لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ مهر ۱۴۰۱ تهران ۲۰:۳۲

تصرف شهر راس‌العین به دست ارتش ترکیه تکذیب شد


دود ناشی از حملات از شعر راس العین

در حالی که نیروهای ترکیه می‌گویند که وارد شهر راس‌العین در شمال سوریه شده‌اند، «نیروهای دموکراتیک سوریه» روز شنبه، ۲۰ مهرماه، این موضوع را تکذیب و اعلام کردند که درگیری در این منطقه ادامه دارد.

خبرگزاری فرانسه نیز اعلام کرد که نیروی ترکیه وارد این شهر شده‌اند اما آن را به صورت کامل تصرف نکرده‌اند.

تصرف راس‌العین و تل ابیاد، دو شهر سوریه در نزدیکی مرز ترکیه از اهداف اصلی ارتش ترکیه بود.

نیروهای نظامی ترکیه به همراه شبه نظامیان سوری از عصر چهارشنبه مواضع شبه‌نظامیان کرد «یگان‌های مدافع خلق» را در شهر مرزی راس‌العین مورد حمله قرار دادند.

روز شنبه برنامه جهانی غذا وابسته به سازمان ملل نیز اعلام کرد که بر اثر این حملات تاکنون صد هزار نفر آواره شده‌اند. در مناطق کردنشین سوریه ۵۸۰ هزار نفر زندگی می‌کنند.

ناظر حقوق بشر سوریه نیز روز شنبه اعلام کرد که در این حملات ۳۰ فرد غیرنظامی کشته شده‌اند. فیلم‌ها و تصاویری از کشته شدن تعدادی کودک نیز در این حملات منتشر شده است.

«نیروهای دموکراتیک سوریه» که بخش اعظم آن را شبه نظامیان کرد تشکیل می‌دهند متحد اصلی آمریکا در نبرد با داعش بودند.

این گروه روز شنبه اعلام کرد که به یک پایگاه پلیس در مرز ترکیه با سوریه در منطقه کوبانی حمله و پنج نیروی پلیس این کشور را کشته‌ است.

کشورهای اروپایی عضو شورای امنیت سازمان ملل در بیانیه‌ای از ترکیه خواسته‌اند عملیات «نظامی یک‌جانبه» در شمال سوریه «را متوقف کند».

با این حال نشست غیر علنی شورای امنیت سازمان ملل متحد روز پنج‌شنبه، ۱۸ مهرماه، درباره حمله ترکیه به شمال شرقی سوریه بدون تصویب بیانیه پیشنهادی کشورهای اروپایی پایان یافت.

در برخی از کشورهای اروپایی نیز تظاهراتی علیه حمله ترکیه به شمال شرقی سوریه برگزار شده است.

در چند شهر کردنشین ایران نیز تظاهراتی علیه حمله ترکیه به شمال شرقی سوریه برگزار شد.

وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، جمعه ۱۹ مهرماه اعلام کرد یک پایگاه نیروهای آمریکایی در شمال شرق سوریه از سوی مواضع نیروهای ارتش ترکیه زیر آتش توپخانه قرار گرفت٬ اما به کسی در این حملات آسیب نرسیده است.

منابع: خبرگزاری‌های رویترز و فرانسه، رادیوفردا/ ا. م./ ف. دو.
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG