لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۶:۰۶

سوریه تحریم‌های آمریکا علیه ایران را محکوم کرد، روسیه «ابراز تاسف»‎


دولت روسیه روز سه‌شنبه ۱۶ مرداد گفت از تصمیم دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، برای از سرگیری تحریم‌های یکجانبه علیه ایران «عمیقا متاسف» است. از سوی دیگر، دمشق این اقدام آمریکا را محکوم کرد.

وزارت خارجه روسیه در بیانیه‌ای عنوان کرد: «ما از تصمیم آمریکا برای از سرگیری تحریم‌های ملی آن کشور علیه ایران عمیقا متاسفیم».

وزارت خارجه روسیه در ادامه این بیانیه تاکید کرد که برای حفظ توافق هسته‌ای تاریخی با ایران و حفاظت از منافع اقتصادی مشترک با تهران همه «اقدامات لازم» را انجام خواهد داد.

در بخش دیگری از بیانیه گفته می‌شود: «این نمونه بارز نقض قطعنامه ۲۲۳۱ سازمان ملل متحد (در مورد توافق با ایران) و قوانین بین‌المللی توسط آمریکاست».

روسیه می‌گوید توافق هسته‌ای بین ایران و قدرت‌های جهانی که دونالد ترامپ در ۱۸ اردیبهشت از آن خارج شد «موثر بوده است».

بیانیه وزارت خارجه روسیه از جامعه بین‌المللی می‌خواهد که «اجازه ندهد چنین دستاورد مهمی در دیپلماسی بین‌المللی به خاطر اهداف آمریکا برای اعمال فشار بر ایران فدا شود».

این بیانیه می‌افزاید: «همان‌طور که تجارب بلندمدت نشان داده است با اعمال فشار نمی‌توان از ایران امتیاز گرفت».

دولت آمریکا از روز سه‌شنبه بخشی از تحریم‌های یکجانبه و شدید علیه ایران را که طبق برجام لغو شده بودند از سرگرفت.

هدف اصلی موج اول این تحریم‌ها که اجرای آن از اولین دقایق روز سه‌شنبه (به وقت آمریکا) آغاز شد، ممنوعیت دسترسی ایران به دلار آمریکا و همچنین هدف قرار دادن بخش‌هایی چون صنعت خودروسازی و فرش است.

تاثیر از سرگیری تحریم‌های آمریکا بر اقتصاد ایران از ماه‌ها پیش مشهود بود و از زمان اعلام تصمیم دونالد ترامپ برای خروج از برجام تاکنون، ریال نیمی از ارزش خود را از دست داده است.

در همین حال، دولت سوریه از سرگیری تحریم‌های آمریکا علیه ایران را محکوم کرد.

دولت سوریه روز سه‌شنبه ضمن محکوم کردن از سرگیری تحریم‌ها علیه متحد قدیمی خود ایران این اقدام را «غیرقانونی» و نتیجه «تکبر» آمریکا توصیف کرد.

خبرگزاری دولتی سوریه به نقل از یک مقام وزارت خارجه آن کشور نوشت: «دولت سوریه تصمیم آمریکا برای از سرگیری تحریم‌های اقتصادی علیه ایران را به شدت محکوم می‌کند».

سوریه از مدت‌ها پیش هدف تحریم‌های آمریکا بوده و حکومت ایران در جنگ داخلی آن کشور از نظر سیاسی، نظامی و اقتصادی به حکومت بشار اسد کمک می‌کند.

دولت آمریکا تلاش می‌کند نفوذ ایران در سطح منطقه از جمله حمایت آن کشور از رژیم بشار اسد را مهار کند.

در طول جنگ داخلی هفت ساله سوریه بیش از ۳۵۰ هزار نفر کشته شده‌اند.

این مقام وزارت خارجه سوریه گفت: «برای مقابله با سیاست‌های خصمانه دولت آمریکا ،دمشق با ایران همبستگی کامل دارد. رهبری، دولت و مردم ایران بر پیامدهای این اقدامات پیروز خواهند شد».

منبع: خبرگزاری فرانسه/ ش.ر/ ک.ر

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG