لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۹ تهران ۱۵:۳۶

پارلمان بریتانیا جمعه دوباره در مورد برگزیت رأی گیری می‌کند


ترزا می نخست وزیر بریتانیا تاکنون نتوانسته است موافقت پارلمان را برای طرح خود درباره برگزیت کسب کند. (عکس: پارلمان بریتانیا روز دوشنبه)

نمایندگان پارلمان بریتانیا روز جمعه ۹ فروردین در نشستی ویژه بار دیگر به طرح دولت‌ آن کشور برای خروج از اتحادیه اروپا، برگزیت، رای خواهند داد. این در حالی است که این طرح قبلا دو بار در پارلمان شکست خورده است.

هفته گذشته اتحادیه اروپا به دلیل بن بست در مذاکرات بین دولت و پارلمان بریتانیا با تعویق در اجرای برگزیت به مدت سه ماه موافقت کرد.

طبق این توافق، اکنون بریتانیا در ۲۲ ماه مه بر اساس طرح خانم ترزا می از اتحادیه اروپا جدا خواهد شد. در غیر این صورت، بریتانیا تا ۱۲ آوریل فرصت دارد تا طرح پیشنهادی تازه را ارائه کند.

به گزارش رویترز،آندریا لیدسوم، رئیس پارلمان ( مجلس عوام) گفته است: اتحادیه اروپا تنها با تعویق برگزیت تا ۲۲ ماه مارس موافقت کرده آنهم در صورتی توافق (دولت) مورد تایید قرار گیرد.

آندریا لیدسوم تصریح کرد: رای گیری فردا این فرصت را به پارلمان می‌دهد که خروج از (اتحادیه اروپا) را قطعی کند.

تقریبا سه سال پس از رفراندم هنوز نحوه خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا مشخص نیست. پس از رفراندوم در سال ۲۰۱۶، بریتانیا درخواست خروج از اتحادیه اروپا را در سال ۲۰۱۷ ارائه کرد که براساس قانون می‌بایست پس از دو سال در ۲۹ مارس نهایی می‌شد.

دیپلمات‌ها: برگزیت بدون توافق از گذشته محتمل تر است

در همین حال، مقامات و دیپلمات های اتحادیه اروپا روز پنجشنبه هشتم فروردین گفتند با توجه به عدم توافق پارلمان بریتانیا در مورد يک گزینه واحد و ناتوانی نخست وزیر آن کشور برای تصویب توافق برگزیت در پارلمان احتمال خروج بدون توافق بریتانیا از اتحادیه اروپا از هر زمان دیگری بیشتر است.

به گزارش خبرگزاری رویترز اتحادیه اروپا از هفته آینده خود را برای چنین حالتی آماده خواهد کرد و اجلاس اضطراری سران کشورهای عضو در مورد برگزیت یک هفته بعد (احتمالا روز دهم آوریل) برگزار خواهد شد.

یک دیپلمات ارشد اتحادیه اروپا گفت:«هوشیاری در مورد افزایش احتمال یک برگزیت بدون توافق بیشتر شده است.»

نمايندگان ۲۷ کشور دیگر عضو اتحادیه اروپا در بروکسل روز پنجشنبه در مورد دو گزینه احتمال موجود یعنی برگزیت بدون توافق و یا تعویق خروج بریتانیا از اتحادیه گفت‌وگو کردند.

یک دیپلمات دیگر اتحادیه اروپا گفت:«به احتمال فراوان یک اجلاس اضطراری سران کشورهای عضو در مورد برگزیت برگزار خواهد شد و موضوع آن یک برگزیت بدون توافق و یا موافقت با تمدید مهلت خروج بریتانیا از اتحادیه خواهد بود.»

با توجه به بن بست موجود در سیاست بریتانیا هفته گذشته اتحادیه اروپا موافقت کرد که در صورت تصویب طرح مورد قبول نخست وزیر بریتانیا و اتحادیه اروپا در پارلمان تاریخ خروج آن کشور تا ۲۲ ماه مه به تاخیر بیافتد. ولی نمایندگان پارلمان بریتانیا تاکنون با اکثریت چشمگیر آرا این طرح را رد کرده اند.

مقامات اتحادیه اروپا اشاره کرده اند که اگر در فرصت باقی مانده نخست وزیر بریتانیا بتواند طرح خود را در پارلمان تصویب کند ممکن است زمینه برای چانه زنی بیشتر فراهم شود ولی در صورت شکست مجدد این طرح در پارلمان بریتانیا فقط تا روز ۱۲ آوریل فرصت خواهد داشت تا تصمیم نهایی خود برای پیشبرد برگزیت را اعلام کند.

خبرگزاری رویترز می افزاید حتی اگر بریتانیا تا ۱۲ آوریل تصمیم قطعی خود را اعلام نکند بعید است آن کشور بی مقدمه و ناگهانی از اتحادیه اروپا خارج شود چون به احتمال زیاد اتحادیه اروپا برای اجرای مقدمات خروج آن کشور مهلت بیشتری خواهد داد.

البته دولت فرانسه بر پایان دادن هر چه سریعتر به ماجرای برگزیت تاکید دارد.

اتحادیه اروپا برای کاهش پیامدهای آشفتگی ناشی از برگزیت تاکنون مجموعه اقداماتی را اعلام کرده ولی دو مورد مهم هنوز مسکوت باقی مانده: موضوع ویزا برای سفر شهروندان بریتانیا به کشورهای عضو اتحادیه و مشارکت مالی بریتانیا در بودجه سال ۲۰۱۹ این اتحادیه.

اگر برگزیت برای مدت طولانی به تاخیر بیافتد اتحادیه اروپا از بریتانیا خواهد خواست تا در انتخابات پارلمان اروپا که قرار است روزهای ۲۳ تا ۲۶ ماه مه برگزار شود شرکت کند.

مقامات اتحادیه اروپا روز پنجشنبه در عین حال احتمال تصویب طرح نخست وزیر در پارلمان بریتانیا در سومین رای گیری و همینطور پس گرفتن تقاضای خروج از اتحادیه (لغو برگزیت) که در حال حاضر بعید به نظر می رسد را بررسی کردند.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG