لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۰۶:۲۶

آمریکا انتظار دارد بازداشتی‌های داعش «به کشورهای خود بازگردانده شوند»


شماری از بازداشتی‌های عضو داعش در رقه که مورد عفو شورای عالی اداره این شهر قرا گرفته‌اند؛ ژوئن ۲۰۱۷

در حالی‌که گزارش‌ها از افزایش شمار بازداشت‌شدگان «داعش» توسط شورشیان مورد حمایت آمریکا در سوریه حکایت دارد، یک مقام ارشد پنتاگون به رویترز گفته ایالات متحده انتظار دارد آن‌ها برای محاکمه به کشورهای خودشان فرستاده شوند.

یک مقام ارشد وزارت دفاع آمریکا که نامش فاش نشده، در مورد بازداشت دو شهروند بریتانیایی عضو داعش، به رویترز گفته واشینگتن در حال گفت‌وگو با لندن است تا در مورد آن‌ها تصمیم‌گیری شود.

پس از آن‌که «نیروهای دمکراتیک سوریه» دو شهروند بریتانیایی از حلقه موسوم به «جلادان داعش» را بازداشت کردند، موضوع بازداشتی‌ها و تابعیت آن‌ها، بار دیگر در کانون توجهات قرار گرفته‌است.

الشافی شیخ، و الکساند کوتی، دو عضو بازداشت‌شده داعش، اهل لندن بودند و گفته می‌شود در کنار دو نفر دیگر، مسئول گردن‌زدن و کشتن شماری از اسرا بودند. ویدئوهای گردن‌زدن برخی از اسرا، از جمله شماری از شهروندان کشورهای غربی، از مشهورترین تصاویر تبلیغاتی داعش در اوج پیشروی‌های این گروه در سوریه و عراق بود.

علاوه بر بازداشت‌ها در سوریه و نیز عراق، شماری از «شهروندان خارجی» عضو گروه موسوم به حکومت اسلامی در کشورهای دیگر، از جمله در ترکیه نیز بازداشت شده‌اند.

اعضای ائتلاف به رهبری ایالات متحده در هفته جاری، در ایتالیا گرد هم می‌آیند تا در مورد برخی از مسائل از جمله «لازمه بازگرداندن بازداشتی‌ها به کشورهای خود» گفت‌وگو کنند. این موضوعی‌ست -که به گزارش رویترز- مورد تاکید جیمز متیس، وزیر دفاع آمریکا قرار خواهد گرفت.

کتی ویلبارگر، از دستیاران ارشد امور امنیتی وزارت دفاع آمریکا، در ایمیلی به رویترز گفته است «به‌طور عمومی انتظار داریم بازداشت‌شدگان در اختیار کشورهایی که تابعیت آن را دارند، قرار گیرند».

در مورد نحوه و محل نگه‌داری بازداشتی‌ها پیش‌تر نیز نگرانی‌هایی مطرح شده ‌بود: نگه‌داشتن شمار رو به‌فزونی دستگیرشدگان در زندان‌ها، همراه زندانی‌های معمولی، ممکن است به گسترش عقاید افراطی و نیز رادیکالیزه‌شدن دیگران بیانجامد.

موضوع دیگر، پر شدن زندان‌ها و بازداشت‌گاه‌هایی‌ست که در کنترل «نیروهای دمکراتیک سوریه» قرار دارد. رویترز به نقل از مقام‌های رسمی ایالات متحده می‌گوید «صدها» بازداشتی خارجی و «هزاران» بازداشتی سوری در حال حاضر در اختیار «نیروهای دمکراتیک» قرار دارند.

رویترز، بی‌بی‌سی، خبرگزاری فرانسه|ت.ت

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG