لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ تهران ۰۷:۵۵

پنتاگون: وزارت خارجه آمریکا فروش سامانه‌ ضد موشک «تاد» به عربستان را تایید کرد


سامانه ضد موشکی«تاد» (عکس از آرشیو)
سامانه ضد موشکی«تاد» (عکس از آرشیو)

وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، روز جمعه ۱۴ مهرماه اعلام کرد که وزارت خارجه آمریکا فروش سامانه‌های پیشرفته ضد موشکی «تاد» به عربستان سعودی به ارزش ۱۵ میلیارد دلار را تایید کرده است.

به گزارش رویترز، با تایید وزارت خارجه آمریکا اکنون راه برای عربستان جهت خرید ۴۴ پرتاپ کننده سامانه «تاد» به همراه ۳۶۰ موشک باز می شود.

آژانس همکاری های دفاع امنیتی وابسته به پنتاگون در بیانیه ای اعلام کرده است: فروش این سامانه ضدموشک بالیستیک در راستای منافع ملی آمریکا و سیاست خارجی آن است و همچنین از امنیت عربستان و حوزه خلیج فارس در برابر تهدیدهای منطقه‌ای از جمله ایران حمایت می کند.

سامانه دفاع موشکی تاد (THAAD) از سامانه‌های موشکی ارتش آمریکا است که برای هدف قرار دادن موشک‌های بالیستیک با برد کوتاه و متوسط استفاده می‌شود.

به گزارش رویترز، آمریکا و عربستان از منتقدان اقدامات «ستیزه جویانه» ایران در منطقه خاورمیانه هستند.

پیشتر وزیر خارجه اسرائیل گفته بود، آزمایش های موشکی ایران «نشانگر سودای ایران برای تبدیل شدن به قدرتی جهانی برای تهدید کشورهای خاورمیانه و دیگر دولت‌های دموکراتیک جهان» است.

برنامه موشکی ایران از جمله مواردی است که آمریکا با استناد به آن ایران را متهم به ایجاد بی‌ثباتی در منطقه می‌کند.

به گفته مقام های ایران، زرادخانه موشک های بالیستیک این کشور در منطقه خاورمیانه بی رقیب است، ولی این برنامه موشکی جنبه دفاعی و بازدارندگی دارد.

در همین حال برخی از گزارش ها حاکی است که در جریان سفر چهاره روزه پادشاه عربستان به مسکو، پیش نویس توافقنامه ای بین دو کشور در مورد فروش سیستم ضد هوایی «اس ۴۰۰» و موشک ضد تانک «کومت» از سوی روسیه به عربستان سعودی امضا شده است.

XS
SM
MD
LG