لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ مهر ۱۴۰۲ تهران ۱۱:۲۳

نشست ترامپ با مشاوران امنیت ملی درباره افغانستان برگزار شد


دونالد ترامپ و مشاوران امنیت ملی (عکس از آرشیو)

دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا روز جمعه در نشستی با مشاوران ارشد خود در امور امنیت ملی، سیاست و راهبردها در قبال افغانستان را موردبررسی قرار داد، اما در خصوص افزایش نیروها در این کشور تصمیمی اتخاذ نکرد.

به گزارش رویترز، نشست عصر جمعه یکی از تازه ترین رایزنی ها در سطوح ارشد در دولت آمریکا برای بررسی و تدوین استرتژی این کشور در قبال افغانستان و همچنین جنوب آسیا بود.

سارا ساندرز، سخنگوی کاخ سفید پس از این نشست در کمپ دیوید در ایالت مریلند، به خبرنگاران گفت: در این نشست آخرین اطلاعات درخصوص راهبردهای جدیدی که می توانند حافظ منافع آمریکا در جنوب آسیا باشند، در اختیار رییس جمهوری قرار گرفت.

سخنگوی کاخ سفید اضافه کرده است: رییس جمهوری در حال بررسی و مطالعه گزینه ها خود در این زمینه است و در زمان مناسب مردم آمریکا و همچنین متحدان و جهان را از تصمیم خود مطلع خواهد کرد.

رویترز می گوید، ژنرال هربرت مک مستر، مشاور امنیت ملی آمریکا و دیگر مقامات ارشد امنیت ملی حاضر در این نشست خواهان افزایش نیروهای آمریکایی در افغانستان هستند . آنها در نشستی که اواسط ژوئیه برگزار شده بود، خواستار افزایش سه تا پنج هزار نیرو آمریکایی و بین المللی در افغانستان شده بودند.

در همین زمینه برخی از مقام های امریکایی به رویترز گفته اند، آن دسته از مقام های دولت دونالد ترامپ که مخالف جهانی شدن هستند، از ایده خروج نیروها از افغانستان حمایت می کنند.

این مقام های دولت امریکا همچنین اضافه کرده اند، از دیگر راهبردها مطرح شده در قبال افغانستان حفظ سطح نیروهای موجود در افغانستان است یعنی همین میزان هشت هزار و ۴۰۰ نیرو در این کشور باقی بمانند با اندکی کاهش یا افزایش.

یک مقام آمریکایی دیگر نیز به رویترز گفته است، جیمز متیس، وزیر دفاع آمریکا در جریان سفر خود به افغانستان در اوایل سال جاری به اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان گفته بود، آمریکا تعهدی پایدار نسبت به افغانستان دارد.

آمریکا بیش از ۱۵ سال است که با سرنگون کردن حکومت طالبان پس ازحملات تروریستی یازدهم سپتامبر ۲۰۰۱ در افغانستان حضور دارد، اما نشانه ای از پایان یافتن جنگ در این کشور به چشم نمی خورد.

رویترز می گوید،نهادهای اطلاعاتی و امنینی آمریکا در ماه مه سال جاری برآورد کرده بودند که حتی با افزایش نیروهای آمریکا در افغانستان، احتمالا سال آینده وضعیت رو به وخامت خواهد گذاشت.

این در حالی است که پیشتر ژنرال جان نیکلسون، فرمانده نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان، در همین زمینه گفته بود که برای عقب راندن طالبان، به چند هزار نیروی خارجی دیگر نیاز است که بیشتر آنها باید به آموزش افغان‌ها مشغول شوند.

اما اعزام این نیروهای تازه‌نفس منوط به «تدوین و تکمیل استراتژی جدید آمریکا برای جنوب آسیا» است که به گفته رویترز، به دلیل نارضایتی ترامپ از روند جنگ در افغانستان به تاخیر خورده است.

پیشتر در میانه تیرماه گذشته هیئتی متشکل از چند سناتور دموکرات و جمهوری‌خواه ایالات متحده نیز اعلام کردند که آمریکا هنوز راهبرد مشخصی برای استقرار صلح در افغانستان ندارد.

XS
SM
MD
LG