لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲ تهران ۱۲:۰۶

تحریم‌های آمریکا علیه شرکت‌های چینی و روسی به دلیل همکاری با کره شمالی


وزارت خزانه داری آمریکا می گوید، در تحریم‌های تازه افراد و شرکت هایی هدف قرار گرفته اند که با برنامه هسته‌ای و موشکی کره شمالی همکاری کرده اند

وزارت خزانه داری آمریکا روز سه شنبه ۳۱ مردادماه تحریم‌های تازه‌ای را علیه افراد و شرکت‌های چینی و روسی به دلیل همکاری با برنامه تسلیحاتی کره شمالی اعمال کرد.

به گزارش رویترز، وزارت خزانه داری آمریکا شش شرکت چینی، یک شرکت روسی، یک شرکت کره شمالی و دو شرکت در سنگاپور را مورد تحریم قرار داده است.

آمریکا همچنین شش فرد حقیقی یعنی؛ چهار روس، یک چینی و یک نفر از کره شمالی را نیز در فهرست تحریمی خود قرار داده است.

این تحریم‌ها پس از تحریم‌های سازمان ملل علیه پیونگ یانگ اعمال می شوند. کره شمالی اخیر دو موشک قاره پیما را آزمایش کرد که واکنش‌های گسترده بین المللی در پی داشت.

چین به سرعت به این تحریم‌های یکجانبه واشینگتن واکنش نشان داده و از آمریکا خواسته است، «بیدرنگ اشتباه» خود در این زمینه را «اصلاح» کند.

در همین حال، وزارت خزانه داری آمریکا می گوید، در تحریم‌های تازه افراد و شرکت هایی هدف قرار گرفته اند که با برنامه هسته‌ای و موشکی کره شمالی همکاری کرده اند و در زمینه انرژی نیز با پیونگ یانگ تجارت داشته اند.

استیون منوچین، وزیر خزانه داری آمریکا، نیز در همین زمینه در بیانیه‌ای گفته است: وزارت خزانه داری آمریکا با هدف قرار دادن کسانی که به برنامه هسته‌ای و موشکی کره شمالی کمک می کنند و محروم کردن آنها از دسترسی به سیستم مالی آمریکا،به تشدید فشارها بر پیونگ یانگ ادامه خواهد داد.

استیون منوچین اضافه کرده است: این غیرقابل قبول است که افراد و شرکت هایی در چین، روسیه یا هرجای دیگر درآمدهایی برای کره شمالی فراهم کنند که پیونگ یانگ از آنها برای توسعه برنامه هسته‌ای و موشکی خود استفاده کند.

رویترز می گوید، به نظر می رسد آمریکا از قبل در صدد اعمال این تحریم ها بوده، اما برای جلوگیری از مخالفت احتمالی چین با قطعنامه تحریمی علیه کره شمالی که در ۱۵ مردادماه به تصویب رسید، آنها را به تاخیر انداخته بود.

کره شمالی با سرپیچی از قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد و با نادیده گرفتن درخواست‌های چین، متحد اصلی خود، برنامه‌های هسته‌ای و موشکی اش را توسعه می دهد.

XS
SM
MD
LG