لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۷:۵۶

تیلرسون: مذاکره با کره شمالی به زودی رخ نخواهد داد


رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا

رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا روز پنجشنبه ۱۷ اسفند گفت، آمریکا «با مذاکره با کره شمالی فاصله بسیار زیادی دارد».

طی روز های اخیر گزارش هایی در خصوص تمایل حکومت کره شمالی برای مذاکره با آمریکا مطرح شده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، آقای تیلرسون که در جریان اولین سفر خود به آفریقا اکنون در اتیوپی است گفت، پیامهایی که از پیونگ یانگ می رسد ممکن است مثبت باشد ولی تاکید کرد که مذاکره با حکومت کره شمالی به زودی اتفاق نخواهد افتاد.

او در کنفرانس خبری گفت:«فکر می کنم همانطور که پرزیدنت ترامپ هم اشاره کرد پیامهای بالقوه مثبتی از کره شمالی می رسد. ولی در مورد مذاکره مستقیم ما هنوز با گفتگو فاصله زیادی داریم. ما باید در این مورد خیلی دقیق و واقع بین باشیم.»

آقای تیلرسون افزود اولین گام می تواند «مذاکره در مورد مذاکره» باشد تا مطمئن شویم که «حتی برای فکر کردن به مذاکره شرایط مناسب است.»

جزییات موضع گیری اخیر کره شمالی هنوز کاملا مشخص نشده ولی مقامات کره جنوبی روز شنبه اعلام کردند که رهبران کره شمالی در مذاکرات اخیر گفته اند «اگر تهدیدهای نظامی علیه آن کشور متوقف شده و امنیت رژیم تضمین شود هیچ دلیل برای تداوم برنامه هسته ای وجود ندارد.»

خبرگزاری فرانسه یادآوری می کند چونک اویی- یونگ مشاور امنیتی رییس جمهور کره جنوبی پس از ملاقات با رهبر کره شمالی در پیونگ یانگ گفت کره شمالی برای مذاکرات «صریح» با آمریکا در مورد غیراتمی شدن و تعليق تمامی آزمایش های هسته ای و موشکی در دوران گفتگو اعلام آمادگی کرد.

دونالد ترامپ از این پیشنهاد استقبال کرده و آنرا «بسیار مثبت» توصیف کرد.

اما دن کواتس مدیر اطلاعات ملی در دولت آقای ترامپ به کنگره گفت او«بسیار شک دارد» و مایک پنس معاون رییس جمهور نیز گفت موضع آمریکا در قبال کره شمالی «تا زمانی که گامهای مشخص، معتبر و قابل اثباتی در راستای غیراتمی شدن برداشته نشود» تغییر نخواهد کرد.

چین روز پنجشنبه از آمریکا و کره شمالی خواست هر چه زودتر مذاکره را آغاز کنند. ژاپن نیز هشدار داد این ممکن است تاکتیکی برای خریدن زمان باشد و از کره شمالی خواست اقدامات «مشخص» انجام دهد.

با استفاده از گزارش رویترز، ش.ر/خ.ک

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG