لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ تهران ۱۲:۲۶

ورود نیروی زمینی ترکیه به عفرین؛ آنکارا قصد ایجاد «منطقه امن»‌ دارد


واحدهایی از ارتش آزاد سوریه که مورد حمایت آنکارا است نیز وارد عفرین شده‌اند.
واحدهایی از ارتش آزاد سوریه که مورد حمایت آنکارا است نیز وارد عفرین شده‌اند.

همزمان با تشدید درگیری‌ها میان ارتش ترکیه و نیروهای یگان‌های مدافع خلق سوریه، رسانه‌های ترکیه گزارش دادند که نیروی زمینی ارتش این کشور با عبور از مرز سوریه وارد منطقه عفرین شده است.

خبرگزاری رسمی آناتولی روز یکشنبه اول بهمن، گزارش داد که همراه ارتش ترکیه، واحدهایی از ارتش آزاد سوریه که مورد حمایت آنکارا است نیز وارد عفرین شدند.

ساعتی پیش از انتشار این خبر، یکی از سخنگویان یگان‌های مدافع خلق در سوریه گفته بود که نیروهای این واحد نظامی کرد، حمله شدید ارتش ترکیه برای ورود به عفرین را دفع کرده‌اند.

در این حال، به گزارش خبرگزاری رویترز، شبکه تلویزیونی «خبر ترک» گزارش داد که ترکیه قصد دارد یک «منطقه امن»‌ به عمق ۳۰ کیلومتر را در ادامه عملیات نظامی اش در استان عفرین ایجاد کند.

در این میان، شبه‌نظامیان کرد در سوریه گفتند که در جریان حملات هوایی ارتش ترکیه به منطقه عفرین، «دست‌کم ۱۰ تن» کشته شده‌اند، که «هفت تن از آنها غیرنظامی» بودند.

سخنگوی یگان‌های مدافع خلق به خبرگزاری فرانسه گفت: یکی از هفت غیرنظامی کشته‌شده در جریان حملات، کودک بوده است. همچنین سه‌تن از شبه‌نظامیان کرد کشته‌ شدند که به گفته وی، دو تن از آنها، زن و دیگری مرد است.

«حزب اتحاد دموکراتیک» نیز گفت که حملات هوایی ترکیه علاوه بر «تلفات» شبه‌نظامی و غیرنظامی، «دست‌کم ۲۵ زخمی» برجای گذاشته‌است.

ستاد مشترک ارتش ترکیه در بیانیه‌ای که خبرگزاری دولتی آن کشور منتشر کرده، می‌گوید تمام کشته‌شدگان و زخمی‌ها از اعضای «گروه‌های تروریستی» بوده‌اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، ارتش ترکیه از روز شنبه عملیات «شاخه زیتون» را در مرز سوریه برای بیرون راندن یگان‌های مدافع خلق از استان عفرین آغاز کرد. آنکارا، این گروه را از متحدان حزب کارگران کردستان ترکیه (پ کا کا) می‌داند. در مقابل، ائتلاف به رهبری آمریکا از این گروه در جنگ داخلی سوریه حمایت می‌کند.

عملیات ارتش ترکیه و واحدهای ارتش آزاد سوریه در شرایطی ادامه دارد که ستاد ارتش ترکیه گفت جنگنده‌های آن کشور در روز شنبه، ۱۰۸ هدف از ۱۱۳ هدف تعیین شده خود را بمباران کرده‌اند.

بن‌علی ییلدریم، نخست‌وزیر ترکیه، نیز روز شنبه، در جریان یک سخنرانی تلویزیونی اعلام کرد: «تقریباً تمام» اهداف از پیش تعیین‌شده متعلق به شبه‌نظامیان کرد، در منطقه عفرین در شمال سوریه، «نابود شده‌است».

در همین حال، به گزارش خبرگزاری فرانسه، یگان‌های مدافع خلق چهار راکت را به سوی شهر مرزی کیلیس در ترکیه پرتاب کرد اما به گفته مقام های این کشور، کسی کشته یا مجروح نشده است.

بنا بر گزارش‌ها، مولود چاوش‌اغلو، وزیر خارجه ترکیه، با رکس تیلرسون، وزیر خارجه ایالات متحده، تلفنی گفت‌وگو کرده‌است. رئیس ستاد مشترک ارتش ترکیه نیز هم‌تایان روس و آمریکایی خود را در جریان عملیات کشورش در شمال سوریه گذاشته‌است. وزارت دفاع روسیه روز شنبه اعلام کرد نیروهایی که در حوالی شهر عفرین سوریه مستقر بودند، پس از آغاز بمباران، از مواضع خود تخلیه شدند.

خبرگزاری های فرانسه و رویترز/ب.ک
XS
SM
MD
LG