لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲ تهران ۰۷:۳۸

ابزار امیدواری تیلرسون به ترغیب کره شمالی به از سرگیری مذاکره


وزیر خارجه آمریکا در عین حال یادآور شده که ما همچنان از حکومت کره شمالی انتظار داریم درک کند که مسیر متفاوتی برای انتخاب وجود دارد.

رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا می‌گوید که آزمایش اخیر موشکی کره شمالی «اقدامی تحریک‌آمیز» است اما هنوز امیدوار است که بتوان کره شمالی را به از سرگیری مذاکرات ترغیب کرد.

آمریکا و کره جنوبی بامداد جمعه سوم شهریورماه اعلام کردند که کره شمالی سه موشک کوتاه برد را آزمایش کرده است، گرچه به گفته فرماندهی نیروهای آمریکایی در منطقه اقیانوس آرام هر سه موشک شلیکی ناموفق داشته‌اند و پس از مسافتی منفجر شده‌اند.

در گفت‌وگویی با شبکه خبری فاکس در روز یکشنبه پنجم اردیبهشت، رکس تیلرسون تأکید کرده که این آزمایش موشکی، «ناقض قطعنامه‌های شورای امنیت» و «اقدامی تحریک‌آمیز» علیه ایالات متحده و متحدانش به شمار می‌آید.

وزیر خارجه آمریکا در عین حال یادآور شده که ما همچنان از حکومت کره شمالی انتظار داریم درک کند که مسیر متفاوتی برای انتخاب وجود دارد.

کره شمالی اخیراً در واکنش به تحریم‌های جدید شورای امنیت سازمان ملل، تهدید به «اقدامات بی‌رحمانه راهبردی و عملی» کرده و در عین حال گفته بود که تا زمانی که از سوی ایالات متحده آمریکا تهدید شود مذاکره نخواهد کرد.

اما در حالی که این کشور پیش از اعلام تحریم‌های سخت‌گیرانه جدید سازمان ملل، در کمتر از یک ماه دو موشک قاره‌پیما آزمایش کرده بود، پس از اعلام این تحریم‌ها و نیز در شرایطی که آمریکا و کره جنوبی دست به یک رزمایش دریایی مشترک زدند، به طور موقت آزمایش‌های موشکی خود را متوقف کرد.

هفته گذشته، پس از توقف کوتاه‌مدت اقدامات و آزمایش‌های موشکی کره شمالی، دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا در سخنانی در آریزونا گفته بود که به نظر می‌رسد رهبر کره شمالی شروع به احترام گذاشتن به [خواسته] ما کرده است.

او گفته بود که ممکن است اقدام مثبتی در حال شکل‌گیری باشد.

علاوه بر این وزیر خارجه آمریکا نیز ارزیابی کرده بود که حکومت کره شمالی «نوعی خویشتن‌داری» از خود به نمایش گذاشته، که پیش از این دیده نشده است.

در گفت‌وگوی روز یکشنبه با شبکه خبری فاکس، آقای تیلرسون مورد سؤال قرار گرفت که آیا ارزیابی او و رئیس‌جمهور آمریکا در این مورد که کره شمالی اقدامی خویشت‌دارانه انجام داده است شتابزده بوده است؟

وزیر خارجه آمریکا اما در پاسخ گفت که فکر نمی‌کند در این مورد اشتباه کرده است و برای محک زدن این موضوع زمان لازم است.

او در عین حال گفت که آنها به روشنی پیام داده‌اند که آماده بازگشت از موقعیت کنونی خود نیستند.

آقای تیلرسون افزود که با این حال ما همچنان به فشار مسالمت‌آمیز خود ادامه می‌دهیم و با همکاری با متحدان خود و نیز همکاری با چین، بررسی خواهیم کرد که حکومت کره شمالی را به میز مذاکره باز گرداند یا نه؛ مذاکره‌ای که آینده‌ای متفاوت را برای شبه‌جزیره کره و نیز کره‌شمالی رقم بزند.

تنش در شبه‌جزیره کره به دنبال آزمایش‌های موشکی کره شمالی بالا گرفته است و اقدام کره شمالی در زمینه آزمایش دو موشک قاره‌پیما سطح تنش را افزایش داده است.

در مورد «آزمایش ناموفق» سه موشک میان‌برد اخیر اما، فرماندهی نیروهای آمریکایی در منطقه اقیانوس آرام می‌گوید که شلیک این موشک‌ها تهدیدی برای نیروهای آمریکایی و کره جنوبی نبوده است.

XS
SM
MD
LG