لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۷ تهران ۰۲:۴۰

آمریکا از «آزمایش موفقیت آمیز» سامانه ضد موشکی تاد خبر داد


سامانه ضد موشکی«تاد» (عکس از آرشیو)

آمریکا روز سه شنبه اعلام کرد که به طور موفقیت آمیز سامانه ضد موشکی تاد را علیه یک موشک بالیستیک میان برد آزمایش کرده است.

رویترز می گوید، هر چند آزمایش سامانه ضد موشکی«تاد» از ماه ها قبل برنامه ریزی شده بود، اما به دلیل آزمایش موشک قاره پیمای کره شمالی درسه شنبه گذشته، این آزمایش از اهمیت خاصی برخوردار است.

به گزارش رویترز، این نخستین آزمایش سامانه ضد موشکی تاد علیه یک موشک بالستیک با برد متوسط بود و کارشناسان معتقدند چنین موشک هایی بسیار سریعتر از موشک‌های بالیستیک با برد کوتاه هستند و هدف گیری آنها نیز سخت تر است.

آژانس دفاعی موشکی آمریکا اعلام کرده است: این موشک بالیستیک میان برد به گونه طراحی شده بود که شبیه موشک هایی باشد که می توانند آمریکا را تهدید کنند.

آژانس دفاعی موشکی آمریکا در بیانیه خود تصریح کرده است: آزمایش سامانه ضد موشکی تاد برای هدف گیری موفق یک موشک بالیستیک میان برد نشان داد که کشور از قابلیت و توان دفاعی لازم برای مقابله باتهدید‌های موشکی کره شمالی و دیگر کشورهای برخوردار است.

طبق این بیانیه، در آزمایش موشکی تازه، سامانه ضد موشکی تاد در کودیاک، آلاسکا توانسته است یک موشک شلیک شده از شمال هاوایی را با موفقیت هدف قرار دهد.

یک مقام وزارت دفاع امریکا نیز به رویترز گفته است که این آزمایش بامداد روز سه شنبه انجام شده است.

کره شمالی روز سه شنبه هفته گذشته اعلام کرده بود که یک موشک بالستیک قاره پیما را روز سه شنبه با موفقیت آزمایش کرده است. رسانه های کره مشالی نیز نوشته بودند که موشک قاره پیمای هواسونگ-۱۴ توانست دو هزار و ۸۰۲ کیلومتر ارتفاع گرفته و مسافتی را حدود ۹۳۰ کیلومتر طی کند.

برخی از کارشناسان معتقدند که این موشک کره شمالی قادر است که آلاسکا و بخشی از ساحل غربی ایالات متحده را هدف قرار دهد. این در حالی است که چین و روسیه می گویند، موشکی که روز سه شنبه گذشته آزمایش شد یک موشک با برد متوسط بود.

در همین حال، نیکی هیلی، نماینده ایالات متحده در سازمان ملل در جلسه ۱۴ تیرماه شورای امنیت گفته بود که آمریکا آماده است اگر لازم شود از گزینه نظامی علیه کره شمالی استفاده کند؛ اما یک اقدام دیپلماتیک بین‌المللی را برای حل مناقشه هسته ای و موشکی پیونگ‌یانگ ترجیح می‌دهد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG