لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۸ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۱۱:۵۳

تاکید ترامپ و ملک سلمان بر پاسخگو کردن ایران به دلیل نقض قوانین بین المللی


دونالد ترامپ و ملک سلمان

کاخ سفید اعلام کرد، دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا و ملک سلمان پادشاه عربستان، روز چهارشنبه ۲۹ آذرماه در خصوص حمله موشکی شبه نظامیان حوثی به ریاض تلفنی صحبت کرده اند. در این گفت وگوی تلفنی رهبران دو کشور بر اهمیت پاسخگو کردن ایران در این باره تاکید کرده اند.

کاخ سفید در بیانیه ای اعلام کرده است، به دنبال حمله موشکی شبه نظامیان حوثی به کاخ الیمامه در ریاض که با کمک و حمایت سپاه پاسداران ایران انجام شد، دونالد ترامپ در این گفت گوی تلفنی با پادشاه عربستان ابراز همبستگی کرده است.

عربستان سعودی روز سه شنبه ۲۸ آذر ماه اعلام کرد یک موشک بالیستیک «ایرانی‌حوثی» را برفراز ریاض منهدم کرده است. محمد عبدالسلام، سخنگوی حوثی‌ها، در یمن گفته بود که موشکی به سوی کاخ پادشاه عربستان سعودی در ریاض شلیک شده است.

در بیانیه کاخ سفید آمده است: ملک سلمان در این گفت وگوی تلفنی آخرین اطلاعات در مورد (این حمله موشکی) و همچنین برنامه عربستان برای کاهش وضعیت انسانی در یمن را به اطلاع دونالد ترامپ رساند.

کاخ سفید می گوید، دونالد و ترامپ و ملک سلمان در خصوص آغاز یک روند سیاسی برای پایان دادن جنگ در یمن توافق داشتند.

اقدام از طریق سازمان ملل برای پاسخگو کردن ایران

کاخ سفید همچنین می گوید، رهبران دو کشور بر اهمیت اقدام از طریق سازمان ملل برای پاسخگو کردن ایران به دلیل نقض مکرر قوانین بین المللی بحث و تبادل نظر کرده اند.

به دنبال حمله موشکی روز سه شنبه، نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد نیز گفت که حمله موشکی تازه به ریاض حاوی تمام نشانه‌های حملات قبلی است که با کمک سلاح‌های تامین شده توسط ایران انجام شده است.

خانم هیلی نیز بر ضرورت اقدام مشترک برای مشخص کردن «جنایت‌های رژیم تهران» تاکید کرده بود.

سفیر امریکا در سازمان ملل متحد همچنین هفته گذشته نیز در یک کنفرانس خبری با نمایش بقایای موشک‌ ها، ایران را به ارسال موشک‌ و تسلیحات برای حوثی‌های یمن متهم کرد و خواستار اقدام «جامعه جهانی» در قبال ایران شد.

این در حالی است که مقام های ایران هرگونه ارسال موشک برای شبه نظامیان حوثی رد می کنند.

این سومین بار طی دو ماه گذشته است که مقام‌های سعودی می‌گویند موشکی پرتاب‌شده به آن کشور را منهدم کرده‌اند.

عربستان سعودی در پی شورش حوثی‌ها و هم‌پیمانان سابق آن‌ها در میان هواداران علی عبدالله صالح، علیه رئیس‌جمهوری یمن، ائتلافی برای بازگرداندن قدرت به عبدربه منصور هادی تشکیل داد.

ائتلاف به رهبری عربستان با انتقادهایی از سوی شماری از هم‌پیمانان این کشور و نهادهای وابسته به سازمان ملل، در مورد محاصره شدید یمن روبه‌رو است.

ائتلاف به رهبری ریاض می‌گوید برای جلوگیری از انتقال سلاح به شورشیان است که یمن را محاصره کرده‌است.

بیش از ده هزار نفر در جریان درگیری‌های سه سال گذشته کشته شده‌اند و آن‌طور که سازمان ملل می‌گوید یمن در آستانه بدترین قحطی معاصر و شدیدترین همه‌گیری بیماری وبا قرار دارد.

XS
SM
MD
LG