لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷ تهران ۲۱:۳۱

آمریکا اقدامات میانمار علیه جمعیت روهینگیا را «پاکسازی قومی» نامید


گروهی از جمعیت روهینگیا که به بنگلادش می‌گریزند

آمریکا اقدامات ارتش میانمار علیه اقلیت مسلمانان روهینگیا در این کشور را «پاکسازی قومی» نامید و خاطرنشان ساخت کسانی را که مسئول این اقدامات هستند به مجازات خواهد رساند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، رکس تیلرسون وزیر خارجه ایالات متحده روز چهارشنبه اول آذر با اشاره به تحولات میانمار گفت: «پس از بررسی دقیق و محتاطانه اطلاعات قابل دسترس، برای ما محرز شده که اتفاقات استان شمالی راخین پاکسازی قومی علیه روهینگیایی‌هاست.»

پیش از این مقامات سازمان ملل متحد نیز اقدامات ارتش میانمار در استان راخین را «پاکسازی قومی» نامیده بودند، اما رکس تیلرسون که هفته گذشته نیز سفری به میانمار داشت از کاربرد این اصطلاح خودداری می‌کرد. اگرچه او پیش از این گفته بود که ارتش میانمار را مسئول این بحران می‌داند.

رویترز می‌نویسد که از سخنان آقای تیلرسون آشکارا برمی‌آید که ایالات متحده موضع خود را دراین باره تغییر داده است.

وزیر خارجه آمریکا در ادامه سخنان خود اظهار داشت: «این خشونت‌ها و تعدی‌ها که برخی از اعضای ارتش برمه [میانمار]، نیروهای امنیتی و اوباش منطقه مسئولش هستند باعث رنج بی‌نهایت آدم‌ها شده و صدها هزار مرد و زن و کودک را مجبور کرده که از خانه‌های خود در برمه فرار کنند و به بنگلادش پناه ببرند.»

رکس تیلرسون سپس تاکید کرد که ایالات متحده از تحقیقات مستقل درباره وقایع استان راخین حمایت می‌کند و به طور قطع دست به اقداماتی خواهد زد که افراد مسئول در این وقایع مجازات شوند.

وی اظهار داشت: «کسانی که مسئول این شقاوت‌ها هستند باید حساب پس بدهند.»

ناظران حقوق بشر ارتش میانمار را به اقدامات قساوت‌آمیزی نظیر تجاوز گروهی به زنان روهینگیا متهم کرده‌اند. درگیری‌های اخیر در میانمار اواخر تابستان امسال و پس از آن آغاز شد که گروهی از شبه‌نظامیان روهینگیایی به ۳۰ از نیروهای پلیس و یک پایگاه نظامی میانمار حمله کردند.

این مدت بیش از ۶۰۰ هزار نفر از مسلمانان روهینگیا از استان راخین گریختند و اغلب آنها به کشور بنگلادش پناه بردند که در همسایگی میانمار قرار دارد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG