لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ تهران ۱۲:۳۸

«وعده ترزا می برای کناره‌گیری» در صورت تصویب طرح خروج از اتحادیه اروپا


ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا، وعده داده است که در صورت رأی مثبت پارلمان برتانیا به طرح او برای خروج از اتحادیه اروپا، که تا کنون دو بار با مخالفت روبه‌رو شده، از سمت خود کناره‌گیری خواهد کرد.

این موضوع را که به نوشته منابع خبری تلاشی برای کسب حمایت اعضای ناراضی حزب محافظه‌کار بریتانیاست، روز چهارشنبه یکی از اعضای این حزب تحت رهبری خانم می اعلام کرده است.

به گفته این نماینده پارلمان بریتانیا که خواسته است نامش فاش نشود، خانم می وعده داده است که در صورتی توافق برای خروج محقق شود، او سمت نخست‌وزیری را ترک خواهد کرد.

همزمان یک نماینده محافظه‌کار دیگر در پارلمان بریتانیا نیز گفته است که گرچه خانم می زمانی را برای کناره‌گیری تعیین نکرده، اما احساس می‌شود زمان کناره‌گیری‌اش «منطقاً زود» خواهد بود.

مخالفان محافظه‌کار طرح خانم می، که خواستار طرحی قاطعانه‌تر برای خروج از اتحادیه اروپا به نسبت آنچه در توافق خانم می و مقام‌های بروکسل پیش‌بینی‌شده هستند، تصریح کرده‌اند که تنها در صورتی حمایت از طرح خانم می را مد نظر قرار می‌دهند که او قطعاً متعهد به کناره‌گیری باشد و تاریخ این کناره‌گیری نیز مشخص باشد.

پس از تقریباً سه سال از رأی اکثریت شهروندان بریتانیایی به خروج از اتحادیه اروپا در همه‌پرسی برگزیت هنوز مشخص نیست که تحقق احتمالی این موضوع، در چه زمانی و به چه صورت انجام شود،

ترزا می تا اینجا متعهد شده که پیش از انتخابات آتی بریتانیا در سال ۲۰۲۲ از نخست‌وزیری کناره‌گیری کند اما کناره‌گیری زودتر او می‌تواند احتمال رأی مثبت پارلمان به طرح او برای خروج را پیش از ضرب‌الاجل جدید تعیین شده برای ۱۲ ماه آوریل افزایش دهد.

طرح خانم می برای خروج از اتحادیه اروپا پیشتر دو بار در نیمه ماه ژانویه و ۱۲ مارس به مخالفت اکثریت پارلمان مواجه شده بود و اکنون انتظار می‌رود دولت بار دیگر برای سومین بار روز جمعه این طرح را به پارلمان عرضه کند.

بر اساس گزارش‌های رویترز، آسوشیتدپرس، خبرگزاری فرانسه و شبکه خبری بی بی سی؛ م.ا.
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG