لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ مهر ۱۴۰۲ تهران ۰۵:۱۰

ترامپ تصمیم رهبر کره شمالی در مورد گوام را «عاقلانه» توصیف کرد


رئیس‌جمهوری آمریکا در واکنش به گزارش‌های منتشرشده از طرف کره شمالی مبنی بر تصمیم رهبر آن کشور برای تعویق طرح «حمله به گوام»، گفته این تصمیم «عاقلانه» بود. طی روزهای گذشته از شدت تنش‌های لفظی بین دو کشور کاسته شده‌است.

دونالد ترامپ هفته پیش به کره پیونگ‌یانگ هشدار داده بود با «خشم و آتش» ایالات متحده روبه‌رو خواهد شد و پس از آن نیز گفت سلاح‌های کشورش آماده شلیک به سوی کره شمالی‌ست.

این هشدارها پس از آن بود که کره شمالی دست به آزمایش‌های موفقیت‌آمیز موشک‌های قاره‌پیما زد. بنا بر برآوردها برد موشک تازه به خاک آمریکا می‌رسد. پس از آن بود که شورای امنیت تحریم‌های شدیدی علیه پیونگ‌یانگ وضع کرد.

در میان هشدارهای ترامپ، ارتش کره شمالی نیز اعلام کرد طرحی را در دست تهیه دارد که به گفته این نهاد هدف از آن پرتاب چند موشک بالیستیک دوربرد به پایگاه‌های ایالات متحده در جزیره گوام است.

در میانه ماه اوت -سه روز پیش- این طرح در اختیار رهبر کره شمالی، کیم جونگ‌اون قرار گرفت و این خبر از طرف خبرگزاری رسمی کره شمالی منتشر شد که کیم فعلا تصمیم گرفته به سوی گوام موشکی پرتاب نکند و «برای مدت کوتاه دیگری» رفتار واشینگتن را زیر نظر داشته باشد.

در روزهای منتهی به این گفته‌ها -که تعویق طرح حمله توصیف شده‌است- مقام‌های ارشد ایالات متحده، بار دیگر بر تقدم دیپلماسی و تشدید تحریم‌ها، در قبال کره شمالی تاکید کرده‌ بودند. آن‌ها می‌گویند هرچند خطر اتمی و نظامی کره شمالی از گذشته بیشتر شده، اما قریب‌الوقوع نیست.

دونالد ترامپ گفته است «کیم جونگ‌اون تصمیم هوشیارانه و عاقلانه‌ای گرفته‌است». رئیس‌جمهوری آمریکا گفته تصمیمی دیگر «هم فاجعه‌بار و هم غیر قابل قبول» بود.

تاکید دوباره سئول بر راه‌حل دیپماتیک

مقام‌های دولت کره جنوبی بار دیگر بر لزوم دستیابی به یک راه‌حل دیپلماتیک در مورد مسئله اتمی و نظامی کره شمالی تاکید کرده‌اند.

سئول که طی روزهای گذشته با نگرانی به تشدید تنش‌های لفظی می‌نگریست، چند بار به‌صورت تلویحی و رسمی اعلام کرد خواستار پیدا شدن راه‌حلی‌ بدون درگیری نظامی‌ست.

صبح ۲۶ مرداد ماه، خبرگزاری دولتی کره جنوبی گزارش داد «درحالی که به‌نظر می‌رسد آمریکا و کره شمالی در حال فاصله گرفتن از گفته‌های مقابله‌جویانه هستند»، سئول و واشینگتن برای پیدا کردن راه‌حلی دیپلماتیک همکاری بیشتری خواهند کرد.

کاتینا آدامز، یکی از سخنگویان وزارت خارجه آمریکا، گفته است این کشور به همکاری با «دوست و متحد نزدیک» خود، کره جنوبی، برای پیدا کردن راه‌حلی دیپلماتیک ادامه می‌دهد. وزارت خارجه ایالات متحده در عین حال بار دیگر تاکید کرده آن کشور آمادگی دفاع از متحدان خود در منطقه را دارد.

XS
SM
MD
LG