لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۸ تهران ۱۷:۳۶

اقدام کنگره آمریکا برای تایید بودجه و پرهیز از تعطیل شدن نهادهای دولتی


کنگره آمریکا که روز جمعه با یک تصمیم مهم برای تایید ۴۵۰ میلیارد دلار بودجه چند اداره دولتی و یا مجبور کردن آنها به توقف بخشی از فعالیت خود روبرو است به نظر می رسد که به سمت تمدید موقت بودجه گرایش دارد. همزمان دونالد ترامپ و جمهوری خواهان کماکان بر تامین بودجه احداث دیوار مرزی تاکید می کنند.

به گزارش رویترز منابع مطلع در کنگره آمریکا گفتند احتمال تمدید ضرب العجل روز ۷ دسامبر به مدت یک یا دو هفته در دست بررسی است.

بدون تایید کنگره چندین اداره دولتی از جمله وزارت خارجه، وزارت کشاورزی و وزارت امنیت میهن در باقیمانده سال مالی جاری که روز ۳۰ سپتامبر به پایان خواهد رسید برای اجرای وظایف و پرداخت حقوق کارکنان خود با کمبود بودجه روبرو خواهند شد.

دونالد ترامپ برای احداث دیوار در مرز مکزیک در بودجه امسال ۵ میلیارد دلار تقاضا کرده است. ولی دمکرات ها می گویند این دیوار در جلوگیری از ورود مهاجران غیرقانونی و مواد مخدر موثر نیست. آنها به جای احداث دیوار خواهان ادامه بر پا کردن حصار و کاربرد فناوری های پیشرفته در شناسایی رفت و آمدهای غیرقانونی در نوار مرزی هستند که هزینه کمتری دارد.

تخمین زده می شود که کل هزینه احداث دیوار بالغ بر ۲۵ میلیارد دلار باشد و به دلیل مصادره املاک خصوصی در مسیر احداث آن به احتمال زیاد از دولت شکایت های زیادی خواهد شد.

دونالد ترامپ روز دوشنبه در پیامی در شبکه توئیتر نوشت:«اگر دمکرات ها از ساخت دیوار حمایت کنند ما میلیاردها دلار صرفه جویی خواهیم کرد. در هر صورت اجازه نخواهیم داد افراد به صورت غیرقانونی وارد کشور شوند. در صورت لزوم تمامی مرزهای جنوبی را مسدود خواهیم کرد. در عین حال ورود مواد مخدر را متوقف خواهد کرد.»

خبرگزاری رویترز یاداوری می کند که دونالد ترامپ در گذشته تهدید کرده که اگر بودجه لازم برای احداث دیوار او را تصویب نشود فعالیت بخشی از ادارات دولتی را تعطیل خواهد کرد.

قرار بود آقای ترامپ برای حل این بن بست روز سه شنبه با ننسی پلوسی رییس فراکسیون دمکرات ها در مجلس نمایندگان و چاک شومر رییس جمهوری خواه مجلس سنا دیدار کند. اما به دلیل برگزاری مراسم یادبود جورج بوش در واشنگتن این دیدار به تاخیر افتاده است.

در صورت عدم توافق رییس جمهور و کنگره در مورد بودجه نهادهای دولتی فعالیت ادارات مهمی مثل اف بی آی و سایر نهادهای انتظامی آمریکا بدون هیچ مشکلی ادامه خواهد یافت. ولی اجرای چندین طرح به تعویق می افتد.

از جمله آنها می توان به محدود شدن بازدید از پارک های ملی، کاهش دامنه فعالیت اداره مالیات و تعلیق برخی از برنامه های وزارت دادگستری اشاره کرد.

اما به گفته منابع مطلع در کنگره آمریکا تحقیقات رابرت مالر بازرس ویژه وزارت دادگستری در مورد دخالت های روسیه در انتخابات ریاست جمهوری 2016 و طرح های مهم بسیاری از وزارتخانه ها از جمله وزارت دفاع که بودجه آن قبلا تصویب و پرداخت شده تحت تاثیر قرار نخواهند گرفت.

با استفاده از گزارش رویترز، ش.ر
XS
SM
MD
LG