لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۸ مهر ۱۴۰۲ تهران ۱۹:۳۶

تفهیم اتهام سه ایرانی در دادگاه فدرال آمریکا در پی «نقض تحریم‌ها»


دادگاه فدرال در کلیولند در ایالت اوهایوی آمریکا سه شهروند ایران را در پی «نقض تحریم‌های» یک‌جانبه ایالات متحده و مشارکت در فروش کالاهای ممنوعه و ارسال آنها به ایران تفهیم اتهام کرد.

آن طور که وب‌سایت محلی «کلیولند‌دات‌کام» در روز سه شنبه، ۲۱ شهریورماه، گزارش داده، یک زن ۵۲ ساله ایرانی به نام پریسا محمدی هفته گذشته در همین ارتباط در آمریکا دستگیر شده است.

در این گزارش علاوه بر خانم محمدی، از دو ایرانی دیگر به نام‌های محمد خضرایی شانه‌ای‌ور و آرزو هاشمی‌نژاد علمداری و یک شرکت ثبت‌شده در کانادا تحت نظر آقای شانه‌‌ای‌ور نام برده شده است.

دادگاه فدرال این سه شهروند ایران را متهم کرده است که در طول سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۲ قانون تحریم آمریکا علیه جمهوری اسلامی را زیر پا گذاشته و در فروش سه میلیون دلار کالا و انتقال آن به ایران دست داشته‌اند.

آن طور که مقامات فدرال آمریکا در شکواییه خود نوشته‌اند، این سه نفر کالاهای مذکور را که از جمله در صنایع نفت و گاز و انرژی کاربرد داشته ابتدا به کشورهای امارات متحده عربی و ترکیه و از آنجا به ایران فرستاده‌اند.

پرونده این افراد در ماه ژانویه سال جاری به دادگاه ارسال شده، اما خبر آن تازه در اختیار رسانه‌ها قرار گرفته است.

با بالا گرفتن موضوح تحریم‌های ایران به‌ویژه در زمان ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد کار دور زدن این تحریم‌ها و ارسال اجناس مورد نیاز در کشور به‌ویژه در حوزه‌های نفت و انرژی و اتمی نیز رونق گرفت.

همین باعث شد که در طول سال‌های گذشته چندین نفر که بیشتر آنها شهروند ایران بودند به جرم زیر پا گذاشتن قانون تحریم‌های آمریکا در این کشور یا کشورهای دیگر از جمله آلمان و فرانسه به دادگاه رفته و نهایتاً سر از زندان درآورند.

در پی امضای توافق اتمی جمهوری اسلامی با کشورهای گروه ۱+۵ در تابستان سال ۹۴ و لغو یا تعلیق برخی از تحریم‌ها از تعداد این افراد کاسته شد، اما هنوز هرازگاهی خبری درباره دادگاهی شدن آنها منتشر می‌شود.

آمریکا که همواره با برنامه موشکی و هسته‌ای ایران مخالف بوده، در چارچوب توافق اتمی موسوم به برجام توافق کرد که بخشی از تحریم‌های ایران را که مرتبط با برنامه هسته‌ای است، برچیند.

با این حال آمریکا در زمینه‌های دیگر و از جمله صنایع نظامی ایران را در فهرست تحریم‌های خود دارد.

XS
SM
MD
LG