لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ تهران ۱۹:۰۷

چاووش‌اوغلو در واکنش به ترامپ: هیچ کس نمی‌تواند به ترکیه دستور بدهد


مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه

ترکیه در واکنش به تهدید دونالد ترامپ مبنی بر تحریم این کشور در صورت ادامه بازداشت کشیش آمریکایی تاکید کرد که هیچ کسی نمی‌تواند به آنکارا دستور بدهد.

مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه روز پنج‌شنبه ۴ مرداد در توییتر نوشت: «کسی نمی‌تواند به ترکیه دستور بدهد. ما تهدیدات را از جانب هر کسی که باشد به هیچ وجه تحمل نمی‌کنیم.»

وی در ادامه افزود: «حاکمیت قانون برای همه است و نمی‌توان برای هیچ کسی استثنا قائل شد.»

بازداشت اندرو کرگ برانسون کشیش آمریکایی مقیم ترکیه در این کشور روابط واشینگتن و آنکارا را با بحران مواجه کرده است. آقای برانسون که ۵۰ سال دارد در پی کودتای نافرجام سال ۲۰۱۶ به اتهام «جاسوسی» و ارتباط با شبکه فتح‌الله گولن و گروه‌های شورشی کرد بازداشت شد.

این اتهامات می‌تواند منجر به صدور حکم ۳۵ سال زندان شود، اما آقای برانسون با رد چنین اتهاماتی آنها را شرم‌آور خوانده است. وی روز چهارشنبه به خاطر بیماری از زندان به حصر خانگی منتقل شد.

در این حال دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز پنج‌شنبه در توییتی ترکیه را به اعمال تحریم‌های سنگین تهدید کرد.

آقای ترامپ نوشت: «ایالات متحده به خاطر بازداشت طولانی مدت کشیش اندرو برانسون، یک مسیحی بزرگ، مرد خانواده و انسان فوق‌العاده، تحریم‌های سنگینی را علیه ترکیه وضع خواهد کرد.»

وی در ادامه این توییت، آقای برانسون را بی‌گناه خواند و خواستار آزادی بلافاصله او شد.

خبرگزاری دولتی آناتولی در ترکیه واکنش سخنگوی وزارت خارجه این کشور را نیز بازتاب داده که عنوان کرده اظهارات آقای ترامپ روابط دوستانه واشینگتن و آنکارا و اتحاد آنها را به مخاطره می‌اندازد.

حامی آکسوی با اشاره به حق حاکمیت ملی ترکیه همچنین تاکید داشته که هیچ کشوری نمی‌تواند آنکارا را تهدید کند و به آن دستور بدهد و اساسا چنین امری غیرقابل قبول است.

پیش از این مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا، نیز ترکیه را تهدید کرده بود که در صورت عدم آزادی کشیش برانسون هدف تحریم قرار خواهد گرفت.

منبع: خبرگزاری آناتولی، شبکه اجتماعی توییتر؛ س.ن

دیدن نظرات (۶۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG