقش پارلمان در مرحله بعدی مذاکرات، ما می‌توانیم به توافقی دست یابیم که این مجلس از آن حمایت کند.»

طرح پیشین دولت ترزا می برای خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا ماه گذشته در پارلمان این کشور با مانعی سخت مواجه شد و به شکست انجامید. ۴۳۲ نماینده مجلس عوام به این طرح رای منفی دادند تا بدترین شکست یک نخست وزیر بریتانیا در صد سال گذشته رقم بخورد.

منبع: خبرگزاری رویترز؛ س.ن
XS
SM
MD
LG