لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ تهران ۲۳:۳۲

ارتش ترکیه از کشته شدن ۲۶۰ شبه نظامی در عملیات عفرین خبر داد


نیروهای ارتش آزاد سوریه در نزدیکی مرز سوریه و ترکیه.
نیروهای ارتش آزاد سوریه در نزدیکی مرز سوریه و ترکیه.

ارتش ترکیه روز سه شنبه سوم بهمن اعلام کرد که در عملیات نظامی چهار روزه خود در منطقه تحت کنترل کردهای سوریه در «عفرین»دست کم ۲۶۰ شبه نظامی کرد و نیروی گروه حکومت اسلامی، داعش کشته شده اند.

ارتش ترکیه از روز شنبه ۳۰ دی، عملیاتی را به نام «شاخه زیتون» با هدف بیرون راندن شبه‌نظامیان وابسته به یگان های مدافع خلق، در ناحیه عفرین آغاز کرده‌است. ترکیه گروه «یگان‌های مدافع خلق» را تشکیلاتی تروریستی می‌داند که به گفته آن وابسته به حزب کارگران کردستان، پ‌کاکا، است.

به گزارش رویترز، یک مقام آمریکایی روز سه شنبه گفته است، انتظار می رود دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه در تماس تلفنی با رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه نگرانی ها در خصوص عملیات نظامی این کشور علیه نیروهای کردهای سوریه را مطرح کند.

این در حالی است که آمریکا پیش از این خواستار خویشتنداری ترکیه شده بود.

رویترز می گوید، با توجه به حضور نظامی روسیه و آمریکا در سوریه، عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه بر پیچیدگی های جنگ داخلی در سوریه می افزاید. آمریکا در صدد است، ثبات را به بخش های وسیعی از شمال شرقی سوریه که خارج از کنترل حکومت بشار اسد است، بازگرداند. این مناطق تحت کنترل نیروهای دمکراتیک سوریه- مورد حمایت آمریکا- است که یگان‌های مدافع خلق بخش اصلی آن را تشکیل می‌دهند.

یک مقام ارشد آمریکا نیزکه خواست نامش فاش نشود، روز سه شنبه به خبرنگاران گفته است، ترکیه در خصوص ابعاد عملیات نظامی خود در شمال سوریه پیام های متناقضی ارسال کرده است.

این مقام اضافه کرده است: باید دید که این وضعیت چگونه خواهد شد. اما ما یک پیام واحد داریم. از آنها می خواهیم تا آنجا که ممکن است این حمله محدود باشد.

در همین حال، کاخ الیزه نیز می گوید، امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، در گفت وگوی تلفنی با رجب طیب اردوغان، ضمن تاکید بر توجه به مسایل امنیتی ترکیه، نسبت به عملیات نظامی این کشور در شمال غربی سوریه ابراز نگرانی کرده است.

به گزارش رویترز، رجب اردوغان نیز در این تماس تلفنی گفته است، ترکیه همه تلاش خود را برای کاهش تلفات غیر نظامیان انجام خواهد داد.

جیمز متیس، وزیر دفاع آمریکا روز سه شنبه با اشاره به اینکه «ما نگرانی‌های امنیتی قانونی ترکیه را بسیار جدی می‌گیریم»، گفت که «خشونت در عفرین در این منطقه نسبتاً باثبات سوریه اختلال ایجاد می‌کند و توجهات را از کوشش بین‌المللی برای شکست دادن داعش منحرف می‌کند».

این در حالی است که مولود چاووش‌اغلو، وزیر خارجه ترکیه، نیز گفته است که عملیات عفرین قرار است به شهر مَنبـِج نیز گسترش پیدا کند.

آمریکا برای مقابله با نفوذ گروه حکومت اسلامی (داعش) در سوریه به شبه‌نظامیان کُرد «یگان‌های مدافع خلق» متکی است و عملیات ترکیه برای سرکوبی این نیرو، وضعیت مناسبات بین آمریکا و ترکیه پیچیده کرده است.

ناحیه کردنشین عفرین در شمال سوریه از بقیه مناطق کردنشین شمال آن کشور که طی سال گذشته به‌طور یکپارچه تحت کنترل یگان مدافع خلق درآمد، جدا است و تلاش شبه‌نظامیان کُرد برای پیوستن جغرافیایی عفرین با دیگر مناطق کردنشین با مداخله ترکیه بی‌نتیجه مانده‌است.

با استفاده از گزارش های رویترز و رادیو فردا؛ خ.ک
XS
SM
MD
LG